ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը ՀՀ-ում Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունում մասնակցել է Չինարենի միջազգային օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը:
Ապրիլի 18-ը՝ որպես Չինարենի միջազգային օր, ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչությունը սահմանել է 2010 թվականին՝ նշանավորելով այն՝ իբրև Ցան Ցզեին հարգանքի տուրք մատուցելու իրադարձություն, որը շուրջ 5000 տարի առաջ ստեղծել է չինական գրերը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը, շնորհավորելով նշանակալի օրվա առթիվ, փաստել է՝ Հայաստանում օրեցօր ավելի շատ երիտասարդներ են սովորում չինարեն և ուսումնասիրում հնագույն քաղաքակրթություն ունեցող չին ժողովրդի յուրահատուկ և հարուստ մշակույթը, մասնավորաբար՝ համաշխարհային նշանակություն ունեցող գրական ու փիլիսոփայական կոթողները:
«Մենք մեծապես կարևորում ենք Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ ավանդական բարեկամական և մշակութային հարաբերությունների զարգացումը: Դրա վառ վկայություններից է հուշագրով ամրագրված թարգմանական ծրագիրը, որն էապես կնպաստի երկու հնագույն գրական ավանդույթներ ունեցող պետությունների կոթողային գրական երկերի փոխադարձ յուրացմանը»,- ասել է Արա Խզմալյանը՝ համագործակցության համար շնորհակալություն հայտնելով նաև ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությանը՝ ի դեմս արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը վստահություն է հայտնել՝ հայ-չինական փոխհամագործակցությունը մշտապես հագեցած կլինի նոր նախաձեռնություններով, իսկ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում իրականացվող համատեղ ծրագրերը լավագույնս կնպաստեն բարեկամ երկրների միջև կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Նշենք՝ ներկայում չինարենը գործածությամբ երկրորդ լեզուն է աշխարհում: Ողջ աշխարհում չինարեն է խոսում շուրջ 1,5 միլիարդ մարդ:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян в посольстве Китайской Народной Республики в РА принял участие в мероприятии, организованном по случаю Международного дня китайского языка.
В 2010 году управление общественной информации ООН определило 18 апреля как Международный День китайского языка, ознаменовав его событием в честь Цан Цзе, создавшего китайскую письменность около 5000 лет назад.
Заместитель министра ОНКС, поздравил со знаменательным днем и констатировал, что в Армении с каждым днем все больше молодых людей изучают китайский язык и изучают уникальную и богатую культуру китайского народа, имеющего древнюю цивилизацию, в частности, литературные и философские памятники мирового значения.
«Мы придаем большое значение развитию традиционно дружественных и культурных отношений с Китайской Народной Республикой. Ярким свидетельством этого является программа перевода, закрепленная меморандумом, которая существенно поспособствует взаимному присвоению монументальных литературных произведений двух государств, имеющих древнейшие литературные традиции»,- сказал Ара Хзмалян, поблагодарив за сотрудничество посольство Китайской Народной Республики в РА в лице чрезвычайного и полномочного Посла Фань Юна.
Заместитель министра ОНКС выразил уверенность, что армяно-китайское сотрудничество всегда будет насыщено новыми инициативами, а совместные программы, осуществляемые в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи, наилучшим образом будут способствовать укреплению и развитию связей между дружественными странами.
Отметим, что в настоящее время китайский является вторым по популярности языком в мире. По некоторым оценкам, около 1,5 миллиарда человек во всем мире говорят на китайском языке.