ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Նատալյա Բոչարովայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ապահովելու նպատակով կողմերը կարևորել են կրթության և գիտության բնագավառներում համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները:
Անդրադարձ է կատարվել միջպետական ծրագրերի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագրին, որոնցով ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն է ընձեռվում բարձրագույն կրթություն ստանալու Ռուսաստանի բուհերում, իսկ ՌԴ քաղաքացիները՝ ՀՀ բուհերում: Նշվել է, որ ըստ մասնագիտական առաջնահերթությունների հատկացվող տեղերը և համապատասխան մասնագետների պատրաստումը՝ առավել կարևորվում են երկրի տնտեսության զարգացման կայունությունն ապահովելու համատեքստում:
Քննարկվել են համատեղ նախաձեռնություններ իրականացնելու առաջարկություններ, որոնք վերաբերում են փորձի փոխանակմանը և միջբուհական ծրագրային համագործակցության զարգացմանը, ուսանողների, դասավանդողների, երիտասարդ գիտնականների և հետազոտողների փոխանակման ծրագրերի իրագործմանը:
ՀՀ և ՌԴ փոխնախարարներն արձանագրել են, որ փորձի փոխանակման ծրագրային նախաձեռնությունները կարող են ներառել դիպլոմների թվայնացման և կրկնակի դիպլոմների տրամադրման, բուհերի հավատարմագրման և լիցենզավորման գործընթացների կազմակերպման, ինչպես նաև կրթության որակի գնահատման բնագավառները:
ՌԴ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության միջազգային համագործակցության դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Ելենա Գորոժանկինան, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի դեկանի տեղակալ Արամ Աֆյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև գիտության և բարձրագույն կրթության ոլորտներում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը, համատեղ ծրագրերով մրցունակ մասնագիտական կադրերի թողարկմանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

Заместитель министра ОНКС РА Карен Трчунян провел рабочую встречу с делегацией, возглавляемой заместителем министра науки и высшего образования РФ Натальей Бочаровой.
С целью обеспечения непрерывного развития двусторонних отношений стороны отметили важность возможностей реализации новых совместных программ в сферах образования и науки.
Были затронуты стипендиальные программы, осуществляемые в рамках межгосударственных программ, по которым гражданам РА предоставляется возможность получить высшее образование в вузах России, а гражданам РФ-в вузах РА. Было отмечено, что места, выделяемые в соответствии с профессиональными приоритетами и подготовка соответствующих специалистов, более важны в контексте обеспечения стабильности развития экономики страны.
Также были обсуждены предложения по реализации совместных инициатив, которые касаются обмена опытом и развития межвузовского программного сотрудничества, реализации программ по обмену студентами, преподавателями, молодыми учеными и исследователями.
Замминистры РА и РФ констатировали, что программные инициативы по обмену опытом могут включать области оцифровки дипломов и выдачи двойных дипломов, организации процессов аккредитации и лицензирования вузов, а также оценки качества образования.
В состав делегации РФ входили заместитель директора департамента международного сотрудничества Министерства науки и высшего образования РФ Елена Горожанкина, заместитель декана Московского государственного института международных отношений Арам Афян.
В ходе встречи был обсужден также ряд других вопросов, касающихся развития армяно-российских отношений в сфере науки и высшего образования, выпуска конкурентоспособных по совместным программам профессиональных кадров.