ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը պաշտոնական նամակ է հղել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին՝ ներկայացնելով 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա և դրա հետևանքները:
Նամակում նշվել է, որ ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինուժի թիրախ են դարձել ոչ միայն ռազմական դիրքերը, այլև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Մասնավորապես, Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից տեղահանվել է առնվազն 7600 հոգի։ Տեղահանվածների ճնշող մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ են, որոնց թվում՝ նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ընդհատվել է ուսումնական գործընթացը հանրակրթական ու նախադպրոցական հաստատություններում՝ պայմանավորված երեխաների և աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Արդյունքում Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի 172 դպրոցներում սովորող 24873 դպրոցական և 69 մանկապարտեզների 5808 նախադպրոցական տարիքի երեխաներ զրկվել են կրթության և բարեկեցիկ ապագայի իրավունքից: Վտանգված է նաև այդ մարզերում գործող արտադպրոցական ուսումնական հաստատությունների, քոլեջների և բուհերի գործունեությունը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ սովորողների, ուսուցիչների և հաստատությունների թիրախավորումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և կրթության իրավունքի կոպտագույն խախտումն անընդունելի է ցանկացած պարագայում և պետք է խստորեն դատապարտվի:
Նամակով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը դիմել է Օդրի Ազուլեին՝ խնդրելով արձագանքել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած ծանր սպառնալիքին և դատապարտել Ադրբեջանի նմանօրինակ թշնամական գործողությունները՝ այդպիսով նպաստելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատի հիմնարար սկզբունքների հետագա խախտումների կանխարգելմանը և կրթության իրավունքի, բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների, ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության իրավունքների ապահովմանը։

Министр ОНКС РА Ваграм Думанян направил официальное письмо генеральному директору Организации Объединенных Наций по образованию, науке и культуре Одри Азуле (ЮНЕСКО) , представив широкомасштабную военную агрессию, развязанную Азербайджаном 13 сентября 2022 года на суверенной территории Республики Армения и ее последствия.
В письме отмечается, что в ходе агрессии мишенью азербайджанских ВС стали не только военные позиции, но и гражданская инфраструктура. В частности, согласно данным, собранным офисом защитника прав человека Армении, из Гегаркуникской, Вайоц Дзорской и Сюникской областей было перемещено не менее 7600 человек. Подавляющее большинство перемещенных лиц-женщины, дети и пожилые люди, в том числе люди с ограниченными возможностями.
В результате военной агрессии, развязанной Азербайджаном, был прерван учебный процесс в общеобразовательных и дошкольных учреждениях, в связи с необходимостью обеспечения безопасности детей и сотрудников. В результате 5808 детей дошкольного возраста из 69 детских садов и 24873 школьников из 172 школ Сюникской, Гегаркуникской и Вайоц Дзорской областей лишились права на образование и благополучное будущее.
Под угрозой также оказалась деятельность внешкольных учебных заведений, колледжей и вузов, действующих в этих регионах.
Министр ОНКС РА отметил, что нацеливание на учащихся, учителей и учреждения является грубейшим нарушением международного гуманитарного права и права на образование и неприемлемо при любых обстоятельствах и должно быть строго осуждено.
В письме министр ОНКС РА Ваграм Думанян обратился к Одри Азуле с просьбой отреагировать на серьезную угрозу, вызванную азербайджанской военной агрессией, и осудить подобные враждебные действия Азербайджана, тем самым способствуя предупреждению дальнейших нарушений основополагающих принципов мандата ЮНЕСКО и обеспечению прав на образование, права вынужденно перемещенного населения, защиту гражданского населения и гражданской инфраструктуры во время военных действий.