ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի (Վատիկան) առաքելական նվիրակ արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրին և վերահաստատել երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի շրջանակում համագործակցային կապերը սերտացնելու, համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամությունը:
«Հայաստանի ու Սուրբ Աթոռի սերտ փոխգործակցությունը հիմնված է քրիստոնեական արժեքների և ընդհանուր պատմական ժառանգության վրա: Լինելով առաջին քրիստոնեական պետությունը՝ մենք պարտավորություն ունենք նաև խորացնելու մեր համագործակցությունը: Քրիստոնեական մշակույթը Հայաստանում բազմաշերտ է, ինչը միայն ուժեղացնում է մեզ և նոր հնարավորություններ տալիս»,-նշել է նախարարը:
Կողմերն անդրադարձել են 2021 թ. «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Սուրբ Աթոռի մշակույթի քահանայապետական խորհրդի միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագրին՝ շեշտելով դրա ժամկետը երկարաձգելու և բովանդակությունը ընդլայնելու կարևորությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են մշակույթի ոլորտում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ում Վատիկանի դեսպանատան՝ Սուրբ Աթոռի նստավայր առաքելական նվիրակության շենքի պատմական արժեքին՝ որպես հուշարձան շենքի և դրա ճարտարապետական նախնական տեսքը վերականգնելու խնդրին: Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ որպես ոլորտը համակարգող գերատեսչություն, առաջնահերթ է համարում հուշարձանների պահպանությունը և պատրաստ է տրամադրելու մասնագիտական և խորհրդատվական աջակցություն:
Քննարկվել են նաև Ներսես Շնորհալի հայրապետի մահվան 850-րդ տարելիցի շրջանակում (ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում` 2022-2023 թթ. երկամյակի համար) երկկողմանի կարևոր արժեքներն ասպարեզ բերելու և համատեղ նախաձեռնություններով հանդես գալու հնարավորությունները:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла апостольского нунция Святого Престола (Ватикан) архиепископа Жозе Авелину Бетанкура.
Министр Жанна Андреасян поприветствовала гостя и подтвердила готовность к укреплению связей сотрудничества и реализации новых совместных программ в рамках 30-летия дипломатических отношений двух стран.
«Тесное взаимодействие Армении и Святого Престола основано на христианских ценностях и общем историческом наследии. Будучи первым христианским государством, мы также обязаны углублять наше сотрудничество. Христианская культура в Армении многослойна, и это только укрепляет нас и дает новые возможности», - отметила министр.
Стороны коснулись меморандума о сотрудничестве между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Папским советом по культуре Святого престола, подписанном в 2021-ом году и подчеркнули важность продления срока и расширения содержания.
На встрече был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес в сфере культуры. Стороны коснулись также исторической ценности здания Апостольской нунции посольства Ватикана в РА, резиденции Святого престола, как памятника, и восстановления его первоначального архитектурного облика. Жанна Андреасян отметила, что министерство ОНКС, как ведомство, координирующее сферу, считает приоритетной сохранение памятников и готово оказать профессиональную и консультационную поддержку.
Обсуждались также возможности в рамках 850-летия со дня смерти патриарха Нерсеса Шнорали (включен в календарь юбилеев известных людей и важных событий ЮНЕСКО на 2022-2023 гг.) вывести на арену важные двусторонние ценности и выступить с совместными инициативами.