ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանում Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի արտակարգ և լիազոր դեսպան Դոմենիկո Արդուինիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում համագործակցության շարունակության, մասնագետների փորձի փոխանակման, ինչպես նաև ուսումնական ու վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ Հայաստանի և Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի միջև ստեղծված բարեկամական հարաբերությունները և արդյունավետ համագործակցությունը կարող են ներառել նոր ուղղություններ և հեռանկարներ:
Դեսպանը ներկայացրել է առողջ ապրելակերպի և նորարար ծրագրերի ներդրման ուղղությամբ համագործակցություն ծավալելու մասին առաջարկներ՝ կարևորելով հատկապես հանրակրթության ու բարձրագույն կրթության ոլորտներում փորձի փոխանակման նախաձեռնությունները:
Նշվել է, որ ՀՀ-ում ընթացող կրթական բարեփոխումների բովանդակային ուղղվածության մեջ ներառված է նաև առողջ ապրելակերպի բաղադրիչը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հարցը` հիշեցնելով, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն ընդգծված բացասական հետևանք է ունեցել կրթության, տնտեսության և, առհասարակ, բոլոր ոլորտների վրա:
Ա. Մարտիրոսյանը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին:
Դոմենիկո Արդուինին նշել է, որ խորապես մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակով և առաջնային են համարում ամեն ինչ անել՝ ապահովելու Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը։

Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян принял чрезвычайного и полномочного посла суверенного военного ордена Мальты в Армении Доменико Ардуини.
В ходе встречи были обсуждены возможности продолжения сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, молодежи и спорта, обмена опытом специалистов, а также реализации учебных и переподготовочных программ.
Приветствуя посла, Артур Мартиросян отметил, что дружественные отношения и эффективное сотрудничество между Арменией и суверенным военным орденом Мальты могут включать новые направления и перспективы.
Посол представил предложения о сотрудничестве по внедрению здорового образа жизни и инновационных программ, особо отметив важность инициатив по обмену опытом в сферах общего и высшего образования. Было отмечено, что в содержательную направленность образовательных реформ в РА включен также компонент здорового образа жизни.
В ходе встречи заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян поднял вопрос гуманитарного кризиса, возникшего в результате блокады Нагорного Карабаха, напомнив, что с 12-го декабря 2022 года Азербайджан закрыл единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Республикой Армения и всем миром-Лачинский коридор, вследствие чего возникший гуманитарный кризис оказал подчеркнуто негативное влияние на образование, экономику и все другие сферы.
А. Мартиросян также обратил внимание посла на вопрос сохранения армянского культурного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.
Доменико Ардуини отметил, что они глубоко обеспокоены гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе и считают первоочередным делать все возможное для обеспечения свободы и безопасности передвижения между Арменией и Нагорным Карабахом.