2022 թ. սեպտեմբերի 28-30-ը Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկոյում ընթանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովը», որին մասնակցում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Հայաստանյան պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և Մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը:
Սեպտեմբերի 29-ին Վահրամ Դումանյանը զեկույցով հանդես է եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովի» «Ժառանգությունը և մշակութային բազմազանությունը ճգնաժամի ժամանակ» թեմատիկ նիստում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, դիմելով անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին, մասնավորապես ասել է.
«Պատիվ ունեմ ողջունելու ձեզ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովի շրջանակում և իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությանը՝ հյուրընկալելու համար:
«Ժառանգությունն ու մշակութային բազմազանությունը ճգնաժամի ժամանակ» թեման չափազանց կարևոր է, և հաճախ պահանջում է միջազգային ներգրավվածություն: Հայաստանի համար շատ կարևոր է ներկայումս Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել հայկական ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձաններ, ինչպես նաև 12 պետական թանգարաններ և պատկերասրահներ՝ 21000 նմուշներով։ Այս պատմական վայրերի պահպանման հետ կապված լուրջ մտահոգություններ կան՝ հաշվի առնելով վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում իր տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման՝ Ադրբեջանի հայտնի և փաստագրված պրակտիկան, օրինակ՝ Նախիջևանի դեպքում։ Ադրբեջանն իրականացնում է Արցախում և մերձակա տարածքներում հայկական ներկայության պատմական ապացույցները բնաջնջելու քաղաքականություն՝ հայկական հուշարձանների և մշակութային վայրերի միտումնավոր ոչնչացման միջոցով։
Արցախում 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Հայաստանը շարունակաբար իրազեկում է միջազգային հանրությանը Լեռնային Ղարաբաղում և սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի մի քանի ուղղություններով, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության Գորիս, Ջերմուկ, Վարդենիս, Կապան, Սոթք քաղաքների և հարակից գյուղերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանական ագրեսիան հանգեցրել է հարյուրավոր մարդկային կորուստների, այդ թվում՝ Հայաստանի խաղաղ բնակչության շրջանում։ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների պատճառով այժմ վտանգի տակ է գտնվում թիրախային շրջանների հարուստ մշակութային ժառանգությունը՝ ներառյալ ավելի քան 500 հուշարձան, 14 թանգարան՝ 45 000 նմուշներով։
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից արդեն տեղահանվել է առնվազն 7600 հոգի։ Այդ մարդիկ այժմ զրկված են իրենց հիմնական իրավունքներից, այդ թվում՝ մշակույթի հասանելիության իրավունքից, որը հակասում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրին (հոդված 27), որտեղ ասվում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի հասարակության մշակութային կյանքին մասնակցելու, արվեստից բավականություն ստանալու, գիտական առաջընթացին մասնակցելու և նրա բարիքներից օգտվելու իրավունք:
Այսպիսով, ավելի արդիական է դառնում անդրադառնալ այս խնդրին և իրականացնել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելությունը:
Ժառանգությունը և մշակութային բազմազանությունը պետք է լինեն խաղաղ գործընթացի կարևոր մասը: Այսպիսով, կոչ եմ անում միջազգային գործընկերներին իրենց ձայնն ու ներդրումն ունենալ Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում հազարամյա հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման գործում:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ ժառանգությունը ճանաչվում է որպես կայուն զարգացման, երկխոսության և խաղաղության կարևոր գործոն։ Մենք խորապես հավատում ենք, որ մշակութային և ազգային ինքնությունների նկատմամբ հարգանքն ու հանդուրժողականությունը կապահովեն ազգերի համար խաղաղ և կայուն ապագա՝ ստեղծելու և հարստացնելու համաշխարհային ժառանգությունը: Շնորհակալություն»:
Հավելենք, որ նշյալ նիստին մասնակցել են Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Ուկրաինայի, Էկվադորի և այլ երկրների, ինչպես նաև «Մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ուսումնասիրությունների միջազգային կենտրոնի» բարձրաստիճան ներկայացուցիչները:

28-30 сентября 2022 года в столице Мексики Мехико проходит «Всемирный форум культурной политики и устойчивого развития» ЮНЕСКО, в котором принимает участие делегация, возглавляемая министром образования, науки, культуры и спорта РА Ваграмом Думаняном. В составе армянской делегации заместитель министра Альфред Кочарян и начальник управления культурного наследия и народных ремесел Астхик Марабян.
29 сентября Ваграм Думанян выступил с докладом на тематическом заседании Всемирного форума ЮНЕСКО «Культурная политика и устойчивое развитие» «наследие и культурное разнообразие во время кризиса».
Министр ОНКС РА Ваграм Думанян, обращаясь к представителям государств-членов, в частности, сказал:
«Имею честь приветствовать вас в рамках Всемирного форума ЮНЕСКО по культурной политике и устойчивому развитию и выразить глубокую благодарность правительству Соединенных Штатов Мексики за прием. Тема наследия и культурного разнообразия во время кризиса чрезвычайно важна и часто требует международного участия. Для Армении очень важен вопрос сохранения армянского культурного наследия на территориях Нагорного Карабаха (Арцаха), находящихся в настоящее время под контролем Азербайджана.
После 9 ноября 2020 года под контроль Азербайджана перешло более 2000 армянских историко-культурных памятников, а также 12 государственных музеев и галерей с 21000 экземплярами. Есть серьезные опасения по поводу сохранения этих исторических мест, учитывая известную и документированную практику систематического уничтожения армянского культурного наследия на азербайджанских территориях за последние несколько десятилетий, например, в случае Нахиджевана.
Азербайджан проводит политику уничтожения исторических свидетельств армянского присутствия в Арцахе и на близлежащих территориях путем умышленного уничтожения армянских памятников и культурных объектов.
После 44-дневной войны 2020 года в Арцахе Армения постоянно информирует международное сообщество о ситуации в Нагорном Карабахе и на границе.
13 сентября 2022 года Азербайджан предпринял широкомасштабную военную агрессию по нескольким направлениям армяно-азербайджанской границы, а также по городам Горис, Джермук, Варденис, Капан, Сотк и прилегающим селам Республики Армения.
Азербайджанская агрессия привела к сотням человеческих потерь, в том числе среди мирного населения Армении. В связи с военными преступлениями Азербайджана на суверенной территории Республики Армения в настоящее время под угрозой находится богатое культурное наследие целевых регионов, включая более 500 памятников, 14 музеев с 45 000 экспонатов.
Согласно данным, собранным офисом защитника прав человека Армении, из Гегаркуникской, Вайоц Дзорской и Сюникской областей уже депортировано не менее 7600 человек. Эти люди теперь лишены своих основных прав, в том числе права доступа к культуре, что противоречит Всеобщей декларации прав человека ООН (статья 27), в которой говорится, что каждый имеет право участвовать в культурной жизни общества, получать удовольствие от искусства, участвовать в научном прогрессе и пользоваться его благами.
Таким образом, становится более актуальным решение этой проблемы и осуществление технической миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и прилегающие территории.
Наследие и культурное разнообразие должны быть важной частью мирного процесса. Таким образом, призываю международных партнеров внести свой голос и вклад в сохранение тысячелетнего армянского культурного и религиозного наследия в Армении и Нагорном Карабахе.
Хочу подчеркнуть, что наследие признано важным фактором устойчивого развития, диалога и мира. Мы твердо верим, что уважение и терпимость к культурным и национальным идентичностям обеспечат для наций мирное и стабильное будущее для создания и обогащения мирового наследия. Спасибо».
Добавим, что в заседании приняли участие высокопоставленные представители Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Украины, Эквадора и других стран, а также Международного Центра исследований по сохранению и восстановлению культурных ценностей.