ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Սերգեյ Կոպիրկինը շնորհավորել է Ժաննա Անդրեասյանին նախարար նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ
այդ կարևոր և պատասխանատու պաշտոնում:
ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերություններում համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում առանձնահատուկ տեղ է գրավում: Համատեղ ծրագրերի շարունակականությունն ու ոլորտային նոր նախաձեռնությունների իրականացումն օրակարգային առաջնահերթություն է: Որպես համագործակցության կարևոր բաղադրիչ` նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտադրել է երկկողմ ծրագրերի շարունակական իրականացումը՝ միջոցառումների, փորձի փոխանակման, համատեղ մշակութային և սպորտային միջոցառումների իրականացման ձևաչափով: Կարևորվել է նաև գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության խորացումը. այս համատեքստում նշվել է բուհական ոլորտում կրթաթոշակային ծրագրերի մասին, որի շրջանակում ՀՀ երիտասարդներն անվճար կրթության հնարավորություն են ստանում ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում:
Նշելով, որ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում առկա նախաձեռնությունների շարունակական իրականացումը կնպաստի հայ-ռուսական համագործակցության զարգացմանը՝ ՌԴ դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու երկու երկրների նախարարությունների և ոլորտային կառույցների միջև համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ու փոխգործակցության սերտացմանը: Սերգեյ Կոպիրկինը կարևորել է քաղաքացիական հասարակության և երիտասարդների ներգրավումը հայ-ռուսական համատեղ նախագծերում, մասնավորապես՝ սպորտային և կրթամշակութային միջոցառումներում: Այս համատեքստում ընդգծվել է առաջիկայում կայանալիք ՌԴ հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համատեղ համերգը, որը տեղի կունենա Երևանում` Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2023 թվականին Արամ Խաչատրյանի 120, Հայ կինոյի 100, Ս. Ռախմանինովի 150, Ֆ. Շալյապինի 150-ամյա հոբելյանական ծրագրերին և քննարկել Հայաստանում ու Ռուսաստանում համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և երեխաների կրթության իրավունքի խախտման խնդիրը` հիշեցնելով, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի Հանրապետությունը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն անդառնալի հետևանք է ունեցել բոլոր ոլորտների, հատկապես երեխաների կրթության վրա:
Նախարարը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում այս պահին չեն գործում կրթական հաստատությունները, բազմաթիվ երեխաներ և ուսանողներ Հայաստանից չեն կարողանում վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ:
Ի պատասխան՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտնել է, որ ռուսական կողմը մտահոգ է ստեղծված իրավիճակով և հետևողական քայլեր է ձեռնարկում կոնֆլիկտի լուծման ուղղությամբ:

RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergey Kopyrkin.
RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
Sergey Kopyrkin congratulated Zhanna Andreasyan on her appointment to the post of Minister, wishing her success in this important and responsible position.
The ESCS Minister noted that cooperation in the fields of education, science, culture and sports occupies a special place in the interstate relations of Armenia and Russia. The continuity of joint programs and the implementation of new sectoral initiatives are a priority on the agenda. As an important component of cooperation, Minister Zhanna Andreasyan stressed the consistent implementation of bilateral programs in the format of events, exchange of experience, and joint cultural and sports events. The importance of fostering cooperation in the fields of science and education was also underlined: in this regard, a reference was made to the scholarship programs in the field of higher education, within which the youth of the Republic of Armenia gets the opportunity of free education in higher educational institutions of the Russian Federation.
Noting that the continuous implementation of existing initiatives in the fields of coordination of the ESCS Ministry will contribute to the advancement of Armenian-Russian cooperation, the Russian Ambassador expressed willingness to promote the implementation of joint programs and enhance the cooperation between the ministries and sectoral structures of the two countries. Sergey Kopyrkin highlighted the importance of engagement of the civil society and the youth in joint Armenian-Russian projects, in particular, sports, cultural and educational events. In this context, the upcoming joint concert of the famous pianist of the Russian Federation Denis Matsuev and the State Symphony Orchestra of Armenia, which will be held in Yerevan at the Aram Khachaturian Concert Hall, was emphasized.
The parties also touched upon the anniversary programs of Aram Khachaturian-120, Armenian Cinematography-100, S. Rachmaninoff-150, F. Chaliapin-150 in 2023 and discussed the possibilities of organizing joint events in Armenia and Russia.
During the meeting, the ESCS Minister raised the issue of the humanitarian crisis caused by the blockade of Nagorno-Karabakh and violations of the right of children to education, recalling that since December 12, 2022, the Republic of Azerbaijan has blockaded the Lachin Corridor - the only road connecting Nagorno-Karabakh with the Republic of Armenia and the whole world, as a result of which the humanitarian crisis has irreversibly impacted all sectors, especially the education of children.
The Minister stressed that educational institutions are not currently operating in Nagorno-Karabakh and many children and students cannot return to Nagorno-Karabakh from Armenia.
In response, Russian Ambassador Sergey Kopyrkin informed that the Russian side is concerned about the current situation and is taking consistent steps towards resolving the conflict.