ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Մեքսիկական Միացյալ Նահանգներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Արմելլա Շաքարյանը:
Կողմերը քննարկել են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության խթանման, տարբեր ուղղություններով փորձի փոխանակման կարևորության վերաբերյալ հարցեր:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, կարևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդումը, նշել է, որ անցած տարի սեպտեմբերին ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրակությունը մասնակցել է Մեխիկոյում անցկացվող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովին» և վերադարձել դրական տպավորություններով ու համագործակցության մեծ ակնկալիքներով:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ մշակվել և ներկայում ներպետական փոխհամաձայնեցման փուլում է «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների մշակույթի նախարարության միջև 2023-2026 թվականների մշակութային համագործակցության մասին» գործնական ծրագիրը, որը հնարավորություն կընձեռի իրականացնելու համատեղ աշխատանքներ և մի շարք միջոցառումներ:
Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար` շեշտելով, որ 2023 թվականին լրանում է Հայաստան-Մեքսիկա երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 31-ամյակը, ուստի առանձնակի կարևորություն ունի փոխգործակցության զարգացումը հատկապես մշակույթի և կրթության ոլորտներում։
Մեքսիկական կողմը նշել է նաև, որ տպավորված է հատկապես Հայաստանում «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործունեությամբ, որը կարող է լավ օրինակ դիտարկվել բոլոր երկրների կրթական համակարգերի համար:
«Մենք անպայման կփորձենք այն տեղայնացնել նաև Մեքսիկայում»,- նշել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանը խոսել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և կրթության իրավունքի խախտման խնդիրների մասին, որոնք անդառնալի հետևանք են թողնում մարդու իրավունքների վրա: Նախարարն անդրադարձել է նաև ներկայում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև կրթական և մշակութային միջոցառումների իրականացման, մշակութային տուրիզմի զարգացման, համատեղ աշխատանքային ծրագրերի, փորձի փոխանակման, հաղորդակցման ակտիվացման վերաբերյալ մի շարք այլ հարցերի:

Министр ОНКС РА Жанна Андреасян приняла делегацию, возглавляемую председателем группы дружбы Мексика - Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наваррете.
На встрече присутствовали заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян и чрезвычайный и полномочный посол РА в Соединенных штатах Мексики Армелла Шакарян.
Стороны обсудили вопросы стимулирования сотрудничества в сферах образования, науки, культуры и спорта, важности обмена опытом по различным направлениям.
Министр ОНКС Жанна Андреасян, подчеркнув важность укрепления дружественных отношений между двумя странами, отметила, что в сентябре прошлого года делегация министерства ОНКС приняла участие во Всемирном форуме ЮНЕСКО по культурной политике и устойчивому развитию в Мехико и вернулась с положительными впечатлениями и большими ожиданиями сотрудничества.
Министр Жанна Андреасян отметила, что разработана и в настоящее время находится на стадии внутригосударственного взаимосогласования практическая программа «О культурном сотрудничестве на 2023-2026 годы между Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Министерством культуры Мексиканских Соединенных Штатов», которая предоставит возможность осуществить совместные работы и ряд мероприятий.
Председатель группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наваррете, в свою очередь, поблагодарила за теплый прием и гостеприимство, подчеркнув, что в 2023 году исполняется 31-летие установления двусторонних дипломатических отношений между Арменией и Мексикой, поэтому особое значение имеет развитие взаимодействия, особенно в сферах культуры и образования.
Мексиканская сторона также отметила, что особенно впечатлена деятельностью центра креативных технологий «Тумо» в Армении, который может стать хорошим примером для образовательных систем всех стран.
«Мы обязательно попытаемся локализовать его и в Мексике», - отметила председатель группы дружбы Мексика-Армения.
В ходе встречи Жанна Андреасян говорила также о гуманитарном кризисе, возникшем вследствие блокады Нагорного Карабаха, и проблемах нарушения права на образование, которые оставляют необратимые последствия для прав человека. Министр также коснулась вопроса сохранения армянского культурного наследия Нагорного Карабаха, находящегося в настоящее время под контролем Азербайджана.
В ходе встречи был затронут также ряд других вопросов, касающихся осуществления образовательных и культурных мероприятий, развития культурного туризма, совместных рабочих программ, обмена опытом, активизации общения.