Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև կրթության, մշակույթի ու երիտասարդության ոլորտներում հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը, բազմաոլորտ համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանն ու զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով համատեղ իրականացվող ծրագրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարը հատկապես կարևորել է Ֆրանսիայի աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ֆրանսերենի ուսուցման խորացմանը և ծրագրի ընդլայնմանը, որը նպաստում է դպրոցներում ֆրանսերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված մի շարք այլ ծրագրեր:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ 2023 թ. Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանական ծրագրերի շրջանակում Հայաստանը մասնակցել է Փարիզի Սինեմատեկում անցկացվող «Աշխարհի ողջ հիշողությունը» վերականգնված ֆիլմերի միջազգային հոբելյանական 10-րդ կինոփառատոնին, որտեղ ցուցադրվել են Համո Բեկնազարյանի «Դուստր», «Տունը հրաբխի վրա» և «Երկիր Նաիրի» ֆիլմերը: Կաննի 76-րդ միջազգային կինոփառատոնի«Կաննի դասականներ» բաժնում ցուցադրվել է հայկական կինոժառանգության բացառիկ նմուշներից՝ Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև ես եմ» վերականգնված ֆիլմը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Ֆրանսիայում և Հայաստանում Շ. Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, ինչպես նաև ֆրանսիական կողմի աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստան. մշակութային ժառանգության պահպանում, արժևորում և մասնագետների պատրաստում» ծրագրին:
Դեսպան Անն Լույոն ներկայացրել է ֆրանսիական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում: Հանդիպմանը քննարկվել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сегодня приняла чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики в РА Анн Луйо. На встрече также присутствовали заместители министра ОНКС РА Артур Мартиросян и Альфред Кочарян.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся дальнейшего укрепления отношений между Арменией и Францией в сферах образования, культуры и молодежи, расширения и развития повестки в областях многоотраслевого сотрудничества.
Коснувшись совместно реализуемых программ, министр ОНКС РА особо отметила важность содействия Франции, направленного на углубление обучения французскому языку в общеобразовательных учебных заведениях РА и расширение программы, что способствует повышению эффективности преподавания французского языка в школах.
В ходе встречи был обсужден ряд других программ, направленных на расширение сотрудничества в сфере образования.
Жанна Андреасян проинформировала посла, что в рамках 100-летней юбилейной программы армянского кино 2023 года Армения приняла участие в 10-м юбилейном Международном кинофестивале восстановленных фильмов «Вся память мира», проводимом в Синематеке Парижа, где были показаны фильмы Амо Бекназаряна «Дочь», «Дом на вулкане» и «Страна Наири». В разделе «Классики Каннов» 76-го Каннского международного кинофестиваля был показан восстановленный фильм «Здравствуй, это я» Фрунзе Довлатяна.
На встрече были затронуты также мероприятия, посвященные 100-летию Ш. Азнавура во Франции и Армении, а также осуществляемая при содействии французской стороны программа «Армения: Сохранение, оценка культурного наследия и подготовка специалистов».
Посол Анн Луйо рассказала о готовности французской стороны продолжить сотрудничество в сферах образования, культуры и спорта.