ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Սերգեյ Կոպիրկինը շնորհավորել է Ժաննա Անդրեասյանին նախարար նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ
այդ կարևոր և պատասխանատու պաշտոնում:
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերություններում համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում առանձնահատուկ տեղ է գրավում: Համատեղ ծրագրերի շարունակականությունն ու ոլորտային նոր նախաձեռնությունների իրականացումն օրակարգային առաջնահերթություն է: Որպես համագործակցության կարևոր բաղադրիչ` նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտադրել է երկկողմ ծրագրերի շարունակական իրականացումը՝ միջոցառումների, փորձի փոխանակման, համատեղ մշակութային և սպորտային միջոցառումների իրականացման ձևաչափով: Կարևորվել է նաև գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության խորացումը. այս համատեքստում նշվել է բուհական ոլորտում կրթաթոշակային ծրագրերի մասին, որի շրջանակում ՀՀ երիտասարդներն անվճար կրթության հնարավորություն են ստանում ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում:
Նշելով, որ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում առկա նախաձեռնությունների շարունակական իրականացումը կնպաստի հայ-ռուսական համագործակցության զարգացմանը՝ ՌԴ դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու երկու երկրների նախարարությունների և ոլորտային կառույցների միջև համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ու փոխգործակցության սերտացմանը: Սերգեյ Կոպիրկինը կարևորել է քաղաքացիական հասարակության և երիտասարդների ներգրավումը հայ-ռուսական համատեղ նախագծերում, մասնավորապես՝ սպորտային և կրթամշակութային միջոցառումներում: Այս համատեքստում ընդգծվել է առաջիկայում կայանալիք ՌԴ հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համատեղ համերգը, որը տեղի կունենա Երևանում` Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2023 թվականին Արամ Խաչատրյանի 120, Հայ կինոյի 100, Ս. Ռախմանինովի 150, Ֆ. Շալյապինի 150-ամյա հոբելյանական ծրագրերին և քննարկել Հայաստանում ու Ռուսաստանում համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և երեխաների կրթության իրավունքի խախտման խնդիրը` հիշեցնելով, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի Հանրապետությունը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն անդառնալի հետևանք է ունեցել բոլոր ոլորտների, հատկապես երեխաների կրթության վրա:
Նախարարը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում այս պահին չեն գործում կրթական հաստատությունները, բազմաթիվ երեխաներ և ուսանողներ Հայաստանից չեն կարողանում վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ:
Ի պատասխան՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտնել է, որ ռուսական կողմը մտահոգ է ստեղծված իրավիճակով և հետևողական քայլեր է ձեռնարկում կոնֆլիկտի լուծման ուղղությամբ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
На встрече также присутствовал заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян.
Сергей Копыркин поздравил Жанну Андреасян с назначением на пост министра, пожелав успехов на этой важной и ответственной должности.
Министр ОНКС отметила, что сотрудничество в сферах образования, науки, культуры и спорта занимает особое место в межгосударственных отношениях Армении и России. Непрерывность совместных программ и реализация новых отраслевых инициатив являются приоритетом в повестке дня. В качестве важного компонента сотрудничества министр Жанна Андреасян подчеркнула последовательную реализацию двусторонних программ в формате мероприятий, обмена опытом, совместных культурных и спортивных мероприятий. Также была отмечена важность углубления сотрудничества в сферах науки и образования. в этом контексте было отмечено о стипендиальных программах в вузовской сфере, в рамках которых молодежь РА получает возможность бесплатного образования в высших учебных заведениях РФ.
Отметив, что непрерывная реализация существующих инициатив в сферах координации министерства ОНКС будет способствовать развитию армяно - российского сотрудничества, посол РФ выразил готовность содействовать реализации совместных программ и углублению взаимодействия между министерствами и отраслевыми структурами двух стран. Сергей Копыркин подчеркнул важность вовлечения гражданского общества и молодежи в совместные армяно - российские проекты, в частности, спортивные и культурно-образовательные мероприятия. В этом контексте был подчеркнут предстоящий совместный концерт известного пианиста РФ Дениса Мацуева и Государственного симфонического оркестра Армении, который состоится в концертном зале имени Арама Хачатуряна в Ереване.
Стороны также коснулись юбилейных мероприятий, посвященных 120-летию со дня рождения Арама Хачатряна, 100-летию армянского кино, 150-летию С. Рахманинова и 150-летию Ф. Шаляпина и обсудили возможности организации совместных мероприятий в Армении и России в 2023-ом году.
В ходе встречи министр ОНКС РА подняла проблему гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Нагорного Карабаха, и нарушения права детей на образование, напомнив, что с 12 декабря 2022 года Азербайджанская республика закрыла единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Республикой Армения и всем миром-Лачинский коридор, в результате чего гуманитарный кризис оказал необратимое воздействие на все сферы, особенно на образование детей.
Министр подчеркнула, что в Нагорном Карабахе на данный момент не действуют учебные заведения, многие дети и студенты из Армении не могут вернуться в Нагорный Карабах.
В ответ посол РФ Сергей Копыркин заявил, что российская сторона обеспокоена сложившейся ситуацией и предпринимает последовательные шаги в направлении разрешения конфликта.