ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանն ընդունել են Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են համագործակցության հեռանկարները, ընթացիկ և նախատեսվող ծրագրերը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ համագործակցությունը՝ ուղղված կրթության ոլորտի զարգացմանը:
«Հաստատվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», որի գործողությունների պլանի հաստատումից հետո զարգացման գործընկերների հետ քննարկումներ ենք ունենալու և սկսելու ենք համագործակցության նոր փուլ՝ ծրագրի իրականացման նպատակով»,- նշել է նախարարի տեղակալը՝ ավելացնելով, որ այս առումով ակնկալվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ համագործակցություն:
Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը» մշակվել է հետևյալ ռազմավարական ուղղություններով՝ համընդհանուր ներառականություն, սովորողակենտրոն կրթական միջավայրի ստեղծում ՀՀ ամբողջ տարածքում, կրթության արդյունավետության բարձրացում: Ծրագիրն անդրադառնում է կրթության բոլոր մակարդակներին` նախադպրոցականից մինչև բարձրագույն կրթություն: Նախարարի տեղակալը նաև նշել է, որ գործողությունների պլանի հաստատման համար սահմանվել է եռամսյա վերջնաժամկետ:
Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրայը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ ԵՄ-Հայաստան երկխոսության համատեքստում կրթության ոլորտն առաջնայիններից մեկն է.
«Կրթության բոլոր ուղղությունները Կենտրոնական Եվրոպայում մեր բանկի ներդրումային գործունեության հիմնական ուղղվածություններից են: Կրթության ոլորտին մենք իսկապես մեծ ուշադրություն ենք դարձնում, տրամադրում ենք ոչ միայն ֆինանսական, այլև փորձագիտական աջակցություն»,- ասել է Մաչեյ Չուրայը և պատրաստակամություն հայտնել համագործակցելու լրացուցիչ ու շարունակական կրթության իրականացման, ինչպես նաև ոչ ֆորմալ և ինֆորմալ ուսուցման ուղղություններով:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ներկայացրել է հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրմամբ պայմանավորված բարեփոխումները, ինչպես նաև նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի առաջնային խնդիրներն ու զարգացման ուղղությունները:
Նշվել է, որ Եվրոպական միության աջակցության ծրագրերի շրջանակում դիտարկվում են Սյունիքում կրթական նոր մոդելի ներդրման և հանրակրթության նոր չափորոշչի տեղայնացման հարցերը: Անդրադարձ է եղել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ նոր համագործակցության մեկնարկին, որի շրջանակում նախատեսվում են Սյունիքի տարածաշրջանային և Գորիսի պետական քոլեջների վերանորոգում, արդիականացում և վերազինում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը կարևորել է Սյունիքի մարզի երկու քոլեջներում ներդրումային ծրագրերի շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը՝ շեշտելով, որ նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտը ռազմավարական կարևոր ուղղություններից մեկն է:

RA Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan and Araqsia Svajyan received the delegation headed by the Head of the European Investment Bank Regional Representation for the South Caucasus Maciej Czura.
Prospects of cooperation, ongoing and planned programs were discussed at the meeting.
Welcoming the guests, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan highlighted the importance of cooperation aimed at education development with the European Investment Bank.
“The “RA Education Development State Program until 2030” has been approved, and following the approval of the action plan we will hold discussions with development partners and begin a new stage of cooperation for the implementation of the program,” noted the Deputy Minister, adding that cooperation with the European Investment Bank is expected in this regard.
Arthur Martirosyan informed that the “RA Education Development State Program until 2030.” has been developed in the following strategic directions: universal inclusiveness, creating a learner-centered educational environment and enhancing the efficiency of education. The program covers all levels of education, starting from preschool to higher education. The Deputy Minister also noted that a three-month deadline has been set for the approval of the action plan.
Thankful for the reception, the head of the European Investment Bank Regional Representation for the South Caucasus Maciej Czura stressed that in the context of the EU-Armenia dialogue, the field of education is one of the priorities.
“All directions of education are among the main scopes of our Bank's investment activity in Central Europe. We pay great attention to the field of education and provide not only financial but also expert support,” noted Maciej Czura and expressed willingness to cooperate in the direction of additional and continuing, as well as informal education.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Araqsia Svajyan presented the reforms due to the introduction of a new standard of general education, as well as priority tasks and directions for the development of primary and secondary vocational education.
It was noted that within the framework of EU funding programs, issues of introducing a new educational model in Syunik and localization of a new standard of general education are being considered. A reference was made to the launch of the new cooperation with the European Investment Bank, within the framework of which renovation, modernization and re-equipment of Syunik Regional and Goris State Colleges are planned.
ESCS Deputy Minister Araqsia Svajyan highlighted the importance of reaching an agreement on investment programs in two colleges of Syunik region, stressing that the field of primary and secondary vocational education is one of the important strategic directions.
The parties discussed the prospects of other possible cooperation with the European Investment Bank.