Այսօր Կրթության միջազգային օրն է։
Կրթության զարգացումը մեզ համար ունի անկյունաքարային նշանակություն, և կրթության բովանդակությունից է կախված մեր ներկա և ապագա բարեկեցությունը, իրավագիտակից հանրություն ունենալու և կայուն, խաղաղ և արժանապատիվ ապագայի տեսլականը, որը յուրաքանչյուրիս երազանքն է։
Նախորդ տարին նշանավորվեց ՀՀ կրթության մինչև 2030 թ․ զարգացման պետական ծրագրի հաստատմամբ, որտեղ սահմանել ենք հավակնոտ թիրախներ, որոնցից ամենակարևորն է մեր երկրի յուրաքանչյուր բնակավայրում և մարդու կյանքի բոլոր փուլերում որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնելը՝ նաև որպես յուրաքանչյուրի տաղանդն ու կարողությունները բացահայտելու պայման ու միջավայր։
2018 թվականի դեկտեմբերի 3-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևով է հունվարի 24-ը հռչակվել Կրթության միջազգային օր՝ ի նշանավորումն համաշխարհային խաղաղության և կայուն զարգացման ապահովման գործում կրթության դերի։
Ցավով պետք է փաստենք, որ այսօր մեր կողքին՝ ի տես աշխարհի, կոպտորեն խախտվում է Լեռնային Ղարաբաղի երեխաների կրթության իրավունքը՝ որպես հումանիտար ճգնաժամի անդառնալի հետևանք։
Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 30 հազար երեխաներ զրկված են կրթության իրավունքից, չեն գործում կրթական հաստատությունները։
Մենք լիահույս ենք, որ Կրթության միջազգային օրվա առաջնային խորհուրդն այդ իրավունքի իրացման գերակայությունն է։ Որպես հումանիտար առաջնահերթություն՝ միջազգային կառույցները և առաջին հերթին ՄԱԿ-ի կազմակերպությունները պետք է հետամուտ լինեն Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարմանը, որ հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում արցախցի երեխաները հնարավորություն ունենան ապահով միջավայրում վերադառնալու իրենց ուսումնական հաստատություններ՝ իրացնելով կրթության անվերապահ իրավունքը։
Մենք շարունակելու ենք կրթվել ու ինքնակրթվել՝ հավատալով, որ համաշխարհային խաղաղության և կայուն առաջընթացի հիմնաքարը հենց կրթության արժեքային բաղադրիչն է։

Уважаемые соотечественники!
Развитие образования имеет для нас краеугольное значение, и от содержания образования зависит наше нынешнее и будущее благополучие, видение наличия правосознательного общества и стабильного, мирного и достойного будущего, которое является мечтой каждого из нас.
Прошлый год ознаменовался утверждением государственной программы развития образования РА до 2030 года, в которой мы поставили амбициозные цели, самая важная из которых - сделать качественное образование доступным в каждом населенном пункте нашей страны и на всех этапах жизни человека, а также как условие и среда для раскрытия талантов и способностей каждого.
Резолюцией, принятой Генеральной Ассамблеей ООН 3 декабря 2018 года, 24 января было провозглашено Международным днем образования в ознаменование роли образования в обеспечении мира и устойчивого развития во всем мире.
С сожалением должны констатировать, что сегодня рядом с нами, на глазах у всего мира, грубо нарушается право детей Нагорного Карабаха на образование как необратимое следствие гуманитарного кризиса.
Более 30 тысяч детей в Нагорном Карабахе лишены права на образование, не функционируют образовательные учреждения.
Мы надеемся, что первоочередной задачей Международного дня образования является реализация этого права. В качестве гуманитарного приоритета международные структуры и, в первую очередь, организации ООН должны проследить за преодолением гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, чтобы в кратчайшие сроки арцахские дети имели возможность вернуться в свои учебные заведения в безопасной среде, реализуя безусловное право на образование.
Мы продолжим получать образование и самообразование, веря, что краеугольным камнем глобального мира и устойчивого прогресса является именно ценностная составляющая образования.