ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանին, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մարսելո Վենդեին և փոխտնօրեն Սերգեյ Ավետիսյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը: Քննարկման առանցքում կրթական նոր ծրագրերի ներդրման, կրթաթոշակների տրամադրման, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ հարցերն էին:
«Մենք կարևորում ենք արդյունավետ համագործակցությունը և պատրաստ ենք քննարկելու համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Կողմերն անդրադարձել են բուհերում օդանավակայանների աշխատանքի կազմակերպման համար անհրաժեշտ մասնագիտությունների ներդրման, նպատակային կրթաթոշակների տրամադրման հնարավորություններին: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նոր մասնագիտությունների ներդրումն ու արդիականացումը ոչ միայն բուհերում, այլև միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում: Նպատակային կրթաթոշակների տրամադրման ծրագիրը փորձնական է և առաջին անգամ իրականացվելու է Հայաստանում. հաջողելու դեպքում այն կիրականացվի նաև «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության ցանցում ընդգրկված ավելի քան հինգ տասնյակ օդանավակայանների համար:
Քննարկվել են նաև մշակութային ժառանգության հարցերի պահպանմանն ու զարգացմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես՝ նախարարը ողջունել է «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության և Էռնեկյան ընտանիքի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցում հետաքրքրվածությունը:
Հանդիպման ավարտին Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին Starmus VI գիտության փառատոնի անցկացման տեղեկատվական աջակցության, մասնավորապես՝ օդանավակայանում իրազեկող վահանակների տեղադրման համար և հույս հայտնել, որ համագործակցության ծրագրերը կընդլայնվեն և կլինեն շարունակական:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла исполнительного директора компании «Корпорасион Америка» Мартина Эрнекяна, генерального директора компании «Международные аэропорты Армения» Марсело Венде и заместителя директора Сергея Аветисяна.
На встрече также присутствовали заместители министра ОНКС РА Артур Мартиросян и Альфред Кочарян. В центре обсуждения были вопросы внедрения новых образовательных программ, предоставления стипендий, а также сохранения культурного наследия.
«Мы придаем важность эффективному сотрудничеству и готовы обсудить возможности реализации совместных программ», - сказала министр ОНКС РА Жанна Андреасян.
Стороны коснулись возможностей внедрения в вузах специальностей, необходимых для организации работы аэропортов, предоставления целевых стипендий. Министр Жанна Андреасян подчеркнула важность внедрения и модернизации новых специальностей не только в вузах, но и в средних специальных учебных заведениях. Программа предоставления целевых стипендий является пилотной и впервые будет реализована в Армении. В случае успеха она будет реализована и для более чем пяти десятков аэропортов, входящих в сеть компании «Корпорасион Америка».
Были обсуждены также вопросы, касающиеся сохранения и развития вопросов культурного наследия, в частности, министр приветствовала заинтересованность компании «Корпорасион Америка» и семьи Эрнекян в вопросе сохранения армянского культурного наследия.
В завершение встречи Жанна Андреасян поблагодарила гостей за информационную поддержку проведения фестиваля науки «Starmus VI», в частности, за установку в аэропорту информационных панелей, и выразила надежду, что программы сотрудничества будут расширены и станут продолжительными.