Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում (Մատենադարանում) տեղի է ունեցել Հայաստանի ֆրանսերեն դասավանդողների համաժողովը, որին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արտաշես Թորոսյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Համաժողովը կազմակերպվել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և Հայաստանի ֆրանսերեն դասավանդողների ասոցիացիայի համագործակցությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են ֆրանսերենի շուրջ 100 դասավանդողներ՝ ՀՀ տարբեր ուսումնական հաստատություններից:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է ներկաներին և մատնանշել ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչների դերը. «Շնորհակալ ենք յուրաքանչյուր ուսուցչի կատարած կարևոր աշխատանքի համար: Դուք եք մեր կրթության զարգացման առաջամարտիկները, և որևէ հաջողություն չենք կարող ակնկալել առանց ձեր՝ աշխատանքի նկատմամբ եռանդի ու ջանասիրության: Օտար լեզուների ուսուցումը դպրոցներում մեր հանրակրթական բարեփոխումների տեսլականի կարևոր բաղկացուցիչ է, որտեղ առանձնահատուկ տեղ ունի ֆրանսերենը»:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, ֆրանսերենի զարգացմանն ուղղված ընթացիկ տարվա աշխատանքներին: Ըստ նրա՝ 2 հուշագիր է կնքվել դեսպանատան հետ՝ Հայաստանի դպրոցներում ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցչի օգնականներ ունենալու և Գյումրու դպրոցներից մեկը ֆրանսերենի տարածաշրջանային ռեսուրս-դպրոց դարձնելու ուղղությամբ: Փոխնախարարն ընդգծել է նաև իր ղեկավարությամբ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով գործող կրթության և մշակույթի ոլորտներում Ֆրանկոֆոն միջոցառումների համակարգման աշխատանքային խմբի կարևորությունը, որի շնորհիվ ավելի մեծ համախմբում կա ոլորտի դերակատարների միջև։ Կարևորվել է նաև Ֆրանսիական ինստիտուտի դերը՝ որպես Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամական ջերմ հարաբերությունների հավաստում, որի աջակցությամբ նոր թափ կստանան ոլորտում կրթամշակութային տարատեսակ ծրագրերն ու միջոցառումները:
Ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչներին ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն՝ նշելով. «Դուք ձեր անգնահատելի լուման ունեք ֆրանսերենի դասավանդման և զարգացման գործում»: Դեսպանը կարևորել է նաև ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը՝ որպես դեսպանատան գործունեության կարևոր մաս:
Միջոցառման ընթացքում հնչել են տարբեր ելույթներ՝ ուղղված Հայաստանում ֆրանսերենի դասավանդման առաջընթացին, խորացված ուսուցման ամրապնդմանը, Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցման հեռանկարների ու մարտահրավերների վերհանմանը:

В научно-исследовательском Институте древних рукописей им. М. Маштоца (Матенадаран) состоялась конференция преподавателей французского языка Армении, на которой присутствовали заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян, временно исполняющий обязанности директора Национального центра развития образования и инноваций Арташес Торосян, чрезвычайный и полномочный Посол Французской Республики в РА Анн Луйо.
Форум организован при сотрудничестве посольства Франции в Армении и ассоциации преподавателей французского языка Армении. В мероприятии приняли участие около 100 преподавателей французского языка из различных учебных заведений РА.
Заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян поприветствовал присутствующих и указал на роль учителей, преподающих французский язык: «Спасибо за важную работу, проделанную каждым преподавателем. Вы являетесь пионерами развития нашего образования, и мы не можем ожидать какого-либо успеха без вашего усердия и трудолюбия по отношению к работе. Изучение иностранных языков в школах-важная составляющая нашего видения общеобразовательных реформ, где французский язык занимает особое место».
Заместитель министра ОНКС коснулся армяно-французского сотрудничества, работ, направленных на развитие французского языка в текущем году. По его словам, было подписано 2 меморандума с посольством о наличии помощников учителя французского языка в школах Армении и превращении одной из школ Гюмри в региональную школу-ресурс французского языка. Замминистра подчеркнул также важность рабочей группы по координации мероприятий Франкофонии в сфере образования и культуры, действующей под его руководством по приказу министра образования и науки РА, благодаря чему существует большая консолидация между субъектами сферы. Была также отмечена важность роли Французского института как подтверждения теплых дружественных отношений между Арменией и Францией, при содействии которого различные образовательно-культурные программы и мероприятия в сфере получат новый импульс.
Педагогов, преподающих французский язык, приветствовала и поблагодарила также чрезвычайный и полномочный Посол Французской Республики в РА Анн Луйо, отметив: «Вы внесли неоценимый вклад в преподавание и развитие французского языка».
Посол также отметила важность программы переподготовки учителей французского языка как важной части деятельности посольства.
В ходе мероприятия прозвучали различные выступления, направленные на продвижение преподавания французского языка в Армении, укрепление углубленного обучения, выявление перспектив и вызовов преподавания французского языка в Армении.