Կրթության համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Լոնդոն այցի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Դպրոցների հարցերով պետնախարար Նիկ Գիբի (Nick Gibb, Minister of State for Schools) հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՄԹ դպրոցների հարցերով պետնախարարին հանդիպման համար՝ կարևորելով հայ-բրիտանական երկկողմ կապերի զարգացումը կրթության ոլորտում։
Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ՀՀ կրթական համակարգում մեկնարկած լայնածավալ փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ կրթության բոլոր աստիճաններն ընդգրկող բարեփոխումների շղթայում առավել դինամիկ են հանրակրթության փոփոխությունները։ Նախարարը նշել է, որ ՀՀ դպրոցներում առաջիկա ուսումնական տարվանից ներդրվելու է Հանրակրթության նոր չափորոշիչը, որը մեծ պատասխանատվություն և հավելյալ ջանքեր է պահանջում։
«Բարեփոխումների գլխավոր նպատակը կրթության որակի բարելավումն է»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Այս համատեքստում քննարկվել է երկկողմ համագործակցության հնարավորությունը հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների և տնօրենների մասնագիտական զարգացման, կրթության տեսչության՝ որպես վերահսկող մարմնի գործունեության բարելավման, ինչպես նաև գնահատման նոր մոտեցումների արդյունավետ կիրառման ուղղություններով։ Անդրադարձ է եղել նաև արտադպրոցական ծրագրերի զարգացմանը՝ կարևորելով համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։

В рамках визита в Лондон для участия во Всемирной конференции по образованию министр образования и науки РА Жанна Андреасян встретилась с госминистром по вопросам школ Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Ником Гиббом (Nick Gibb, Minister of State for Schools).
Во встрече приняли участие заместитель министра ОНКС Араксия Сваджян и чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Варужан Нерсесян.
Министр ОНКС РА поблагодарила госминистра по вопросам школ Великобритании за встречу, подчеркнув важность развития двусторонних армяно-британских связей в сфере образования.
Жанна Андреасян представила широкомасштабные изменения, начатые в образовательной системе РА, подчеркнув, что изменения в общем образовании наиболее динамичны в цепочке реформ, охватывающих все уровни образования. Министр отметила, что в школах Армении с предстоящего учебного года будет внедрен новый стандарт общего образования, который требует большой ответственности и дополнительных усилий.
«Главная цель реформ-улучшение качества образования», - отметила министр ОНКС.
В этом контексте обсуждалась возможность двустороннего сотрудничества в направлении профессионального развития учителей и директоров общеобразовательных школ, улучшения деятельности инспекции образования как контролирующего органа, а также эффективного применения новых подходов к оценке. Стороны коснулись также развития внешкольных программ, подчеркнув важность возможностей реализации совместных проектов.