Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել վերոնշյալ հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Նիստին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը։
Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է նիստի մասնակիցներին՝ ընդգծելով Շառլ Ազնավուրի հոբելյանն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելու կարևորությունը: Հոբելյանական միջոցառումները տեղի են ունենալու 2024 թվականին:
Հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել են աշխարհահռչակ շանսոնյեի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքները, ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ: Մտքեր են փոխանակվել նաև միջոցառումների ձևաչափերին ու ժամանակացույցին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ մայրաքաղաքում և մարզերում, մասնավորապես՝ համերգներ, գիտաժողով, ֆիլմերի ցուցադրություն, փոստային նամականիշների մարում, ձայնագրություններ:
Շառլ Ազնավուրի որդին, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը նման հանձնաժողով ստեղծելու համար և նշել. ««Ազնավուր» հիմնադրամի առաքելության հիմնական ուղղություններից մեկը Շառլ Ազնավուրի մշակութային ժառանգության պահպանումն ու տարածումն է, ինչպես նաև այն բարեգործական, հումանիտար արժեքների, որոնք նա կրում էր: Այդ համատեքստում Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին նախապատրաստվելը մեզ համար բացառիկ կարևոր աշխատանքային ուղղություն է»:
Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է Շառլ Ազնավուրի հոբելյանական տարին պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու կարևորությանը և այդ համատեքստում ընդգծել շահագրգիռ գերատեսչությունների, համապատասխան կառույցների արդյունավետ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:

Во главе с руководителем аппарата премьер-министра, председателем юбилейной комиссии по 100-летию Шарля Азнавура Араиком Арутюняном в правительстве РА состоялось первое заседание вышеупомянутой комиссии.
В заседании приняли участие министр ОНКС РА Жанна Андреасян и заместитель министра Ара Хзмалян.
Араик Арутюнян поприветствовал участников заседания, подчеркнув важность организации юбилея Шарля Азнавура на самом высоком уровне. Юбилейные мероприятия пройдут в 2024 году. В ходе заседания комиссии обсуждались подготовительные работы к юбилейным мероприятиям, посвященным 100-летию со дня рождения всемирно известного шансонье, были представлены различные предложения. Состоялся также обмен мнениями по ряду вопросов, связанных с форматами и графиком мероприятий.
В рамках программы предусмотрен ряд мероприятий в столице и областях, в частности, концерты, симпозиумы, показ фильмов, погашение почтовых марок, аудиозаписи.
Сын Шарля Азнавура, соучредитель фонда «Азнавур» Николя Азнавур поблагодарил правительство РА за создание такой комиссии и отметил: «Одним из основных направлений миссии фонда «Азнавур» является сохранение и распространение культурного наследия Шарля Азнавура, а также тех благотворительных, гуманитарных ценностей, которые он носил. В этом контексте подготовка к мероприятиям, посвященным 100-летию Шарля Азнавура, является для нас исключительно важным рабочим направлением».
Араик Арутюнян также коснулся важности организации юбилейного года Шарля Азнавура на должном уровне и в этом контексте подчеркнул необходимость эффективной работы заинтересованных ведомств и соответствующих структур.