Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանի հոգեհանգստի արարողությունը կկայանա Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում սեպտեմբերի 8-ին՝ ժամը 17:00-ից:
Ալբերտ Ազարյանի աճյունը կամփոփվի Կոմիտասի անվան պանթեոնում. հուղարկավորությունը՝ ժամը 14:00-ին:
Ալբերտ Ազարյանը ծնվել է 1929 թվականի փետրվարի 11-ին Գանձակում՝ արհեստավորի ընտանիքում։ 1939 թվականին ընտանիքը տեղափոխվել է Վանաձոր, իսկ 1947 թվականին՝ Երևան։ Նա ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ է (1954), ՀԽՍՀ վաստակավոր մարզիչ, ՀԽՍՀ ֆիզկուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործիչ (1967)։
Մասնակցել է մրցումների աշխարհի 49 երկրում, նվաճել է 45 ոսկյա, 42 արծաթյա և 10 բրոնզե մեդալներ։ Օլիմպիական խաղերի եռակի, աշխարհի քառակի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն է: ԽԱՀՄ առաջնություններում 11 անգամ արժանացել է չեմպիոնի կոչման։
Մարմնամարզության միջազգային ֆեդերացիայի հավաստագրման համաձայն՝ օղակների վրա նրա կատարած վարժությունների համալիրը պաշտոնապես անվանակոչվել է «Ազարյանական խաչ»։
Ալբերտ Ազարյանը Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահն է: Վախճանվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 5-ին՝ 94 տարեկանում:
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ հայ մեծանուն մարմնամարզիկ, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործիչ, օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, «Oղակների արքա» Ալբերտ Ազարյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման կառավարական հանձնաժողով՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նախագահությամբ:

The memorial service for the three-time Olympic champion, World and European champion Albert Azaryan will be held on September 8 at the A. Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theater from 17:00.
Albert Azaryan was born on February 11, 1929 in Gandzak, in the family of a craftsman. In 1939, the family moved to Vanadzor, and in 1947 - to Yerevan. He is the Honored Master of Sports of the USSR (1954), Honored Coach of the Armenian SSR, Honored Worker of Physical Culture and Sports of the Armenian SSR (1967).
He participated in competitions in 49 countries of the world, won 45 gold, 42 silver and 10 bronze medals. He is a three-time Olympic champion, four-time World champion and two-time European champion. In the USSR championships, he was awarded the title of champion 11 times.
According to the certification of the International Gymnastics Federation, the set of exercises performed by him on the rings was officially named the “Azaryan Cross”.
Albert Azaryan is the Honorary President of the Armenian Gymnastics Federation. He died on September 5, 2023 at the age of 94.
Note that by the decision of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, in connection with the death of the famous Armenian gymnast, Honored Worker of Physical Culture and Sports, three-time Olympic, World and European champion, “King of the Rings” Albert Azaryan, a government funeral commission was established under the chairmanship of ESCS Minister Zhanna Andreasyan.