Կառավարական պատվիրակության կազմում Կատարում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Կատարի միջև նախօրեին ստորագրված կրթության, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության համաձայնագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել երկկողմ աշխատանքային խմբերի ձևավորմանը, բարձրագույն կրթությանն և գիտության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Կատարի Պետության կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանին է ներկայացրել Կատարի հանրակրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերը: Նշվել է, որ Կատարի համալսարանը բուհերի վարկանշային միջազգային սանդղակներում բավականին բարձր տեղ է զբաղեցնում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը ներկայացրել է ՀՀ կրթության և գիտության համակարգի բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները՝ շեշտելով բուհական համակարգում հետազոտությունների զարգացման և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գործունեության արդյունավետության բարձրացման կարևորությունը, այդ ուղղությամբ պետության կողմից արվող քայլերը:
Երկու կողմերը կարևորել են փոխայցելությունները և փորձի փոխանակումը, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ երկկողմ համաձայնագրի իրականացման համար: Այս համատեքստում կարևորվել է մասնավորապես միջբուհական կապերի զարգացումը, որին կարող է նպաստել Երևանի պետական համալսարանի և Կատարի համալսարանի միջև այցի շրջանակում կնքված համագործակցության համաձայնագիրը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինին հրավիրել է Երևանում աշնանը կայանալիք «STARMUS» գիտության և արվեստի 6-րդ միջազգային փառատոնին, որին մասնակցելու են աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ, Նոբելյան մրցանակակիրներ, համաշխարհային երաժշտության աստղեր, գիտության և արվեստի ներկայացուցիչներ:

RA ESCS Minister Vahram Dumanyan, who is a member of the Government Delegation in Qatar had a meeting with the Minister of Education and Higher Education of Qatar Buthaina bint Ali Al-Nuaimi․
Issues related to the implementation of the cooperation agreement in the field of education, higher education and scientific research signed between Armenia and Qatar the previous day, were considered during the meeting. Basically, the issues of formation of bilateral working groups, and implementation of joint programs in the fields of higher education and science were touched upon.
Minister of Education and Higher Education of the State of Qatar Buthaina bint Ali Al-Nuaimi presented the general and higher education systems of Qatar to RA ESCS Minister Vahram Dumanyan. It was noted that the University of Qatar has quite a high position in the international rankings of universities.
RA ESCS Minister Vahram Dumanyan presented the main directions of reforms of the RA education and science system, emphasizing the importance of developing research in the higher education system and raising the efficiency of the National Academy of Sciences, the steps taken by the state in this direction.
The parties underlined the importance of mutual visits and exchange of experience, which can become the basis for the implementation of the bilateral agreement. In this regard, the importance of advancing inter-university ties was highlighted, which can be facilitated by the cooperation agreement between the Yerevan State and Qatar Universities.
RA ESCS Minister Vahram Dumanyan invited the Minister of Education and Higher Education of Qatar Buthaina bint Ali Al-Nuaimi to the International “STARMUS VI” Science and Art Festival to be held in Yerevan in the autumn, which will be attended by world-famous scientists, engineers, Nobel Prize laureates, world musicians, representatives of science and art.