ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «EduArmenia2022» համահայկական գիտակրթական աշխատաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով։
Բացման արարողությանը մասնակցել են նաև «EDUArmenia»-ի համահիմնադիր Լիլիթ Մկրտչյանը, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Մարիաննա Հարությունյանը, Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի տնօրեն Արաքսիա Սվաջյանը, «ԿԶՆԱԿ» հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատար Արտաշես Թորոսյանը, ոլորտի մասնագետներ, շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ, սփյուռքյան գործընկերներ:
Աշխատաժողովն անցկացվում է Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի և «EDUArmenia» հիմնադրամի համագործակցությամբ: Այն մեկ հարթակում է համախմբել ներառական կրթության բոլոր շահագրգիռ կողմերին։
Աշխատաժողովն անցկացվում է արդեն 3-րդ տարին, այս տարվա խորագիրն է «Ներառական կրթություն»։
«Շատ կարևոր է ունենալ հնարավորություն՝ խոսելու այն բոլոր խնդիրների մասին, որոնցով պայմանավորված է մեր վաղվա օրը։ Ըստ այդմ՝ մեր ապագան կախված է այսօրվա կրթությունից, դրա որակից, առկա մարտահրավերներին դիմակայելու կարողությունից, և հաճախ բանալին հենց մեր մեջ է։ Որակյալ կրթությունն է, որ հասարակության զարգացման բանալին է»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
ԿԳՄՍ փոխնախարարը հատկապես կարևորել է նմանօրինակ նախաձեռնությունների դերը, որոնք ծնվում են կրթական համակարգի անմիջական մասնակիցների ջանքերով և բերում են փոփոխություններ, որոնք անհրաժեշտ են կրթական համակարգին։
Ժ Անդրեասյանն աշխատաժողովի անցկացումն արժևորել է նաև ոլորտի տարբեր կառույցներին համախմբելու, փոփոխության ձգտող մանկավարժական համայնքի ներուժը բացահայտելու տեսանկյունից և վստահություն հայտնել, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը մշտապես պատրաստակամ է աջակցելու կրթական բարեփոխումներին միտված առաջարկներին ու գաղափարներին և դրանք կյանքի կոչելուն։
Նշենք, որ այս տարի առաջին անգամ է աշխատաժողովն անցկացվում նաև առկա ձևաչափով, և բանախոսությունների մեկնարկը կտրվի հուլիսի 1-ին։ Մինչև հուլիսի 4-ը ներառյալ կլինեն 120 ելույթներ, այդ թվում՝ առցանց հանդիպումներ։
Միջոցառման ավարտին աշխատաժողովի մասնակից շահագրգիռ կառույցների միջև կնքվել են համագործակցության հուշագրեր։

RA ESCS Deputy Minister Zhanna Andreasyan participated in the opening ceremony of the Pan-Armenian Scientific - Educational "EduArmenia2022" workshop and made a welcoming speech.
The opening ceremony was attended by the co-founder of “EDUArmenia” Lilit Mkrtchyan, Vice-rector of the Armenian State Pedagogical University Marianna Harutyunyan, Director of the Republican Pedagogical-Psychological Center Araksia Svadjyan, Acting Director of the “NCEDI” Foundation Artashes Torosyan, specialists of the sector, stakeholders, partners of the Diaspora.
The workshop was held within the framework of cooperation between the Republican Pedagogical-Psychological Center and the “EDUArmenia” Foundation. It brought together all the stakeholders of inclusive education on one platform.
The workshop has been held for already 3 years and the motto is "Inclusive Education".
“It is very important to be able to talk about all the issues that determine our tomorrow. Hence, our future depends on today's education, its quality, the ability to withstand existing challenges, and often the key lies in ourselves,” noted Zhanna Andreasyan.
The ESCS Deputy Minister emphasized the role of such initiatives, which are created through the efforts of direct participants in the education system and make changes necessary for the education system.
Zh. Andreasyan also highlighted the workshop from the perspective of integrating various structures of the sector, identifying the potential of the pedagogical community striving for change, and expressed confidence that the ESCS Ministry is always ready to promote and implement the proposals and ideas aimed at educational reforms.
It should be noted that this year the workshop is also held offline for the first time and the launch of the speeches is scheduled for July 1. There will be 120 speeches, including online meetings till July 4.
At the end of the event, a memorandum of cooperation was signed between the beneficiary organizations participating in the workshop.