ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է Գյոթինգենի «Գեորգ-Աուգուստ» համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Զիգֆրիդ Զիգիզմունդի «Հայկական պանորամա. բնություն, մարդիկ, մշակույթ» գրքի շնորհանդեսին:
Միջոցառմանը, որը կայացել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում, ներկա էր նաև բուհի ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը, ինչպես նաև պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, ուսանողներ:
Գիրքը տպագրվել է «Volkswagen» միջազգային հետազոտական հիմնադրամի աջակցությամբ՝ 2019 թ. մեկնարկած «Քարը հայկական ճարտարապետության մեջ» խորագրով ծրագրի շրջանակում, որը նվիրված էր քարե շինությունների և հայկական ժառանգության պահպանմանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է ներկաներին և անձամբ հեղինակին հայագիտական այս կարևոր աշխատության համար, որը միավորել է ինչպես կրթության, այնպես էլ գիտության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներին:
Փոխնախարարը նկատել է՝ Զիգֆրիդ Զիգիզմունդը շարունակել է գերմանացի հայասերների ու հայագետների գործը, որոնց անունները երախտագիտությամբ են հիշվում՝ Հայնրիխ Հյուբշման, Յոզեֆ Մարկվարտ, Պաուլ Յունգման, Թեսսա Հոֆման, Հերման Գոլց, Ֆոլկմար Գանցհորն և այլք:
«Հուսով ենք՝ վաստակաշատ գիտնականը կշարունակի հայ մշակույթի ուսումնասիրման և տարածման ուղղությամբ իր աշխատանքները, և մենք առաջիկայում ևս կունենանք առիթներ՝ մասնակցելու նոր ու հետաքրքիր աշխատությունների շնորհանդեսների: Հատկապես կարևորում եմ այն հանգամանքը, որ աշխատանքներն իրականացվում են հայաստանյան լավագույն բուհերից մեկի՝ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի հետ համագործակցությամբ»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
«Հայկական պանորամա. բնություն, մարդիկ, մշակույթ» խորագրով գիրքը ներկայացնում է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հետաքրքրաշարժ կողմերը՝ հնարավորություն տալով օտարներին բացահայտելու Հայաստանը, ծանոթանալու մշակույթին, բնաշխարհին, բնակչությանը, բնական ու պատմամշակութային հուշարձաններին և այլն:
Ինչպես ներկայացրել է հեղինակը՝ Զիգֆրիդ Զիգիզմունդը, գիրքը նախատեսված էր հրատարակել որպես գիտական աշխատություն, հետո որոշվել է լայնացնել շրջանակը՝ ներառելով ուսումնասիրման տարբեր ոլորտներ: Պրոֆեսորը շնորհակալություն է հայտնել աջակիցներին, հայ մասնագետներին՝ ջանքերի ներդրման և հաջող ավարտի համար:
Գիրքն անդրադառնում է նաև Հայաստանի երկրաբանական էվոլյուցիային, հնագիտական ժառանգությանը, հոգևոր և աշխարհիկ ճարտարապետությանը, գինեգործությանն ու կենսապահովման մշակույթի այլ ոլորտներին: Ինչպես նաև ներկայացված է 100 պատճառ, թե ինչու պետք է սիրել Հայաստանը:

Artհur Martirosyan participated in the presentation of the book “Armenian Panorama։ Nature, People, Culture” by Doctor, Professor of the “Georg-August” University of Göttingen Siegfried Sigismund.
The event, which took place at the National University of Architecture and Construction of Armenia, was attended by the Rector of the University Yeghiazar Vardanyan, as well as the teaching staff and students.
The book was published with the assistance of the “Volkswagen” International Research Foundation within the framework of the "Stone in Armenian Architecture" program launched in 2019, dedicated to the preservation of stone buildings and Armenian heritage
ESCS Deputy Minister Artհur Martirosyan congratulated the participants and the author personally for this important work of Armenian studies, which brought together representatives of education, science and culture
The Deputy Minister noted that Siegfried Sigismund continued the work of German Armenologists and friends of Armenia, whose names are remembered with gratitude: Heinrich Hübschmann, Josef Markwart, Paul Jungman, Tessa Hoffmann, Herman Goltz, Volkmar Gantzhorn and others.
“We hope that the renowned scientist will continue his work on the study and dissemination of Armenian culture, and in the near future, we will have opportunities to participate in the presentation of new and interesting works. I especially emphasize the fact that the work is carried out in cooperation with the National University of Architecture and Construction of Armenia which is one of the best universities in Armenia, said Arthur Martirosyan.
The book entitled “Armenian Panorama: Nature, People, Culture” presents the fascinating aspects of Armenia and the Armenian people, giving foreigners the opportunity to discover Armenia, and get acquainted with the culture, nature, population, natural and historical monuments, etc.
According to the author - Siegfried Sigismund, the book was initially intended to be published as a scientific work, and then it was decided to expand the scope and include different aspects of study. The professor thanked the supporters and the Armenian specialists for their efforts and successful completion.
The book also touches on the geological evolution of Armenia, archaeological heritage, spiritual and secular architecture, winemaking and other sectors of culture. There are also 100 reasons why one needs to love Armenia.