ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է Գյոթինգենի «Գեորգ-Աուգուստ» համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Զիգֆրիդ Զիգիզմունդի «Հայկական պանորամա. բնություն, մարդիկ, մշակույթ» գրքի շնորհանդեսին:
Միջոցառմանը, որը կայացել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում, ներկա էր նաև բուհի ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը, ինչպես նաև պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, ուսանողներ:
Գիրքը տպագրվել է «Volkswagen» միջազգային հետազոտական հիմնադրամի աջակցությամբ՝ 2019 թ. մեկնարկած «Քարը հայկական ճարտարապետության մեջ» խորագրով ծրագրի շրջանակում, որը նվիրված էր քարե շինությունների և հայկական ժառանգության պահպանմանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է ներկաներին և անձամբ հեղինակին հայագիտական այս կարևոր աշխատության համար, որը միավորել է ինչպես կրթության, այնպես էլ գիտության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներին:
Փոխնախարարը նկատել է՝ Զիգֆրիդ Զիգիզմունդը շարունակել է գերմանացի հայասերների ու հայագետների գործը, որոնց անունները երախտագիտությամբ են հիշվում՝ Հայնրիխ Հյուբշման, Յոզեֆ Մարկվարտ, Պաուլ Յունգման, Թեսսա Հոֆման, Հերման Գոլց, Ֆոլկմար Գանցհորն և այլք:
«Հուսով ենք՝ վաստակաշատ գիտնականը կշարունակի հայ մշակույթի ուսումնասիրման և տարածման ուղղությամբ իր աշխատանքները, և մենք առաջիկայում ևս կունենանք առիթներ՝ մասնակցելու նոր ու հետաքրքիր աշխատությունների շնորհանդեսների: Հատկապես կարևորում եմ այն հանգամանքը, որ աշխատանքներն իրականացվում են հայաստանյան լավագույն բուհերից մեկի՝ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի հետ համագործակցությամբ»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
«Հայկական պանորամա. բնություն, մարդիկ, մշակույթ» խորագրով գիրքը ներկայացնում է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հետաքրքրաշարժ կողմերը՝ հնարավորություն տալով օտարներին բացահայտելու Հայաստանը, ծանոթանալու մշակույթին, բնաշխարհին, բնակչությանը, բնական ու պատմամշակութային հուշարձաններին և այլն:
Ինչպես ներկայացրել է հեղինակը՝ Զիգֆրիդ Զիգիզմունդը, գիրքը նախատեսված էր հրատարակել որպես գիտական աշխատություն, հետո որոշվել է լայնացնել շրջանակը՝ ներառելով ուսումնասիրման տարբեր ոլորտներ: Պրոֆեսորը շնորհակալություն է հայտնել աջակիցներին, հայ մասնագետներին՝ ջանքերի ներդրման և հաջող ավարտի համար:
Գիրքն անդրադառնում է նաև Հայաստանի երկրաբանական էվոլյուցիային, հնագիտական ժառանգությանը, հոգևոր և աշխարհիկ ճարտարապետությանը, գինեգործությանն ու կենսապահովման մշակույթի այլ ոլորտներին: Ինչպես նաև ներկայացված է 100 պատճառ, թե ինչու պետք է սիրել Հայաստանը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял участие в презентации книги «Армянская панорама. природа, люди, культура» доктора Геттингенского университета «Георг-Аугуст», профессора Зигфрида Зигизмунда.
На мероприятии, которое состоялось в национальном университете архитектуры и строительства Армении, присутствовал ректор вуза Егиазар Варданян, а также профессорско-преподавательский состав, студенты. Книга была опубликована при поддержке Международного исследовательского фонда «Volkswagen» в 2019 году, в рамках стартовавшей программы «Камень в армянской архитектуре», посвященной сохранению каменных строений и армянского наследия.
Заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян поздравил присутствующих и лично автора за этот важный арменоведческий труд, объединивший как представителей сферы образования, так и науки и культуры. Замминистра заметил, что Зигфрид Зигизмунд продолжил дело германских арменоведов и арменофилов, имена которых с вспоминают благодарностью - Генрих Хубшман, Йозеф Маркварт, Пауль Юнгман, Тесса Хоффман, Герман Гольц, Фолкмар Ганцхорн и др.
«Надеемся, что заслуженный ученый продолжит свою работу по изучению и распространению армянской культуры, и в ближайшее время у нас будут еще поводы для участия в презентациях новых и интересных работ. Придаю особую важность тому обстоятельству, что работы проводятся в сотрудничестве с одним из лучших вузов Армении - Национальным университетом архитектуры и строительства », - сказал Артур Мартиросян.
Книга под названием «Армянская панорама. Природа, люди, культура» представляет любопытные стороны Армении и армянского народа, давая возможность иностранцам раскрыть Армению, познакомиться с культурой, миром природы, населением, природными и культурно-историческими памятниками и т.д.
Как представил автор, Зигфрид Зигизмунд, книга должна была быть опубликована как научная работа, а затем было решено расширить круг, включив в него и другие различные области изучения. Профессор выразил благодарность спонсорам, армянским специалистам за вложенные усилия и успешное завершение.
Книга затрагивает геологическую эволюцию Армении, археологическое наследие, духовную и светскую архитектуру, виноделие и другие сферы культуры жизнеобеспечения. А также в книге представлены 100 причин, почему нужно любить Армению.