Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ այս կարևոր և ուղենշային օրվա կապակցությամբ: Գիտեմ, որ շատ հարցեր ունեք. դրանց մի մասի պատասխանները վստահաբար գտել եք դպրոցի և ձեր ուսուցիչների շնորհիվ։ Հարցերի մեծ փնջի համար էլ այս պահին պատասխան չունեք և ձեր կյանքի հաջորդ փուլերում փորձելու եք գտնել այդ պատասխանները՝ սխալվելով ու հաջողելով, հիասթափվելով և ոգևորվելով, կասկածելով ու վստահելով։ Կարևոր է, որ այդ հետաքրքիր ու բազմաշերտ ճանապարհին պահեք հիմնական առանցքն ու արժեքները: Որ ասպարեզում էլ ձեր ջանքը դնեք, եղեք հաստատակամ ու փորձեք անել լավագույնը, եղեք հոգատար հանրության առջև, պատասխանատու և պահանջատեր՝ պետության առջև, սովորեք սիրել ու ներել, ինքներդ ձեզ համար ձևակերպել և պահել ձեր սկզբունքներն անորոշ ու բարդ իրավիճակներում, մտածել ձեր որոշումների և արարքների հետևանքների ու ազդեցության մասին։
Մի՛ վախեցեք սխալներից. դրանք անխուսափելի են: Դժվարությունները հաղթահարելու և առաջ գնալու հաստատակամությունը ձեզ կդարձնի ուժեղ, ամուր և հասուն։ Դուք արդեն տեսել եք համավարակը ու դաս արել անսովոր պայմաններում, անցել եք պատերազմի օրերով՝ շատերիդ դասարաններում հյուրընկալելով Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին։ Դուք արդեն տեսել եք իրավիճակներ, որոնք շատ հաճախ թվում էին գրքային ու անիրական։ Այս փորձառությունը մեզ բոլորիս շատ բան է սովորեցրել ու դեռ շատ բան պիտի սովորեցնի։ Բաց պահեք ձեր միտքը՝ անընդհատ սովորելու համար։
Հիշեք, որ դուք եք պետության վաղվա հենասյունը, և ձեր անձնական պատասխանատվությունից է սկսվում զարգացած հասարակության կայացումը, որտեղ մարդն ու նրա երջանկությունը, պետությունն ու հայրենիքը գլխավոր արժեքներ են:
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, մի քանի օրից կմեկնարկեն ավարտական և ընդունելության քննությունները. լավագույն արդյունքներ ապահովելը թույլ կտա գնալ նպատակների իրագործման ճանապարհով:

I congratulate you all on this important and significant day. I know you have a lot of questions: you’ve probably found the answers to some of them thanks to the school and your teachers. At the moment you do not have an answer to a large set of questions, and in the next stages of your life, you will try to find these answers, making mistakes and succeeding, being disappointed and inspired, doubting and trusting. It is important that you keep the core axis and values on this interesting and multifaceted path. In whatever field you make efforts, be firm and try to do your best, be caring to society, responsible and demanding to the state, learn to love and forgive, formulate for yourself and keep your principles in uncertain and difficult situations, think about the consequences and impact of your decisions and actions.
Do not be afraid of mistakes: they are inevitable. Perseverance in overcoming difficulties and moving forward will make you stronger, firmer and more mature. You have already got through the pandemic and studied in unusual conditions, lived the days of the war, hosting the children of Nagorno-Karabakh in your classes. You have already seen situations that are similar to books and seem unreal. This experience has taught us all a lot and there is still a lot to be taught. Keep your mind open to constantly learn.
Remember that you are tomorrow's pillar of the state, and from your personal responsibility begins the formation of a developed society, where a person and his happiness, the state and the Motherland are the main values.
Dear graduates, graduation and entrance exams will begin in a few days: ensuring the best results will enable you to follow the path of achieving goals.