ԿԳՄՍՆ-ում այսօր ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին և «Արմավիրի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Նաիրա Առաքելյանը ստորագրել են «Արմավիրի քաղաքապետարանի թիվ 5 մանկապարտեզի վերանորոգման նախագծի» դրամաշնորհային պայմանագիրը:
Նախագծի նպատակն է ոչ միայն վերանորոգել մանկապարտեզի շենքը, այլև տեղադրել ջեռուցման համակարգ՝ անվտանգ նախադպրոցական կրթության կազմակերպման համար, որի արդյունքում տարեկան մոտ 190 երեխա կօգտվի ծրագրից:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը: Նախարարի տեղակալը, շնորհակալություն հայտնելով Ճապոնիայի կառավարությանը Հայաստանի կրթության ոլորտին ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար, նշել է, որ բարելավված միջավայրը կնպաստի նախադպրոցական կրթության արդյունավետ կազմակերպմանը:
«Անցյալ տարի ընդունված «ՀՀ կրթության` մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրում» մեծ տեղ է հատկացված նախադպրոցական կրթության ընդլայնմանը և զարգացմանը:
Մեր նպատակն է մինչև 2030 թվականը ունենալ նախադպրոցական համակարգի ամբողջական ծածկույթ, որի արդյունքում բոլոր երեխանները մինչև դպրոց հաճախելն առնվազն մեկ տարի ընդգրկված կլինեն նախադպրոցական կրթական ծրագրերում: Պետական այս մոտեցումը ոչ միայն սոցիալական բաղադրիչ ունի, այլև կարևոր է այն առումով, որ երեխաների ընդգրկվածության մեծացումն էականորեն կնպաստի կրթական արդյունքների և ընդհանուր ուսումնառության բարելավման վրա:
Այս առումով մենք կարևորում ենք, որ միջազգային գործընկերների և բարեկամ երկրների աջակցությամբ իրականացվող նախագծերն ամբողջությամբ համահունչ լինեն ՀՀ կողմից իրականացվող կրթական, երիտասարդական, մշակութային քաղաքականության շրջագծին»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը նշել է, որ հայ-ճապոնական հարաբերություններն ընդգրկուն են և դրսևորվում են նաև մշակութային գիտակրթական, հումանիտար և այլ ոլորտների երկխոսությամբ:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին ներկաներին ողջունել է հայերեն` ի նշան հայ-ճապոնական բարեկամության: Դեսպանն ընդգծել է, որ դրամաշնորհային պայմանագրի ստորագրմամբ Արմավիրի երեխաների համար կստեղծվեն բարենպաստ և ապահով պայմաններ, որոնք կնպաստեն կրթական գործընթացի բարելավմանը:
«Ճապոնիայի կառավարությունը կարևորում է կրթության դերը և վստահ է, որ նոր սերունդն ունի մեծ ներուժ, և այս պարագայում նրանց համար պետք է ստեղծել լավագույն պայմաններ: Նաև ուզում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել այս ծրագրում ընդգրկված բոլոր կողմերին և մաղթել հաջողություն ծրագրի իրականացման գործում»,- ասել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանը:
«Արմավիրի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Նաիրա Առաքելյանը շնորհակալություն է Ճապոնիայի կառավարության և ԿԳՄՍ նախարարությանը աջակցության ծրագրերի համար` նշելով, որ «Արմավիրի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ն և Ճապոնիայի կառավարությունը համագործակցում են դեռևս 2010 թ.-ից:
Համագործակցության արդյունքում արդեն վերանորոգվել է Արմավիր մարզի Արմավիր գյուղական համայնքի երաժշտական դպրոցը, իսկ դրամաշնորհային նոր ծրագրի շնորհիվ Արմավիր քաղաքի երեխաները կունենան ևս մեկ վերանորոգված մանկապարտեզ:
Նշենք, որ դրամաշնորհային նախագիծն իրականացվում է «Մարդկային անվտանգության «Grassroots»» ծրագրի շրջանակում։

Сегодня в МОНКС РА посол Японии в РА Фукусима Масанори и председатель общественной организации «Центр развития Армавира» Наира Аракелян подписали грантовый договор «Проект реконструкции детского сада № 5 мэрии Армавира».
Цель проекта - не только отремонтировать здание детского сада, но и установить систему отопления для безопасной организации дошкольного образования, в результате чего ежегодно около 190 детей будут участвовать в программе.
На мероприятии с приветственной речью выступил заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян. Заместитель министра, поблагодарив правительство Японии за продолжительное содействие сфере образования Армении, отметил, что улучшенная среда будет способствовать эффективной организации дошкольного образования.
«В принятой в прошлом году «Государственной программе развития образования РА до 2030 года» большое место отведено расширению и развитию дошкольного образования. Наша цель - иметь полное покрытие дошкольной системы к 2030 году, в результате чего все дети будут включены в дошкольные образовательные программы не менее одного года до посещения школы. Этот государственный подход не только имеет социальную составляющую, но и важен в том плане, что увеличение вовлеченности детей будет существенно способствовать улучшению образовательных результатов и общего обучения. В этом плане мы придаем важность тому, чтобы проекты, реализуемые при поддержке международных партнеров и дружественных стран, были полностью созвучны образовательной, молодежной, культурной политике Армении», - сказал Артур Мартиросян.
Замминистра ОНКС отметил, что армяно-японские отношения всеобъемлющи и проявляются также в диалоге в культурной, научно-образовательной, гуманитарной и других сферах.
Посол Японии в Армении Фукусима Масанори приветствовал присутствующих на армянском языке в знак армяно-японской дружбы. Посол подчеркнул, что подписанием грантового договора для детей Армавира будут созданы благоприятные и безопасные условия, которые будут способствовать улучшению образовательного процесса.
«Правительство Японии придает большое значение роли образования и убеждено, что новое поколение имеет большой потенциал, и в этом случае для них нужно создать лучшие условия. Также хочу выразить свою глубокую признательность всем сторонам, включенным в эту программу» и пожелать успехов в реализации программы»,-сказал посол Японии в Армении.
Председатель ОО «Армавирский центр развития» Наира Аракелян поблагодарила правительство Японии и министерство образования, науки, культуры и спорта РА за программы содействия, отметив, что ОО «Армавирский центр развития» и правительство Японии сотрудничают еще с 2010 года.
В результате сотрудничества уже отремонтирована музыкальная школа сельской общины Армавир в области, а благодаря новой грантовой программе у детей Армавира появится еще один отремонтированный детский сад.