ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Վենետիկում ՀՀ պատվո հյուպատոս Գագիկ Սարուխանյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ու Մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է 2022 թվականին Հայաստանի մասնակցությանը Վենետիկի 59-րդ ժամանակակից արվեստի միջազգային բիենալեին, որտեղ ներկայացված էր հայ արվեստագետ և կոմպոզիտոր Անդրիուս Հարությունյանի «Ղարիբ» նախագիծը: Հայաստանի մասնակցության առանցքային ձեռքբերումներից էր բիենալեի կենտրոնական ավանում ազգային տաղավարի կազմակերպումը, որի արդյունքում հայկական տաղավարը հյուրընկալել է աննախադեպ թվով այցելուների։
«Մեր հանդիպման նպատակը շնորհակալություն հայտնել և գնահատանքի խոսքեր ասելն է Ձեր կարևոր գործունեության համար: Վենետիկի 59-րդ ժամանակակից արվեստի միջազգային բիենալեին Հայաստանի բարձր մակարդակով մասնակցության և միջազգային նշանակության ազգային տաղավարի կազմակերպման գործում նշանակալի էր Ձեր դերակատարումը: Անչափ ուրախ եմ այս կարևոր համագործակցության համար՝ ուղղված Հայաստանի և հայ մշակույթի հանրահռչակմանն ու տարածմանը»,- նշել է նախարարը և վստահություն հայտնել, որ առաջիկա համագործակցությունը կլինի նույնքան նպաստավոր և արդյունավետ:
Գագիկ Սարուխանյանին գնահատանքի խոսք է ուղղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը՝ կարևորելով Վենետիկում ՀՀ պատվո հյուպատոսի առանցքային դերակատարումը՝ Վենետիկի 59-րդ ժամանակակից արվեստի միջազգային բիենալեին քաղաքական բարձր մասնակցության ապահովման համար:
Գագիկ Սարուխանյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի համար և նշել, որ Հայաստանը մշակույթի հնագույն օրրան է, և իր համար մեծ պատիվ է իր գործունեությամբ ծառայել երկրին:
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանը Վենետիկում ՀՀ պատվո հյուպատոս Գագիկ Սարուխանյանին պարգևատրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մեդալով՝ Վենետիկի 59-րդ ժամանակակից արվեստի միջազգային բիենալեին Հայաստանի՝ բարձր մակարդակով մասնակցությունն ապահովելու և հայկական տաղավարի կազմակերպման գործում ունեցած դերակատարման համար:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сегодня приняла почетного консула РА в Венеции Гагика Саруханяна.
На встрече присутствовали также заместитель министра Ара Хзмалян и начальник управления культурного наследия и народных ремесел Астхик Марабян.
Приветствуя присутствующих, министр ОНКС Жанна Андреасян коснулась участия Армении в 2022 году на 59-й Венецианской международной биеннале современного искусства, где был представлен проект «Гариб» армянского художника и композитора Андриуса Арутюняна. Одним из ключевых достижений участия Армении была организация Национального павильона в Центральном поселке биеннале, в результате чего армянский павильон принял беспрецедентное количество посетителей.
«Цель нашей встречи-выразить благодарность и слова признательности за вашу важную деятельность. В деле участия Армении на высоком уровне на 59-й Венецианской биеннале современного искусства и организации Национального павильона международного значения значительна была ваша роль. Я безмерно рада этому важному сотрудничеству, направленному на популяризацию и распространение Армении и армянской культуры», - отметила министр и выразила уверенность, что предстоящее сотрудничество будет столь же благоприятным и эффективным.
Заместитель министра ОНКС Ара Хзмалян также выразил признательность Гагику Саруханяну, отметив ключевую роль почетного консула РА в Венеции для обеспечения высокого политического участия в 59-й Венецианской биеннале современного искусства. Гагик Саруханян выразил благодарность за оценку и отметил, что Армения-древняя колыбель культуры, и для него большая честь служить стране своей деятельностью.
В ходе встречи Жанна Андреасян наградила почетного консула РА в Венеции Гагика Саруханяна медалью Министерства ОНКС РА за обеспечение высокого уровня участия Армении в 59-й Венецианской международной биеннале современного искусства и за роль в организации армянского павильона.