ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «EduArmenia2022» համահայկական գիտակրթական աշխատաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով։
Բացման արարողությանը մասնակցել են նաև «EDUArmenia»-ի համահիմնադիր Լիլիթ Մկրտչյանը, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Մարիաննա Հարությունյանը, Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի տնօրեն Արաքսիա Սվաջյանը, «ԿԶՆԱԿ» հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատար Արտաշես Թորոսյանը, ոլորտի մասնագետներ, շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ, սփյուռքյան գործընկերներ:
Աշխատաժողովն անցկացվում է Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի և «EDUArmenia» հիմնադրամի համագործակցությամբ: Այն մեկ հարթակում է համախմբել ներառական կրթության բոլոր շահագրգիռ կողմերին։
Աշխատաժողովն անցկացվում է արդեն 3-րդ տարին, այս տարվա խորագիրն է «Ներառական կրթություն»։
«Շատ կարևոր է ունենալ հնարավորություն՝ խոսելու այն բոլոր խնդիրների մասին, որոնցով պայմանավորված է մեր վաղվա օրը։ Ըստ այդմ՝ մեր ապագան կախված է այսօրվա կրթությունից, դրա որակից, առկա մարտահրավերներին դիմակայելու կարողությունից, և հաճախ բանալին հենց մեր մեջ է։ Որակյալ կրթությունն է, որ հասարակության զարգացման բանալին է»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
ԿԳՄՍ փոխնախարարը հատկապես կարևորել է նմանօրինակ նախաձեռնությունների դերը, որոնք ծնվում են կրթական համակարգի անմիջական մասնակիցների ջանքերով և բերում են փոփոխություններ, որոնք անհրաժեշտ են կրթական համակարգին։
Ժ Անդրեասյանն աշխատաժողովի անցկացումն արժևորել է նաև ոլորտի տարբեր կառույցներին համախմբելու, փոփոխության ձգտող մանկավարժական համայնքի ներուժը բացահայտելու տեսանկյունից և վստահություն հայտնել, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը մշտապես պատրաստակամ է աջակցելու կրթական բարեփոխումներին միտված առաջարկներին ու գաղափարներին և դրանք կյանքի կոչելուն։
Նշենք, որ այս տարի առաջին անգամ է աշխատաժողովն անցկացվում նաև առկա ձևաչափով, և բանախոսությունների մեկնարկը կտրվի հուլիսի 1-ին։ Մինչև հուլիսի 4-ը ներառյալ կլինեն 120 ելույթներ, այդ թվում՝ առցանց հանդիպումներ։
Միջոցառման ավարտին աշխատաժողովի մասնակից շահագրգիռ կառույցների միջև կնքվել են համագործակցության հուշագրեր։

Заместитель министра ОНКС РА Жанна Андреасян приняла участие в торжественной церемонии открытия Всеармянского научно-образовательного форума «EduArmenia2022» и выступила с приветственной речью.
В церемонии открытия приняли участие соучредитель «EDUArmenia» Лилит Мкртчян, проректор Армянского государственного педагогического университета Марианна Арутюнян, директор Республиканского педагогико-психологического центра Араксия Сваджян, исполняющий обязанности директора Фонда «Национальный центр развития образования и инноваций» Арташес Торосян, специалисты сферы, представители заинтересованных структур, партнеры из диаспоры.
Семинар проводится при сотрудничестве республиканского педагогико-психологического центра и Фонда «EDUArmenia». Он объединил все заинтересованные стороны инклюзивного образования на одной площадке. Семинар проводится уже третий год, в этом году девизом является «Инклюзивное образование».
«Очень важно иметь возможность говорить обо всех проблемах, которыми обусловлен наш завтрашний день. В соответствии с этим, наше будущее зависит от сегодняшнего образования, его качества, способности противостоять существующим вызовам, и зачастую ключ находится именно в нас самих. Качественное образование-ключ к развитию общества», - отметила Жанна Андреасян.
Замминистра ОНКС РА особо подчеркнула роль подобных инициатив, которые рождаются усилиями непосредственных участников образовательной системы и приводят к изменениям, необходимым для образовательной системы.
Ж. Андреасян оценила проведение семинара также с точки зрения сплочения различных структур сферы, выявления потенциала, стремящегося к переменам педагогического сообщества и выразила уверенность, что министерство ОНКС всегда готово содействовать предложениям и идеям, направленным на образовательные реформы и их претворение в жизнь.
Отметим, что в этом году семинар впервые проводится также в существующем формате, и старт выступлениям спикеров был дан 1 июля. До 4 июля включительно будет 120 выступлений, в том числе онлайн-встречи.
По завершении мероприятия между заинтересованными структурами, участвующими в семинаре, были подписаны меморандумы о сотрудничестве.