Կայացել է Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի (EWF) կոնգրեսը, որը Երևանում անցկացվում է առաջին անգամ:
Կոնգրեսին մասնակցել են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, ծանրամարտի Եվրոպայի 2023 թ առաջնության անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, միջազգային ֆեդերացիային անդամակցող ազգային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները:
Շնորհակալություն հայտնելով բոլոր պատվիրակներին Հայաստան այցելելու և կոնգրեսին մասնակցելու հրավերի համար՝ Արայիկ Հարությունյանը վստահություն է հայտնել, որ կոնգրեսում ընդունված որոշումները լինելու են ի նպաստ ծանրամարտի զարգացման ոչ միայն Եվրոպայում, այլև ամբողջ աշխարհում, քանի որ եվրոպական մայրցամաքն աշխարհում ծանրամարտի զարգացման մեծ ներդրում ունի:
«Հայաստանը մեծ ձեռքբերումներ ունի այս մարզաձևում, և մենք ուզում ենք ներկայում ու ապագայում զարգացնել այդ հաջողությունները: Մենք նաև այս քայլով և այս ներդրմամբ ցանկանում ենք աշխարհում ծանրամարտը զարգացնել, որպեսզի այն հարատև լինի մարզաձևերի օլիմպիական ընտանիքում»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Կոնգրեսի ընթացքում հաստատվել են Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնության տեխնիկական պատվիրակները, ներկայացվել են ֆեդերացիայի նախագահի, գլխավոր քարտուղարի և այլ պաշտոնյաների տարեկան հաշվետվությունները, ֆինանսական, հակադոպինգային և այլ զեկույցներ: Քննարկվել են նաև առաջիկայում անցկացվելիք Եվրոպայի պատանեկան և երիտասարդական առաջնություններին ու այլ մրցաշարերին վերաբերող կազմակերպչական հարցեր:

Состоялся конгресс Европейской федерации тяжелой атлетики (EWF), который проводится в Ереване впервые.
В конгрессе приняли участие руководитель аппарата премьер-министра, председатель межведомственной комиссии по подготовке и организации работ по проведению чемпионата Европы по тяжелой атлетике 2023 года Араик Арутюнян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян, представители национальных федераций, входящих в Международную федерацию.
Выразив благодарность всем делегатам за приглашение посетить Армению и принять участие в Конгрессе, Араик Арутюнян выразил уверенность, что принятые в Конгрессе решения будут способствовать развитию тяжелой атлетики не только в Европе, но и во всем мире, поскольку европейский континент внес большой вклад в развитие тяжелой атлетики в мире.
«У Армении большие достижения в этом виде спорта, и мы хотим развивать эти успехи в настоящем и будущем. Мы этим шагом и этим вкладом хотим развивать тяжелую атлетику в мире, чтобы чтобы ее путь был долгим и прочным в олимпийской семье видов спорта», - отметил Араик Арутюнян.
В ходе конгресса утверждены технические делегаты предстоящего в Ереване чемпионата Европы, представлены годовые отчеты президента Федерации, генерального секретаря и других должностных лиц, финансовые, антидопинговые и другие отчеты. Были обсуждены также организационные вопросы, связанные с предстоящими юношескими и молодежными чемпионатами Европы и другими турнирами.