ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր հանդիպել են «Netcracker Technology» ընկերության փոխնախագահ և համասեփականատեր Մայքլ Ֆայնբերգին:
Հանդիպմանը ներկա էին «Էնթերփրայզ Արմենիա» ըմկերության գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և «BostonGene- Հայաստան» ընկերության գործադիր տնօրեն Սարգիս Գևորգյանը:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունել է հյուրին՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպման արդյունքում փոխշահավետ ու արդյունավետ համագործակցություն կծավալվի բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում գործող «Netcracker Technology», «BostonGene- Հայաստան» ընկերությունների և հայաստանյան բուհերի միջև:
«Ուրախ ենք, որ նախատեսվում են ներդրումային ծրագրեր և փոխգործակցություն կրթական ոլորտի հետ: Հնարավորինս կաջակցենք, որպեսզի նախագծերը հաջողությամբ իրագործվեն»,- նշել է նախարարը:
Մայքլ Ֆայնբերգն ասել է, որ առաջին անգամ է Երևանում, սակայն արդեն իսկ տպավորված է. «Հայաստանը փոքր պետություն է, որի զարգացման հիմնական հենքը մարդկային ռեսուրսն ու մտավոր ներուժն են: Մենք տեղյակ ենք, որ հայ երիտասարդները շատ խելացի և տաղանդավոր են, ուստի ցանկություն ունենք համագործակցելու և կրթական ծրագրեր իրականացնելու գիտակրթական կենտրոնների հետ»:
Նշենք, որ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող «Netcracker Technology» ընկերությունը մասնաճյուղեր ունի աշխարհի 56 երկրներում: Ընկերությունը Հայաստանում նախատեսում է հիմնել հետազոտության և զարգացման ընկերություն: «BostonGene»-ը գործում է կենսաբժշկական համակարգչային ծրագրերի (software) ստեղծման բնագավառում: Ընկերությունն իրականացնում է ուռուցքների և ուռուցքային միկրոմիջավայրերի համապարփակ ինտեգրված գենոմային (WES) և տրանսկրիպտոմիկ (RNA-seq) թեստավորում, որը բժիշկներին տրամադրում է անհրաժեշտ տեղեկություն անհատական բուժման ծրագիր մշակելու համար:
Ընկերությունն արդեն Հայաստանում է և նախատեսում է նաև վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել հայկական բուհերի հետ:
«Մենք հետաքրքրված են բժշկություն, կենսաբանություն և ինֆորմատիկա ոլորտների մասնագետներ պատրաստող բուհերի հետ համագործակցությամբ: Մեր ընկերության հետ արդեն իսկ կապ են հաստատել Եվրոպայում և Ռուսաստանում բնակվող հայ երիտասարդ մասնագետները, որոնք ցանկություն են հայտնել վերադառնալ Հայաստան և համալրել մեր շարքերը»,- ասել է Մայքլ Ֆայնբերգը:
Վահրամ Դումանյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել համագործակցությունը և աջակցել ընկերությանը հայաստանյան բուհերի հետ կապ հաստատելու ու արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու գործում՝ հավելելով, որ ոլորտը բավականին հետաքրքիր է, և Հայաստանը մեծ ներուժ ունի առաջընթաց ու զարգացում ապահովելու համար:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan and Deputy Minister Arthur Martirosyan received today Vice President and Co-Founder of the “Netcracker Technology” company Michael Feinberg.
General Director of “Enterprise Armenia” company Levon Ohanesyan and CEO of “BostonGene-Armenia” Company Sargis Gevorgyan participated in the meeting.
Minister Vahram Dumanyan welcomed the guest, expressing hope that in the frame of the meeting mutually beneficial and productive cooperation will be developed between the “Netcracker Technology”, and “BostonGene – Armenia” companies, operating in the sector of high technologies, and Armenian higher education institutions.
“We are glad that investment programs and cooperation with the education sector are envisaged. We will spare no efforts to ensure that the projects are successfully implemented,” noted the Minister.
Michael Feinberg said it was his first visit to Yerevan, but he was already impressed: “Armenia is a small country whose main pillars of development are human resources and intellectual potential. We are aware that the Armenian youth is very smart and talented, so we want to cooperate and implement educational programs with scientific and educational centers.”
It should be noted that “Netchacker Technology”, operating in the field of information and telecommunication technologies, has branches in 56 countries around the world. The company plans to establish a research and development company in Armenia. The company plans to found a research and development company in Armenia. “BostonGene” operates in the field of creating biomedical software. The company conducts comprehensive, integrated genomic (WES) and transcriptomic (RNA-seq) testing of tumor microenvironments, which provides physicians with the necessary information to develop an individualized treatment plan.
The company already operates in Armenia and also plans to implement training programs with Armenian higher education institutions.
“We are interested in cooperating with higher education institutions training specialists in medicine, biology and informatics. Young Armenian specialists living in Europe and Russia have already contacted our company and expressed a desire to return to Armenia and join our ranks,” noted Michael Feinberg.
Vahram Dumanyan expressed willingness to continue cooperation and assist the company in establishing ties with Armenian universities and establishing productive cooperation, adding that the sector is quite interesting, and Armenia has great potential for ensuring progress and development.