ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը պաշտոնական նամակներով դիմել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելին և Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Բիսլիին: ԿԳՄՍ նախարարը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և կրթության իրավունքի խախտման խնդիրը, որն անդառնալի ազդեցություն ունի մարդու իրավունքների վրա։
Հիշեցնելով, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի Հանրապետությունը շրջափակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը, ինչի մասին Ժաննա Անդրեասյանը ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրենին տեղեկացրել էր նաև իր նախորդ նամակում, նախարարը վերստին շեշտել է հումանիտար ճգնաժամի անդառնալի հետևանքների մասին։
«Բազմաթիվ դպրոցականներ և ուսանողներ, որոնք Հայաստանում էին և մասնակցում էին փոխանակման որոշ ծրագրերի, չեն կարողանում վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրենց ուսումը շարունակելու հայրենի հաստատություններում: Թեև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ապահովել է բոլոր միջոցները՝ նրանց ուսումը Հայաստանի համապատասխան հաստատություններում շարունակելու համար, այնուամենայնիվ, տեղի է ունեցել կրթության իրավունքի շոշափելի խախտում՝ հաշվի առնելով ուսումնական ծրագրերի տարբերությունները։
Խախտվում է նաև երեխաների՝ ընտանիքում մեծանալու իրավունքը։ Տասնյակ անչափահասներ, որոնք մնացել են առանց ուղեկցության, արգելափակված են Հայաստանում կամ Լեռնային Ղարաբաղում, մինչդեռ նրանց ծնողները գտնվում են Լաչինի միջանցքի երկու կողմերում»,- մասնավորապես նշել է նախարարը՝ շեշտելով հոգեկան առողջության և ընտանիքների վերամիավորման իրավունքի հրատապ անհրաժեշտությունը:
«Մենք իսկական աղետի ենք ականատես լինում Լեռնային Ղարաբաղում թե՛ հումանիտար, թե՛ զարգացման համատեքստում՝ գրեթե մեկ ամիս տևած շրջափակման պատճառով։ Օրեցօր հրամայական է դառնում ապահովելու երեխաների՝ ապահով միջավայրում մեծանալու անօտարելի իրավունքը, վճռական քայլեր ձեռնարկելու՝ ապահովելու համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանները նրանց իրավունքների իրացման համար։ Ցանկանում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այս խնդիրների վրա և կոչ եմ անում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին աջակցելու համար»,- ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելին ուղղված նամակը եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Բիսլիին ուղղված նամակում ևս ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ սննդամթերքի անբավարար մատակարարման պատճառով 2023 թվականի հունվարի 9-ից Լեռնային Ղարաբաղի 30 դպրոցների 56 նախադպրոցական խմբերը, երկարօրյա ծառայություն իրականացնող 16 հանրակրթական հաստատությունները, ինչպես նաև 41 մանկապարտեզներ ժամանակավորապես դադարեցրել են իրենց գործունեությունը։ Արդյունքում՝ 6498 աշակերտ զրկվել է կրթության իրավունքից։
«Էներգակիրների բացակայության պատճառով խաթարվել է տրանսպորտի աշխատանքը, ինչը բացասաբար է ազդել նաև գյուղական դպրոցներում ուսումնական գործընթացի վրա, որտեղ այլ բնակավայրերում բնակվող ուսուցիչները չեն կարողանում հաճախել դասերի։ ՀՀ միջին մասնագիտական և արհեստագործական ուսումնական հաստատություններում սովորող մի քանի տասնյակ ուսանողներ, որոնք մինչ շրջափակումը եղել են Լեռնային Ղարաբաղում, չեն կարողանում վերադառնալ Երևան և շարունակել ուսումը։ Միևնույն ժամանակ, ավելի քան 270 երեխաներ այս պահին չեն կարողանում վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող իրենց ընտանիքներ և ժամանակավոր խնամակալություն են ստանում Հայաստանում։ Ընդհանուր առմամբ՝ Ադրբեջանի թշնամական գործողությունների հետևանքով խախտվել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 22000 երեխաների իրավունքներն ու ազատությունները»։
Շեշտելով, որ կրթության իրավունքի խախտումն անընդունելի է և պետք է խստորեն դատապարտվի, ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հրատապ և արդյունավետ արձագանքի Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին և ձեռնարկի համապատասխան միջոցներ՝ վերականգնելու Լեռնային Ղարաբաղ և հակառակ ուղղությամբ տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև լուծելու ԼՂ ժողովրդի մարդասիրական կարիքները։
«Այս սարսափելի իրավիճակում կոչ եմ անում ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ին՝ որպես մասնագիտացված մարդասիրական գործակալություն, արագ ներգրավվել ճգնաժամի հաղթահարման գործընթացում՝ օգտագործելով իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր հասանելի գործիքները՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին և ապահովելու նրանց կրթության իրավունքը»,- նշված է նամակում։

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян обратилась с официальными письмами к исполнительному директору детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел и исполнительному директору Всемирной продовольственной программы Организации Объединенных Наций (ВПП ООН) Дэвиду Бисли.
Министр ОНКС РА подняла вопрос гуманитарного кризиса, возникшего в результате блокады Нагорного Карабаха, и нарушения права на образование, которое оказывает необратимое воздействие на права человека.
Напомнив, что с 12 декабря 2022 года Республика Азербайджан заблокировала единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Республикой Армения и всем миром, о чем Жанна Андреасян проинформировала исполнительного директора ЮНИСЕФ в своем предыдущем письме, министр вновь подчеркнула необратимые последствия гуманитарного кризиса.
«Многие школьники и студенты, которые находились в Армении и принимали участие в различных программах обмена, не имеют возможности вернуться в Нагорный Карабах, чтобы продолжить обучение в своих учебных заведениях. Несмотря на то, что Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения обеспечило все меры для продолжения их образования в соответствующих учебных заведениях Армении, все же имело место ощутимое нарушение их права на образование, учитывая различия учебных планов и программ. Также нарушается право детей расти в семье. Десятки несовершеннолетних, которые остались без сопровождения, заблокированы в Армении или Нагорном Карабахе, в то время как их родители находятся по обе стороны Лачинского коридора», - в частности отметила министр, подчеркнув настоятельную необходимость права на психическое здоровье и воссоединение семей.
«Мы являемся свидетелями настоящей катастрофы в Нагорном Карабахе, как в гуманитарном плане, так и в плане развития, из-за почти месячной блокады. День ото дня становится необходимым обеспечить неотъемлемое право детей расти в безопасной среде, предпринять решительные шаги для обеспечения всех необходимых условий для реализации их прав. Хочу обратить Ваше внимание на эти проблемы и призываю ЮНИСЕФ предпринять все соответствующие меры для поддержки детей Нагорного Карабаха», - завершила письмо на имя исполнительного директора Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
В письме исполнительному директору всемирной продовольственной программы ООН Дэвиду Бисли министр ОНКС РА также подчеркнула, что из-за недостаточного снабжения продовольствием с 9 января 2023 года в Нагорном Карабахе временно приостановили свою работу 56 дошкольных групп в 30 школах и 16 школ с продленным обучением, а также 41 детский сад. В результате 6498 учащихся были лишены права на образование.
«По причине отсутствия энергоснабжения нарушена работа транспорта, что также негативно отразилось на учебном процессе в школах в сельской местности, где учителя, проживающие в других регионах, не имеют возможности посещать занятия. Десятки студентов из Нагорного Карабаха, обучающихся в профессионально-технических учебных заведениях Армении и вернувшиеся в Нагорный Карабах до блокады, не имеют возможности вернуться в Ереван и продолжить обучение. Одновременно более 270 детей в настоящее время не могут вернуться в свои семьи в Нагорном Карабахе и временно находятся на попечении в Армении. В целом, в результате враждебных действий Азербайджана были нарушены права и свободы около 22 тысяч детей Нагорного Карабаха».
Отметив, что нарушение права на образование неприемлемо и должно быть решительно осуждено, министр ОНКС РА подчеркнула, что международное сообщество должно безотлагательно и эффективно отреагировать на нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права и принять соответствующие меры для восстановления свободы и обеспечение передвижения в Нагорном Карабахе и в обратном направлении, а также решение гуманитарных потребностей населения Нагорного Карабаха.
«В этой ужасной ситуации я призываю ВПП ООН как специализированное гуманитарное агентство оперативно включиться в процесс преодоления кризиса, используя все имеющиеся в ее распоряжении инструменты для поддержки детей Нагорного Карабаха и обеспечения их права на образование»,- отмечается в письме.