Հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրմամբ պայմանավորված՝ ստեղծվել է «Մայրենի 5» նոր դասագիրքը (Մայրենի 5–րդ դասարանի դասագիրք, Ա․ Գալստյան, Թ․ Թովմասյան, «Էդիթ Պրինտ» հրատ․, Երևան 2023), որը գործածության մեջ է մտել 2023-2024 ուսումնական տարվանից: Նշված դասագիրքն արդեն տպագրվել և առաքվել է դպրոցներ, ինչպես նաև հասանելի է դրա էլեկտրոնային տարբերակը` Դասագրքերի շրջանառու հիմնադրամի կայքում և ԿՏԱԿ-ի պաշարների շտեմարանում՝ https://tinyurl.com/st7m7avt: Նոր դասագրքերի գործածությամբ՝ նախկին դասագրքերը դպրոցներում այլև չեն օգտագործվում:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ «Մայրենի 5» նախկին դասագիրքը (1-ին մաս, 2-րդ մաս, հեղինակներ՝ Դավիթ Գյուրջինյան, Թամարա Ալեքսանյան, Աշոտ Գալստյան, «Էդիթ Պրինտ» հրատարակություն) առաջին անգամ երաշխավորվել է 2006 թվականին, երկրորդ անգամ՝ 2011 թվականին՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից և մինչև 2023 թվականը, ըստ գործածության ժամկետների, պարբերաբար վերահրատարակվել է: Դասագրքերի շրջանառու հիմնադրամի կայքում` dshh.am, հրապարակված են դպրոցներում օգտագործված դասագրքերի էլեկտրոնային տարբերակները, որտեղ նշված դասագրքի կազմը երաշխավորվել է հայկական եռագույնի պատկերով` https://tinyurl.com/3era57ea:
Նշված դասագրքի կազմը` այլ գունային պատկերով, երբևէ չի երաշխավորվել դպրոցներում օգտագործելու համար: Համացանցում շրջանառվող լուրերը, թե նախարարության կողմից երաշխավորվել է դասագիրք, որի կազմի վրա ադրբեջանական դրոշի գույներն են, ապատեղեկատվություն են և աղերս չունեն իրականության հետ:
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, խնդրում և կոչ ենք անում չտրվել հնարքի ազդեցությանն ու անհարկի մանիպուլյացիաներին: Որևէ տեղեկատվություն տարածելուց կամ դրա վերաբերյալ քննարկում ծավալելուց առաջ անհրաժեշտ է դրա իսկությունը ստուգել պաշտոնական հարթակներում:

В связи с введением нового стандарта общего образования был создан новый учебник «Родной язык - 5» (учебник «Родной язык» для 5 класса, А. Галстян, Т. Товмасян, издательство «Эдит принт», Ереван 2023), который поступил в использование с 2023-2024 учебного года.
Указанный учебник уже издан и направлен в школы, а также доступна его электронная версия на сайте «Оборотного фонда учебников» и в хранилище ресурсов «НЦОТ» https://tinyurl.com/st7m7avt.
С использованием новых учебников старые учебники в школах больше не используются.
В то же время сообщаем, что предыдущий учебник «Родной язык 5» (часть 1, часть 2, авторы: Давид Гюрджинян, Тамара Алексанян, Ашот Галстян, издание «Эдит принт») впервые был рекомендован Министерством образования и науки РА в 2006 году, во второй раз - в 2011 году и до 2023 года периодически переиздавался, в соответствии со сроками использования.
На сайте «Оборотного фонда учебников» dshh.am , опубликованы электронные версии использованных в школах учебников, на которых обложка указанного учебника была утверждена с изображением армянского триколора https://tinyurl.com/3era57ea.
Обложка указанного учебника с другим цветным изображением никогда не была утверждена для использования в школах. Муссируемые в Интернете слухи о том, что министерство рекомендовало учебник, на обложке которого изображены цвета азербайджанского флага, являются дезинформацией и не имеют ничего общего с реальностью.
Уважаемые граждане, просим и призываем не поддаваться влиянию уловок и неуместным манипуляциям. Прежде чем распространять какую-либо информацию или обсуждать ее, необходимо проверить ее подлинность на официальных платформах.