ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանում ֆրանկոֆոն ծրագրերի համակարգման աշխատանքային խմբի հերթական նիստը:
Աշխատանքային խումբը ձևավորվել է ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով՝ նախարարության համակարգման, այդ թվում՝ առաջնահերթաբար կրթության և մշակույթի ոլորտներում Հայաստանում գործող ֆրանկոֆոնիայի դերակատարների միջև փոխգործակցությունը և ծրագրային նախաձեռնություններն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով: Նիստը վարել է աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
«Մեր նպատակն է ֆրանկոֆոնիայի օրերը Հայաստանում անցկացնել ոչ միայն առանձին կառույցների միջոցով, այլև հանդես գալ համատեղ իրականացրած առանցքային ծրագրով՝ նախապես մշակելով գործողությունների պլան: Ծրագրում պետք է ապահովվի տարբեր հաստատությունների լավագույն մասնակցությունը»,- ասել նախարարի տեղակալը:
Նիստում քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված ՀՀ ուսումնական, մշակութային հաստատությունների կողմից նախապես ներկայացված միջոցառումների ցանկը, ինչպես նաև ֆրանկոֆոն երկամսյակը միասնական ձևաչափով և ռեսուրսների միավորմամբ անցկացնելու հնարավորությունները:
Աշխատանքային խմբի՝ բարձրագույն, միջին մասնագիտական կրթության, հանրակրթական և մշակութային ենթախմբերի պատասխանատուները ներկայացրել են իրենց ոլորտներում անցկացվող միջոցառումները, հանդես եկել առաջարկներով: Քննարկվել են հաջողված միջոցառումները մեկ ծրագրում ինտեգրելու հնարավորությունները, ինչպես նաև միջոցառումների մասին տեղեկատվության հասանելիությունը պատշաճ ապահովելու և մուտքի պահանջները սահմանելու հարցերը՝ կարևորելով մարզաբնակ պատանիների ներգրավման խթանումը:
Քննարկման արդյունքում կողմերը որոշել են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը մեկնարկել պաշտոնական բացմամբ, որը կուղեկցվի թեմատիկ համերգով, ինչպես նաև անցկացնել էքսպո՝ կրթական բաղադրիչով:

В Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА состоялось очередное заседание рабочей группы по координации программ Франкофонии в Армении.
Рабочая группа была сформирована по приказу министра ОНКС РА с целью координации министерства, в том числе более эффективной организации взаимодействия и программных инициатив между акторами Франкофонии, действующими в Армении в приоритетной сфере образования и культуры. Заседание вел руководитель рабочей группы, заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян.
«Наша цель-провести Дни Франкофонии в Армении не только посредством отдельных структур, но и выступить с совместно реализованной ключевой программой, заранее разработав план действий. В программе должно быть обеспечено лучшее участие различных учреждений», - сказал замминистра.
На заседании был обсужден заранее представленный учебными и культурными учреждениями РА список мероприятий, посвященных Международному дню Франкофонии, а также возможности проведения двухмесячника Франкофонии в едином формате и объединением ресурсов.
Ответственные лица подгрупп высшего, среднего профессионального образования, общеобразовательных и культурных групп рабочей группы представили проводимые в своих сферах мероприятия, выступили с предложениями. Были обсуждены возможности интеграции успешных мероприятий в одну программу, а также вопросы обеспечения надлежащего доступа к информации о мероприятиях и установления требований к въезду, подчеркнув важность стимулирования вовлечения молодежи из регионов.
В результате обсуждения стороны решили начать Дни Франкофонии с официального открытия, которое будет сопровождаться тематическим концертом, а также провести ЭКСПО с образовательным компонентом.