Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ այս կարևոր և ուղենշային օրվա կապակցությամբ: Գիտեմ, որ շատ հարցեր ունեք. դրանց մի մասի պատասխանները վստահաբար գտել եք դպրոցի և ձեր ուսուցիչների շնորհիվ։ Հարցերի մեծ փնջի համար էլ այս պահին պատասխան չունեք և ձեր կյանքի հաջորդ փուլերում փորձելու եք գտնել այդ պատասխանները՝ սխալվելով ու հաջողելով, հիասթափվելով և ոգևորվելով, կասկածելով ու վստահելով։ Կարևոր է, որ այդ հետաքրքիր ու բազմաշերտ ճանապարհին պահեք հիմնական առանցքն ու արժեքները: Որ ասպարեզում էլ ձեր ջանքը դնեք, եղեք հաստատակամ ու փորձեք անել լավագույնը, եղեք հոգատար հանրության առջև, պատասխանատու և պահանջատեր՝ պետության առջև, սովորեք սիրել ու ներել, ինքներդ ձեզ համար ձևակերպել և պահել ձեր սկզբունքներն անորոշ ու բարդ իրավիճակներում, մտածել ձեր որոշումների և արարքների հետևանքների ու ազդեցության մասին։
Մի՛ վախեցեք սխալներից. դրանք անխուսափելի են: Դժվարությունները հաղթահարելու և առաջ գնալու հաստատակամությունը ձեզ կդարձնի ուժեղ, ամուր և հասուն։ Դուք արդեն տեսել եք համավարակը ու դաս արել անսովոր պայմաններում, անցել եք պատերազմի օրերով՝ շատերիդ դասարաններում հյուրընկալելով Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին։ Դուք արդեն տեսել եք իրավիճակներ, որոնք շատ հաճախ թվում էին գրքային ու անիրական։ Այս փորձառությունը մեզ բոլորիս շատ բան է սովորեցրել ու դեռ շատ բան պիտի սովորեցնի։ Բաց պահեք ձեր միտքը՝ անընդհատ սովորելու համար։
Հիշեք, որ դուք եք պետության վաղվա հենասյունը, և ձեր անձնական պատասխանատվությունից է սկսվում զարգացած հասարակության կայացումը, որտեղ մարդն ու նրա երջանկությունը, պետությունն ու հայրենիքը գլխավոր արժեքներ են:
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, մի քանի օրից կմեկնարկեն ավարտական և ընդունելության քննությունները. լավագույն արդյունքներ ապահովելը թույլ կտա գնալ նպատակների իրագործման ճանապարհով:

Поздравляю всех вас с этим важным и знаменательным днем. Я знаю, что у вас много вопросов. ответы на некоторые из них вы наверняка нашли благодаря школе и вашим учителям. На данный момент у вас нет ответа на большой набор вопросов, и на следующих этапах вашей жизни вы попытаетесь найти эти ответы, ошибаясь и преуспевая, разочаровываясь и воодушевляясь, сомневаясь и доверяя. Важно, чтобы вы держали основную ось и ценности на этом интересном и многогранном пути. В какой бы сфере вы ни прилагали усилия, будьте тверды и старайтесь делать все возможное, будьте заботливы перед обществом, ответственны и требовательны перед государством, научитесь любить и прощать, формулировать для себя и хранить свои принципы в неопределенных и сложных ситуациях, думать о последствиях и влиянии ваших решений и поступков.
Не бойтесь ошибок, они неизбежны. Настойчивость в преодолении трудностей и продвижении вперед сделает вас сильным, твердым и зрелым. Вы уже видели пандемию и учились в необычных условиях, прошли дни войны, принимая детей Нагорного Карабаха в своих классах. Вы уже видели ситуации, которые очень часто казались книжными и нереальными. Этот опыт многому нас всех научил и многому еще предстоит научить. Держите свой ум открытым, чтобы постоянно учиться.
Помните, что вы - завтрашний столп государства, и от вашей личной ответственности начинается становление развитого общества, где человек и его счастье, государство и Родина являются главными ценностями.
Дорогие выпускники, через несколько дней начнутся выпускные и вступительные экзамены. Обеспечение наилучших результатов позволит вам идти по пути достижения целей. Желаю вам светлого пути и множества успехов.