Կայացել է «Չինարենի կամուրջ» ամենամյա միջազգային մրցույթի հայաստանյան փուլի ամփոփիչ միջոցառումը:
ՀՀ-ում «Չինարենի կամուրջ» մրցույթն ամեն տարի կազմակերպվում է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության ու Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի սերտ համագործակցությամբ:
Մրցույթի հայաստանյան փուլին այս տարի մասնակցել են ոչ միայն ուսանողներ և ավագ դասարանների դպրոցականներ, այլև առաջին անգամ տարրական դասարանների աշակերտներ: Ավելի քան 60 մասնակիցներից ընտրվել են 15-ը:
Մրցույթի ամփոփիչ փուլի միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ով մրցույթի մասնակիցներին մաղթել է հաջողություն և նոր հաղթանակներ: Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանությանը նմանօրինակ կարևոր միջոցառում անցկացնելու համար` նախարարի տեղակալը շեշտել է հայ-չինական երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը:
«Մեր երկրների միջև առկա համագործակցության ծրագրերի լայն շրջանակը, որը ներառում է ուսանողների փոխանակման ծրագրեր, կրթական և գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնում, Երևանում հայ-չինական բարեկամության դպրոցի գործունեություն, անձնակազմերի վերապատրաստման ծրագրերի անցկացում և համատեղ միջոցառումների կազմակերպում, առաջնահերթություն է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության համար: ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալու Չինաստանի լավագույն համալսարաններում, որտեղ համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերելով՝ նրանք նպաստում են նաև Հայաստանի զարգացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգն էլ ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում չինարեն դասավանդող ուսուցիչներին՝ նվիրված աշխատանքի և չինարենի տարածման համար: Դեսպանը նշել է նաև, որ այս տարի լրանում է Չինաստանի և Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը: Դեսպանի խոսքով` չինարենի դասավանդումն ու ուսուցումը Հայաստանում բարելավվում է, աճում են չինարեն սովորողների թիվն ու հայ երիտասարդների հետաքրքրությունը չինական մշակույթի նկատմամբ, ինչն իր հերթին նպաստում է երկու հինավուրց երկրների՝ Հայաստանի և Չինաստանի դարավոր բարեկամության ամրապնդմանը:
««Չինարենի կամուրջ» ամենամյա մրցույթը մեծ իրադարձություն է չինարեն սովորողների համար, որն այս տարի կրում է «Մեկ աշխարհ, մեկ ընտանիք» խորագիրը: Այն դարձել է օտարերկրացիների կողմից չինարեն սովորելու և Չինաստանը ճանաչելու կարևորագույն հարթակ»,- ասել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
«Չինարենի կամուրջ» մրցույթն անցկացվում է 4 փուլով. 1-ին փուլում մասնակիցները գրավոր քննություն են հանձնում, 2-րդ փուլում պատասխանում են ժյուրիի հարցերին, 3-րդ փուլում չինարենով ելույթ պատրաստում, իսկ 4-րդում՝ ներկայացնում մշակութային որևէ համար։
Մրցույթին մասնակից ուսանողներից առաջին տեղը զբաղեցրել է Մերի Պապյանը: Ավագ դասարանների դպրոցականներից հաղթել է Վիկտորյա Մնացականյանը, իսկ տարրական դասարանների աշակերտներից առաջին տեղը զբաղեցրել է Անահիտ Հովակիմյանը: Ժյուրիի անդամների կազմում ընդգրկված են եղել չինացիներ և չինարենի տեղացի ուսուցիչներ:
Նշենք նաև, որ մրցույթի հաղթողները մեկնելու են Չինաստան՝ մասնակցելու եզրափակիչ փուլին։ «Չինարենի կամուրջ» միջազգային մրցույթի ուսանողական փուլը Հայաստանում արդեն 9-րդ անգամ է անցկացվում, իսկ դպրոցական փուլը՝ 7-րդ: Հաղթած մասնակիցները որպես մրցանակ ստացել են նաև բազմաֆունկցիոնալ թվային սարքեր, որոնք տրամադրել է ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանությունը:

Состоялось итоговое мероприятие армянского этапа ежегодного международного конкурса «Китайский мост».
Посольство Китайской Народной Республики в тесном сотрудничестве с институтом Конфуция при государственном университете им. В. Брюсова ежегодно организует конкурс «Китайский мост» в Армении.
В армянском туре конкурса в этом году приняли участие не только студенты и старшеклассники, но и ученики начальных классов. Из более чем 60 участников были отобраны 15.
На мероприятии заключительного этапа конкурса также присутствовала заместитель министра ОНКС Жанна Андреасян, которая пожелала участникам конкурса успехов и новых побед. Поблагодарив посольство КНР в Армении за проведение такого важного мероприятия, заместитель министра подчеркнула важность армяно-китайских двусторонних отношений.
«Широкий спектр программ сотрудничества между нашими странами, который включает программы обмена студентами, расширение сотрудничества в образовательной и научно-технической сферах, деятельность армяно-китайской школы дружбы в Ереване, проведение программ переподготовки кадров и организация совместных мероприятий, является приоритетом для министерства ОНКС РА. Граждане Армении имеют возможность получить образование в лучших университетах Китая, где, приобретая соответствующие знания и навыки, они способствуют также развитию Армении», - сказала Жанна Андреасян.
Чрезвычайный и полномочный посол КНР в РА Фан Йонг поприветствовал присутствующих и поблагодарил преподавателей китайского языка в Армении за преданную работу и распространение китайского языка. Посол также отметил, что в этом году исполняется 30 лет дипломатическим отношениям между Китаем и Арменией. По словам посла, обучение и преподавание китайского языка в Армении улучшается, растет число изучающих китайский язык и интерес армянской молодежи к китайской культуре, что, в свою очередь, способствует укреплению многовековой дружбы между двумя древними странами-Арменией и Китаем.
«Ежегодный конкурс «Китайский мост»- большое событие для изучающих китайский язык, который в этом году носит название «Один мир, одна семья». Она стала важнейшей платформой для изучения китайского и знакомства с культурой Китая иностранцами», - сказал чрезвычайный и полномочный посол КНР в РА.
Конкурс «Китайский мост» проводится в 4 этапа: На 1-м этапе участники сдают письменный экзамен, на 2-м - отвечают на вопросы жюри, на 3-м этапе готовят выступление на китайском языке, а на 4-м-представляют какой-либо культурный номер.
Первое место среди участников-студентов конкурса заняла Мери Папян. Среди школьников старших классов победила Виктория Мнацаканян, а среди учеников начальных классов первое место заняла Анаит Овакимян. В состав жюри входили китайцы и местные учителя китайского языка.
Отметим также, что победители конкурса отправятся в Китай для участия в финальном туре. Студенческий этап международного конкурса «Китайский мост» в Армении проводится уже в 9-й раз, а школьный этап-в 7-й. Победившие участники в качестве приза также получили многофункциональные цифровые устройства, предоставленные посольством КНР в Армении.