ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանին, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մարսելո Վենդեին և փոխտնօրեն Սերգեյ Ավետիսյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը: Քննարկման առանցքում կրթական նոր ծրագրերի ներդրման, կրթաթոշակների տրամադրման, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ հարցերն էին:
«Մենք կարևորում ենք արդյունավետ համագործակցությունը և պատրաստ ենք քննարկելու համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Կողմերն անդրադարձել են բուհերում օդանավակայանների աշխատանքի կազմակերպման համար անհրաժեշտ մասնագիտությունների ներդրման, նպատակային կրթաթոշակների տրամադրման հնարավորություններին: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նոր մասնագիտությունների ներդրումն ու արդիականացումը ոչ միայն բուհերում, այլև միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում: Նպատակային կրթաթոշակների տրամադրման ծրագիրը փորձնական է և առաջին անգամ իրականացվելու է Հայաստանում. հաջողելու դեպքում այն կիրականացվի նաև «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության ցանցում ընդգրկված ավելի քան հինգ տասնյակ օդանավակայանների համար:
Քննարկվել են նաև մշակութային ժառանգության հարցերի պահպանմանն ու զարգացմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես՝ նախարարը ողջունել է «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության և Էռնեկյան ընտանիքի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցում հետաքրքրվածությունը:
Հանդիպման ավարտին Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին Starmus VI գիտության փառատոնի անցկացման տեղեկատվական աջակցության, մասնավորապես՝ օդանավակայանում իրազեկող վահանակների տեղադրման համար և հույս հայտնել, որ համագործակցության ծրագրերը կընդլայնվեն և կլինեն շարունակական:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Chief Executive Officer of “Corporación América” Martin Eurnekian, Chief Executive Officer of “Armenia International Airports” Marcelo Wende and Deputy Director Sergey Avetisyan.
ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Alfred Kocharyan also attended the meeting. Issues regarding the introduction of new educational programs, the provision of scholarships, as well as the preservation of cultural heritage were at the core of the discussion.
“We attach importance to efficient cooperation and are willing to discuss the possibilities of implementing joint programs,” said ESCS Minister Zhanna Andreasyan.
The parties touched upon the possibilities of introducing the specialties necessary for organizing the work of airports and providing target scholarships in universities. Minister Zhanna Andreasyan highlighted the importance of introducing and modernizing new specializations not only in universities but also in vocational educational institutions. The program of providing targeted scholarships is a piloting program and will be implemented in Armenia for the first time: if successful, it will also be implemented for more than fifty airports included in the network of the “Corporación América”.
Issues related to the preservation and advancement of cultural heritage were also discussed, in particular, the Minister welcomed the interest of the “Corporación América” organization and the Eurnekian family in preserving the Armenian cultural heritage.
At the end of the meeting, Zhanna Andreasyan thanked the guests for the informational support of the Starmus VI Science Festival, in particular, for the installation of information panels at the airport, and expressed hope that the cooperation programs will expand and be long-standing.