Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում (Մատենադարանում) տեղի է ունեցել Հայաստանի ֆրանսերեն դասավանդողների համաժողովը, որին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արտաշես Թորոսյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Համաժողովը կազմակերպվել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և Հայաստանի ֆրանսերեն դասավանդողների ասոցիացիայի համագործակցությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են ֆրանսերենի շուրջ 100 դասավանդողներ՝ ՀՀ տարբեր ուսումնական հաստատություններից:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է ներկաներին և մատնանշել ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչների դերը. «Շնորհակալ ենք յուրաքանչյուր ուսուցչի կատարած կարևոր աշխատանքի համար: Դուք եք մեր կրթության զարգացման առաջամարտիկները, և որևէ հաջողություն չենք կարող ակնկալել առանց ձեր՝ աշխատանքի նկատմամբ եռանդի ու ջանասիրության: Օտար լեզուների ուսուցումը դպրոցներում մեր հանրակրթական բարեփոխումների տեսլականի կարևոր բաղկացուցիչ է, որտեղ առանձնահատուկ տեղ ունի ֆրանսերենը»:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, ֆրանսերենի զարգացմանն ուղղված ընթացիկ տարվա աշխատանքներին: Ըստ նրա՝ 2 հուշագիր է կնքվել դեսպանատան հետ՝ Հայաստանի դպրոցներում ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցչի օգնականներ ունենալու և Գյումրու դպրոցներից մեկը ֆրանսերենի տարածաշրջանային ռեսուրս-դպրոց դարձնելու ուղղությամբ: Փոխնախարարն ընդգծել է նաև իր ղեկավարությամբ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով գործող կրթության և մշակույթի ոլորտներում Ֆրանկոֆոն միջոցառումների համակարգման աշխատանքային խմբի կարևորությունը, որի շնորհիվ ավելի մեծ համախմբում կա ոլորտի դերակատարների միջև։ Կարևորվել է նաև Ֆրանսիական ինստիտուտի դերը՝ որպես Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամական ջերմ հարաբերությունների հավաստում, որի աջակցությամբ նոր թափ կստանան ոլորտում կրթամշակութային տարատեսակ ծրագրերն ու միջոցառումները:
Ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչներին ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն՝ նշելով. «Դուք ձեր անգնահատելի լուման ունեք ֆրանսերենի դասավանդման և զարգացման գործում»: Դեսպանը կարևորել է նաև ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը՝ որպես դեսպանատան գործունեության կարևոր մաս:
Միջոցառման ընթացքում հնչել են տարբեր ելույթներ՝ ուղղված Հայաստանում ֆրանսերենի դասավանդման առաջընթացին, խորացված ուսուցման ամրապնդմանը, Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցման հեռանկարների ու մարտահրավերների վերհանմանը:

Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) hosted the conference of French language teachers of Armenia, which was attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, Acting Director of the National Center for Education Development and Innovation Artashes Torosyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Armenia Anne Louyot.
The Conference was organized in cooperation with the French Embassy in Armenia and the Association of French Language Teachers of Armenia. About 100 French language teachers from various educational institutions of the Republic of Armenia attended the event.
Welcoming the participants, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan highlighted the role of French language teachers: “We are grateful for the important work carried out by each teacher. You are the pioneers of the development of our education, and we cannot expect success without your diligence and dedicated work. Learning foreign languages in schools is an important component of our vision of general education reforms, where the French language occupies a special place.”
The ESCS Deputy Minister touched upon the Armenian-French cooperation and the activities aimed at the advancement of the French language for the current year. According to him, two memoranda were signed with the Embassy on having French language teacher assistants in Armenian schools and the transformation of one of the Gyumri schools into a regional French language resource school. The Deputy Minister also emphasized the importance of the working group on the coordination of francophone events in the fields of education and culture, acting under his authority by the order of the RA ESCS Minister, thanks to which there is a great consolidation between the actors of the sector. The importance of the French University, as a confirmation of the warm friendly relations between Armenia and France, was also stressed, with the assistance of which various educational and cultural programs and events in the field will receive a new impetus.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia, Anne Louyot welcomed and expressed her gratitude to the teachers of the French language, noting: “You have an invaluable contribution to the teaching and development of the French language.” The Ambassador also noted the importance of the French language teachers’ training program as an important part of the Embassy's activities.
During the event, various speeches were made on promoting the teaching of French in Armenia, strengthening advanced education, and identifying the prospects and challenges of teaching French in Armenia.