ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր հանդիպել են «Netcracker Technology» ընկերության փոխնախագահ և համասեփականատեր Մայքլ Ֆայնբերգին:
Հանդիպմանը ներկա էին «Էնթերփրայզ Արմենիա» ըմկերության գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և «BostonGene- Հայաստան» ընկերության գործադիր տնօրեն Սարգիս Գևորգյանը:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունել է հյուրին՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպման արդյունքում փոխշահավետ ու արդյունավետ համագործակցություն կծավալվի բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում գործող «Netcracker Technology», «BostonGene- Հայաստան» ընկերությունների և հայաստանյան բուհերի միջև:
«Ուրախ ենք, որ նախատեսվում են ներդրումային ծրագրեր և փոխգործակցություն կրթական ոլորտի հետ: Հնարավորինս կաջակցենք, որպեսզի նախագծերը հաջողությամբ իրագործվեն»,- նշել է նախարարը:
Մայքլ Ֆայնբերգն ասել է, որ առաջին անգամ է Երևանում, սակայն արդեն իսկ տպավորված է. «Հայաստանը փոքր պետություն է, որի զարգացման հիմնական հենքը մարդկային ռեսուրսն ու մտավոր ներուժն են: Մենք տեղյակ ենք, որ հայ երիտասարդները շատ խելացի և տաղանդավոր են, ուստի ցանկություն ունենք համագործակցելու և կրթական ծրագրեր իրականացնելու գիտակրթական կենտրոնների հետ»:
Նշենք, որ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող «Netcracker Technology» ընկերությունը մասնաճյուղեր ունի աշխարհի 56 երկրներում: Ընկերությունը Հայաստանում նախատեսում է հիմնել հետազոտության և զարգացման ընկերություն: «BostonGene»-ը գործում է կենսաբժշկական համակարգչային ծրագրերի (software) ստեղծման բնագավառում: Ընկերությունն իրականացնում է ուռուցքների և ուռուցքային միկրոմիջավայրերի համապարփակ ինտեգրված գենոմային (WES) և տրանսկրիպտոմիկ (RNA-seq) թեստավորում, որը բժիշկներին տրամադրում է անհրաժեշտ տեղեկություն անհատական բուժման ծրագիր մշակելու համար:
Ընկերությունն արդեն Հայաստանում է և նախատեսում է նաև վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել հայկական բուհերի հետ:
«Մենք հետաքրքրված են բժշկություն, կենսաբանություն և ինֆորմատիկա ոլորտների մասնագետներ պատրաստող բուհերի հետ համագործակցությամբ: Մեր ընկերության հետ արդեն իսկ կապ են հաստատել Եվրոպայում և Ռուսաստանում բնակվող հայ երիտասարդ մասնագետները, որոնք ցանկություն են հայտնել վերադառնալ Հայաստան և համալրել մեր շարքերը»,- ասել է Մայքլ Ֆայնբերգը:
Վահրամ Դումանյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել համագործակցությունը և աջակցել ընկերությանը հայաստանյան բուհերի հետ կապ հաստատելու ու արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու գործում՝ հավելելով, որ ոլորտը բավականին հետաքրքիր է, և Հայաստանը մեծ ներուժ ունի առաջընթաց ու զարգացում ապահովելու համար:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян и заместитель министра Артур Мартиросян сегодня встретились с вице-президентом и совладельцем компании «Netcracker Technology» Майклом Файнбергом.
На встрече присутствовали генеральный директор компании «Энтерпрайз Армения» Левон Оганесян и исполнительный директор компании «BostonGene-Армения» Саркис Геворкян.
Министр Ваграм Думанян поприветствовал гостя, выразив надежду, что в результате встречи будет развернуто взаимовыгодное и эффективное сотрудничество между действующими в сфере высоких технологий компаниями «Netcracker Technology», «BostonGene-Армения» и армянскими вузами.
«Мы рады, что планируются инвестиционные программы и взаимодействие с образовательной сферой. Мы по возможности поддержим, чтобы проекты были успешно реализованы», - отметил министр.
Майкл Файнберг сказал, что впервые находится в Ереване, но уже впечатлен: «Армения-небольшое государство, основой развития которого являются человеческие ресурсы и интеллектуальный потенциал. Мы в курсе, что армянская молодежь очень умна и талантлива, поэтому у нас есть желание сотрудничать и осуществлять образовательные программы с научно-образовательными центрами».
Отметим, что компания «Netcracker Technology», действующая в сфере информационных и телекоммуникационных технологий, имеет филиалы в 56 странах мира. Компания планирует основать в Армении компанию исследований и разработок. «BostonGene» работает в области создания биомедицинских компьютерных программ (software). Компания проводит комплексное геномное (VES) и транскриптомическое (РНК-seq) тестирование опухолей и микроядер опухолей, которое предоставляет врачам необходимую информацию для разработки индивидуального плана лечения.
Компания уже находится в Армении и планирует также осуществить программы переподготовки с армянскими вузами.
«Мы заинтересованы в сотрудничестве с университетами, готовящими специалистов в области медицины, биологии и информатики. С нашей компанией уже связались молодые армянские специалисты, проживающие в Европе и России, которые выразили желание вернуться в Армению и пополнить наши ряды», - сказал Майкл Файнберг.
Ваграм Думанян выразил готовность продолжить сотрудничество и содействовать компании в деле установления связи с армянскими вузами и налаживания эффективного сотрудничества, добавив, что сфера довольно интересна, и Армения имеет большой потенциал для обеспечения прогресса и развития.