ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է «Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի (Սարկիսյան) գլխավորությամբ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2024 թվականին Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանի կազմակերպչական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել լեգենդար շանսոնյեի հոբելյանական միջոցառումների պատշաճ անցկացման կարևորությունը. «Մենք իսկապես շատ կարևորում ենք աշխարհահռչակ շանսոնյեի հոբելյանական միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու անցկացումը, և այս նպատակով ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը»:
«Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի խոսքով՝ կազմել են առաջարկներ, որոնք ցանկանում են դիտարկել հարյուրամյակի պետական ծրագրով նախատեսված միջոցառումների ծրագրում: Դրանք կներկայացվեն Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի կառավարական հանձնաժողովին:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է, որ արդեն հավաքագրվել են բազմաթիվ ստեղծագործական մտահղացումներ և գաղափարներ, որոնք կարող են ընդգրկվել հոբելյանական միջոցառումների ծրագրում: Առաջիկայում նախատեսված է հոբելյանական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու են ստացված հայտերը, միջոցառումների ծրագրին առնչվող կազմակերպչական հարցերը:
Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանի ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ Երևանում և ՀՀ մարզերում, մասնավորապես՝ համերգներ, գիտաժողով, ֆիլմերի ցուցադրություն, փոստային նամականիշների մարում, ձայնագրություններ և այլն:
Քրիստինա Ազնավուրի տեղեկացմամբ՝ ֆրանսիական կողմը ևս նախապատրաստական աշխատանքների փուլում է: Մասնավորապես՝ մինչև 2024 թվականը Ֆրանսիայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը, նախատեսվում է անցկացնել մեծ համերգային ծրագիր, կազմակերպել Ազնավուրի գործունեությանը նվիրված ցուցահանդես:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում Շառլ Ազնավուրի թանգարանի ստեղծման հարցին:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the representatives of the “Aznavour” Foundation headed by Director Kristina Aznavour (Sarkisyan). During the meeting, issues related to the organizational activities on the occasion of the 100th anniversary of Charles Aznavour in 2024 were discussed.
ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan also attended the meeting.
Zhanna Andreasyan welcomed the guests and highlighted the importance of properly holding the anniversary events of the legendary chansonnier: “We really attach great importance to the proper organization and holding of the anniversary events of the renowned chansonnier, and for this purpose, the RA Government is ready to make every effort.”
According to the Director of the “Aznavour” Foundation Kristina Aznavour, they have made proposals that they want to consider in the program of events provided for by the centennial state program. They will be presented to the Government commission on the occasion of the 100th anniversary of Charles Aznavour.
The ESCS Minister informed that a lot of creative ideas have already been received, which can be included in the program of anniversary events. The regular meeting of the jubilee commission is scheduled in the near future, during which the applications received and organizational issues related to the program of events will be discussed․
Within the framework of the “100th Anniversary of Charles Aznavour” program, a number of events are planned to be held in Yerevan and in the regions of the Republic of Armenia, in particular, concerts, a symposium, film screenings, stamp redemption, recordings, etc.
According to Kristina Aznavour, the French side is also at the preparation stage. In particular, the statue of Charles Aznavour will be erected in France by 2024, it is planned to hold a large concert program and organize an exhibition dedicated to the activities of Aznavour.