Կրթության համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Լոնդոն այցի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Դպրոցների հարցերով պետնախարար Նիկ Գիբի (Nick Gibb, Minister of State for Schools) հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՄԹ դպրոցների հարցերով պետնախարարին հանդիպման համար՝ կարևորելով հայ-բրիտանական երկկողմ կապերի զարգացումը կրթության ոլորտում։
Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ՀՀ կրթական համակարգում մեկնարկած լայնածավալ փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ կրթության բոլոր աստիճաններն ընդգրկող բարեփոխումների շղթայում առավել դինամիկ են հանրակրթության փոփոխությունները։ Նախարարը նշել է, որ ՀՀ դպրոցներում առաջիկա ուսումնական տարվանից ներդրվելու է Հանրակրթության նոր չափորոշիչը, որը մեծ պատասխանատվություն և հավելյալ ջանքեր է պահանջում։
«Բարեփոխումների գլխավոր նպատակը կրթության որակի բարելավումն է»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Այս համատեքստում քննարկվել է երկկողմ համագործակցության հնարավորությունը հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների և տնօրենների մասնագիտական զարգացման, կրթության տեսչության՝ որպես վերահսկող մարմնի գործունեության բարելավման, ինչպես նաև գնահատման նոր մոտեցումների արդյունավետ կիրառման ուղղություններով։ Անդրադարձ է եղել նաև արտադպրոցական ծրագրերի զարգացմանը՝ կարևորելով համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։

During the visit to London to participate in the Education World Forum, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan had a meeting with the Minister of State for Schools of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Nick Gibb.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Varuzhan Nersesyan attended the meeting.
RA ESCS Minister thanked the Minister of State for Schools of the UK for the meeting, emphasizing the importance of developing bilateral Armenian-British ties in the field of education.
Zhanna Andreasyan presented the large-scale changes initiated in the RA education system, stressing that the changes in general education are the most dynamic in the chain of reforms covering all levels of education. The Minister noted that a new standard of general education will be introduced in Armenian schools starting from the new academic year, which requires a lot of responsibility and additional efforts.
“The main objective of the reforms is to enhance the quality of education,” said the ESCS Minister.
In this context, the possibility of bilateral cooperation in the direction of professional development of teachers and principals of secondary schools, the advancement of the activities of the education inspectorate as a supervisory authority, as well as the efficient application of new approaches to assessment were discussed. The parties also touched upon the development of extracurricular programs, emphasizing the importance of opportunities for the implementation of joint projects.