Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանի հոգեհանգստի արարողությունը կկայանա Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում սեպտեմբերի 8-ին՝ ժամը 17:00-ից:
Ալբերտ Ազարյանի աճյունը կամփոփվի Կոմիտասի անվան պանթեոնում. հուղարկավորությունը՝ ժամը 14:00-ին:
Ալբերտ Ազարյանը ծնվել է 1929 թվականի փետրվարի 11-ին Գանձակում՝ արհեստավորի ընտանիքում։ 1939 թվականին ընտանիքը տեղափոխվել է Վանաձոր, իսկ 1947 թվականին՝ Երևան։ Նա ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ է (1954), ՀԽՍՀ վաստակավոր մարզիչ, ՀԽՍՀ ֆիզկուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործիչ (1967)։
Մասնակցել է մրցումների աշխարհի 49 երկրում, նվաճել է 45 ոսկյա, 42 արծաթյա և 10 բրոնզե մեդալներ։ Օլիմպիական խաղերի եռակի, աշխարհի քառակի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն է: ԽԱՀՄ առաջնություններում 11 անգամ արժանացել է չեմպիոնի կոչման։
Մարմնամարզության միջազգային ֆեդերացիայի հավաստագրման համաձայն՝ օղակների վրա նրա կատարած վարժությունների համալիրը պաշտոնապես անվանակոչվել է «Ազարյանական խաչ»։
Ալբերտ Ազարյանը Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահն է: Վախճանվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 5-ին՝ 94 տարեկանում:
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ հայ մեծանուն մարմնամարզիկ, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործիչ, օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, «Oղակների արքա» Ալբերտ Ազարյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման կառավարական հանձնաժողով՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նախագահությամբ:

Панихида по трехкратному чемпиону Олимпийских игр, чемпиону мира и Европы Альберту Азаряну пройдет 8 сентября с 17:00 в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна.
Прах Альберта Азаряна будет похоронен в пантеоне имени Комитаса в 14:00.
Альберт Азарян родился 11 февраля 1929 года в Гандзаке, в семье ремесленника. В 1939 году семья переехала в Ванадзор, а в 1947 году - в Ереван. Он заслуженный мастер спорта СССР (1954), заслуженный тренер Армянской ССР, Заслуженный деятель физической культуры и спорта Армянской ССР (1967).
Участвовал в соревнованиях в 49 странах мира, завоевал 45 золотых, 42 серебряных и 10 бронзовых медалей. Трехкратный чемпион Олимпийских игр, четырехкратный чемпион мира и двукратный чемпион Европы. В чемпионатах СССР 11 раз удостаивался звания чемпиона.
Согласно сертификации Международной федерации гимнастики, комплекс упражнений, выполненных им на кольцах, был официально назван «Азаряновским крестом».
Альберт Азарян-почетный президент федерации гимнастики Армении. Скончался 5 сентября 2023 года в возрасте 94 лет. Отметим, что решением премьер-министра Армении Никола Пашиняна в связи со смертью известного армянского гимнаста, заслуженного деятеля физической культуры и спорта, трехкратного чемпиона Олимпийских игр, чемпиона мира и Европы, «Короля колец» Альберта Азаряна создана правительственная похоронная комиссия под председательством министра ОНКС Жанны Андреасян.