ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի` միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Ողջունելով Միխայիլ Շվիդկոյի այցը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն՝ Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է «Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում» և «Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր Հայաստանում» ծրագրերին:
«Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում» միջոցառումը տեղի կունենա 2022 թ. հունիսի 10-11-ը Մոսկվայում, իսկ հունիսի 13-ին՝ Կիսլովոդսկում: Միջոցառման կազմակերպումն ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարական պատվիրակության Ռուսաստանի Դաշնություն այցի շրջանակներում 2022 թվականի ապրիլի 19-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության միջև 2022-2025 թթ. մշակույթի բնագավառում համագործակցության» ծրագրով և նվիրված է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին: Միջոցառման շրջանակում նախատեսվում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Կոմիտասի անվան ազգային քառյակի համերգները: Միջոցառման ծրագրում կընդգրկվեն նաև պաշտոնական ելույթներ հայկական և ռուսական կողմերից: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր Հայաստանում» միջոցառումը նախատեսվում է 2022 թ. աշնանը:
Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին, որը նախատեսվում է 2023 թվականին և ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում: Նշվել է նաև, որ 2024 թ.-ին Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններն են:
Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է դիտարկել հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում ԽՍՀՄ ժամանակ նկարահանված և ներկայումս ՌԴ կինոֆիլմերի պետական ֆոնդի արխիվում պահվող հայկական ֆիլմերի թվայնացման կազմակերպումը, ինչին Միխայիլ Շվիդկոյը դրական է արձագանքել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the Special Representative of the President of the Russian Federation on International Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoy.
The meeting was also attended by the RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming Mikhail Shvydkoy's visit to RA ESCS Ministry, Vahram Dumanyan touched upon the programs “Armenian Culture Days in Russia” and “Russian Spiritual Culture Days in Armenia”.
The event Armenian Culture Days in Russia is scheduled for 10-11 June 2022 in Moscow and 13 June in Kislovodsk. The organization of the event is fixed by the program “Collaboration in the Field of Culture for 2022-2025 between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Culture of the Russian Federation signed on April 19, 2022, during the visit of the Government delegation of the Republic of Armenia to the Russian Federation and is dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia. Concerts of the Armenian National Philharmonic Orchestra and the Komitas National Quartet are scheduled within the framework of the event. The agenda of the event will also include official speeches from the Armenian and Russian sides. The Armenian delegation is headed by the RA ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan.
The event “Days of Spiritual Culture of Russia in Armenia " is scheduled for autumn 2022. The event “Russian Spiritual Culture Days in Armenia” is scheduled for autumn 2022.
Vahram Dumanyan also touched upon the 100th anniversary of Armenian cinema, which is scheduled for 2023 and is included in the UNESCO calendar of anniversaries of eminent personalities and important events. It was also noted that the 100th anniversaries of Charles Aznavour and Sergei Parajanov will be celebrated in 2024.
Vahram Dumanyan suggested considering the organization of digitization of Armenian films shot during the USSR as part of the anniversary events, and stored in the archive of the State Film Fund of the Russian Federation, to which Mikhail Shvydkoi reacted positively.