ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը շեշտել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում հայ-ռուսական համագործակցությունը խորացնելու և արդյունավետությունը բարձրացնելու պատրաստակամությունը:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական հարաբերություններում առանձնահատուկ տեղ է գրավում նաև կրթամշակութային ոլորտների համագործակցությունը։ Վստահ եմ՝ առկա հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու ավելի մեծ ներուժ կա»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարն ու կարևորել այսօր մեկնարկած «Մշակույթի բնագավառում հայ-ռուսական կրթական» համաժողովի անցկացումը, որի շրջանակում նախատեսվում է քննարկել մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, կրթական միջավայրի բարելավման, կադրերի վերապատրաստման, բուհերի աշխատանքներում տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների ներդրմանն առնչվող հարցեր:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ համաժողովի շրջանակում կայացել է նաև Ռուսաստանի կինոյի պետական թանգարանի «Երգում եմ քեզ, իմ Հայաստան» խորագրով ցուցադրության բացումը, որը նվիրված է «ՀայՖիլմ» կինոստուդիային և Հայաստանում ռուսական կինոյի օրերին: Ռուսական կինոյի օրերը մեկնարկում են Երևանում՝ Մոսկվա կինոթատրոնից, ֆիլմերի ցուցադրություն է նախատեսված նաև Գյումրիում:
Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև ձևավորվել են մշակութային շատ ջերմ հարաբերություններ: Առաջիկայում Ռուսաստանում կանցկացվի Չեխովյան փառատոնը, որին նաև հայ թատերական գործիչները կմասնակցեն: Կողմերը քննարկել են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում փոխգործակցության՝ մասնավորապես տարբեր գիտական ինստիտուտների միջև համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելու հեռանկարները:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла специального представителя президента РФ по вопросам международного культурного сотрудничества Михаила Швыдкого.
На встрече также присутствовал заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Приветствуя гостя, министр подчеркнула готовность углубления и повышения эффективности армяно-российского сотрудничества в сферах образования, науки, культуры и спорта.
«В межгосударственных отношениях между Арменией и Россией особое место занимает также сотрудничество культурно-образовательных сфер.Уверена, что есть больший потенциал для развития и углубления существующих отношений», - подчеркнула министр ОНКС и отметила важность проведения стартовавшего сегодня армяно-российского образовательного форума в сфере культуры, в рамках которого планируется обсудить вопросы, касающиеся расширения сотрудничества в сфере культуры, улучшения образовательной среды, переподготовки кадров, внедрения технологий и инноваций в работу вузов.
Жанна Андреасян сообщила, что в рамках форума также состоялось открытие выставки Государственного музея российского кино под названием «Пою тебе, Моя Армения», посвященной киностудии «Арменфильм» и дням российского кино в Армении. Дни российского кино стартуют в кинотеатре «Москва» в Ереване, также показ фильмов запланирован и в Гюмри.
Спецпредставитель президента РФ по вопросам международного культурного сотрудничества Михаил Швыдкой поблагодарил за прием и подчеркнул, что между двумя странами сформировались очень теплые культурные отношения. В ближайшее время в России пройдет Чеховский фестиваль, в котором примут участие и армянские театральные деятели. Стороны также обсудили перспективы взаимодействия в сферах образования и науки, в частности, создания возможностей сотрудничества между различными научными институтами.