ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի դերը Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման գործընթացում. «ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը մեզ համար շատ կարևոր ու լուրջ գործընկեր է, որի հետ տարիների արդյունավետ համագործակցություն ունենք: Մենք պատրաստ ենք համատեղ քննարկել «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրից» բխող միջոցառումների շրջանակը՝ համագործակցության հեռանկարները հասկանալու և ընդլայնելու համար, քանի որ ծրագրում սահմանվել են շատ հավակնոտ թիրախներ: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ջանքերը ռազմավարական այս փաստաթղթի նախագծման և մշակման գործընթացում ցուցաբերած աջակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է նաև ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ իրականացված ծրագրերը, մասնավորապես՝ հեռավար ուսուցման հարթակը, որի ներդրման անհրաժեշտությունն առաջնային էր դարձել 2020 թվականի կորոնավիրուսային համավարակի ժամանակաշրջանում: Հարթակն այժմ ուղղված է կրթության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր լուծումներ գտնելուն:
Քրիստինե Վայգանդը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և բարձր գնահատել ՀՀ կառավարության մշակած կրթական բարեփոխումների նախագիծը: Նա նաև վերահաստատել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ինչպես տեխնիկական և մեթոդական հարցերում, այնպես էլ կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների իրականացմանը:
Նա նաև նշել է, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը պատրաստ է սերտորեն համագործակցել դպրոցների աղետների ռիսկի կառավարման կարողությունների զարգացման, աղետների ռիսկի նվազեցման կրթական ծրագրերի ներդրման հարցերում:
Կողմերը նաև պատրաստակամություն են հայտնել առավել խորացնելու կառույցների միջև արդյունավետ փոխգործակցությունը՝ լավագույնս արձագանքելու հանրակրթության ոլորտի մարտահրավերներին և լուծելու առկա խնդիրները:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла делегацию, возглавляемую представителем Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Армении Кристине Вайганд.
На встрече присутствовал также заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя гостей, министр отметила важность роли Детского фонда ООН в процессе осуществления реформ в сфере образования Армении: «Детский фонд ООН является для нас очень важным и серьезным партнером, с которым у нас есть многолетнее плодотворное сотрудничество. Мы готовы совместно обсудить круг мероприятий, вытекающих из «Государственной программы развития образования РА до 2030 года», чтобы понять и расширить перспективы сотрудничества, поскольку в программе установлены очень амбициозные цели. Мы высоко ценим поддержку наших международных партнеров, в частности Детского фонда ООН, в разработке этого стратегического документа».
В ходе встречи Жанна Андреасян также подчеркнула программы, реализованные с Детским фондом ООН, в частности, платформу дистанционного обучения, необходимость внедрения которой стала приоритетной в период пандемии коронавируса 2020 года. Платформа сейчас направлена на поиск новых решений с использованием современных технологий в сфере образования.
Кристине Вайганд поблагодарила за прием и высоко оценила разработанный Правительством РА проект образовательных реформ. Она также подтвердила готовность Детского фонда ООН содействовать осуществлению реформ как в технических и методических вопросах, так и в сфере образования.
Она также отметила, что ЮНИСЕФ готов тесно сотрудничать в вопросах развития возможностей управления рисками бедствий в школах, внедрения образовательных программ по снижению риска бедствий.
Стороны также выразили готовность углублять эффективное взаимодействие между структурами, чтобы наилучшим образом реагировать на вызовы в сфере общего образования и решать существующие проблемы.