ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը շեշտել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում հայ-ռուսական համագործակցությունը խորացնելու և արդյունավետությունը բարձրացնելու պատրաստակամությունը:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական հարաբերություններում առանձնահատուկ տեղ է գրավում նաև կրթամշակութային ոլորտների համագործակցությունը։ Վստահ եմ՝ առկա հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու ավելի մեծ ներուժ կա»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարն ու կարևորել այսօր մեկնարկած «Մշակույթի բնագավառում հայ-ռուսական կրթական» համաժողովի անցկացումը, որի շրջանակում նախատեսվում է քննարկել մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, կրթական միջավայրի բարելավման, կադրերի վերապատրաստման, բուհերի աշխատանքներում տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների ներդրմանն առնչվող հարցեր:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ համաժողովի շրջանակում կայացել է նաև Ռուսաստանի կինոյի պետական թանգարանի «Երգում եմ քեզ, իմ Հայաստան» խորագրով ցուցադրության բացումը, որը նվիրված է «ՀայՖիլմ» կինոստուդիային և Հայաստանում ռուսական կինոյի օրերին: Ռուսական կինոյի օրերը մեկնարկում են Երևանում՝ Մոսկվա կինոթատրոնից, ֆիլմերի ցուցադրություն է նախատեսված նաև Գյումրիում:
Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև ձևավորվել են մշակութային շատ ջերմ հարաբերություններ: Առաջիկայում Ռուսաստանում կանցկացվի Չեխովյան փառատոնը, որին նաև հայ թատերական գործիչները կմասնակցեն: Կողմերը քննարկել են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում փոխգործակցության՝ մասնավորապես տարբեր գիտական ինստիտուտների միջև համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելու հեռանկարները:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the Special Representative of the President of the Russian Federation on International Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoy.
Welcoming the guest, the Minister emphasized the willingness to enhance and increase the efficiency of Armenian-Russian cooperation in the fields of education, science, culture and sports.
“Cooperation in the cultural and educational sectors also has a special place in the interstate relations between Armenia and Russia. I am sure, there is more potential for the advancement and deepening of existing relations,” emphasized the Minister, highlighting the importance of holding the Armenian-Russian educational conference in the field of culture, which has been launched today, within the scope of which it is planned to discuss issues of expanding cooperation in the field of culture, improving the educational environment, training of personnel, introducing technologies and innovations into the activities of HEIs.
Zhanna Andreasyan informed that the opening of the exhibition of the State Museum of Russian Cinema entitled “I Sing to You, My Armenia” dedicated to the “Armenfilm” Film Studio and the days of Russian cinema in Armenia was also held within the framework of the Conference. The Days of Russian Cinema will be launched at the Moscow Cinema in Yerevan, and film screenings are also scheduled in Gyumri.
Special Representative of the President of the Russian Federation on International Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoy thanked for the reception and stressed that very warm cultural relations have been formed between the two countries. In the near future, the Chekhov International Theatre Festival will be held in Russia, in which Armenian theatre figures will also participate. The sides also discussed the prospects of cooperation in the fields of education and science, in particular, the creation of opportunities for cooperation between various scientific institutions.