Կառավարական պատվիրակության կազմում Կատարում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Կատարի միջև նախօրեին ստորագրված կրթության, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության համաձայնագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել երկկողմ աշխատանքային խմբերի ձևավորմանը, բարձրագույն կրթությանն և գիտության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Կատարի Պետության կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանին է ներկայացրել Կատարի հանրակրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերը: Նշվել է, որ Կատարի համալսարանը բուհերի վարկանշային միջազգային սանդղակներում բավականին բարձր տեղ է զբաղեցնում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը ներկայացրել է ՀՀ կրթության և գիտության համակարգի բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները՝ շեշտելով բուհական համակարգում հետազոտությունների զարգացման և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գործունեության արդյունավետության բարձրացման կարևորությունը, այդ ուղղությամբ պետության կողմից արվող քայլերը:
Երկու կողմերը կարևորել են փոխայցելությունները և փորձի փոխանակումը, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ երկկողմ համաձայնագրի իրականացման համար: Այս համատեքստում կարևորվել է մասնավորապես միջբուհական կապերի զարգացումը, որին կարող է նպաստել Երևանի պետական համալսարանի և Կատարի համալսարանի միջև այցի շրջանակում կնքված համագործակցության համաձայնագիրը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինին հրավիրել է Երևանում աշնանը կայանալիք «STARMUS» գիտության և արվեստի 6-րդ միջազգային փառատոնին, որին մասնակցելու են աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ, Նոբելյան մրցանակակիրներ, համաշխարհային երաժշտության աստղեր, գիտության և արվեստի ներկայացուցիչներ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян, находящийся в Катаре в составе правительственной делегации, встретился с министром образования, высшего образования и воспитания Катара Бусейной бинт Али Аль-Нуаймин.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализацией подписанного накануне между Арменией и Катаром соглашения о сотрудничестве в области образования, высшего образования и научных исследований. В частности, были затронуты вопросы формирования двусторонних рабочих групп, реализации совместных программ в сферах науки и высшего образования.
Министр образования, высшего образования и воспитания Государства Катар Бусейна бинт Али Аль-Нуаймин представила министру ОНКС РА Ваграму Думаняну системы общего и высшего образования Катара. Было отмечено, что Катарский университет занимает довольно высокое место в рейтинговых международных рейтингах вузов.
Министр ОНКС РА Ваграм Думанян представил основные направления реформ системы образования и науки РА, подчеркнув важность развития исследований в вузовской системе и повышения эффективности деятельности Национальной академии наук, шаги, предпринимаемые государством в этом направлении.
Обе стороны подчеркнули важность взаимных визитов и обмена опытом, которые могут стать основой для реализации двустороннего соглашения. В этом контексте была отмечена важность развития межвузовских связей, чему может способствовать соглашение о сотрудничестве между Ереванским государственным университетом и Катарским университетом.
Министр ОНКС РА Ваграм Думанян пригласил министра образования, высшего образования и воспитания Катара Бусейну бинт Али Аль-Нуайми на 6-й Международный фестиваль науки и искусства «STARMUS», который состоится осенью в Ереване, в котором примут участие всемирно известные ученые, инженеры, лауреаты Нобелевской премии, звезды мировой музыки, представители науки и искусства.