ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի` միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Ողջունելով Միխայիլ Շվիդկոյի այցը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն՝ Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է «Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում» և «Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր Հայաստանում» ծրագրերին:
«Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում» միջոցառումը տեղի կունենա 2022 թ. հունիսի 10-11-ը Մոսկվայում, իսկ հունիսի 13-ին՝ Կիսլովոդսկում: Միջոցառման կազմակերպումն ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարական պատվիրակության Ռուսաստանի Դաշնություն այցի շրջանակներում 2022 թվականի ապրիլի 19-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության միջև 2022-2025 թթ. մշակույթի բնագավառում համագործակցության» ծրագրով և նվիրված է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին: Միջոցառման շրջանակում նախատեսվում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Կոմիտասի անվան ազգային քառյակի համերգները: Միջոցառման ծրագրում կընդգրկվեն նաև պաշտոնական ելույթներ հայկական և ռուսական կողմերից: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Ռուսաստանի հոգևոր մշակույթի օրեր Հայաստանում» միջոցառումը նախատեսվում է 2022 թ. աշնանը:
Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին, որը նախատեսվում է 2023 թվականին և ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում: Նշվել է նաև, որ 2024 թ.-ին Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններն են:
Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է դիտարկել հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում ԽՍՀՄ ժամանակ նկարահանված և ներկայումս ՌԴ կինոֆիլմերի պետական ֆոնդի արխիվում պահվող հայկական ֆիլմերի թվայնացման կազմակերպումը, ինչին Միխայիլ Շվիդկոյը դրական է արձագանքել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян сегодня принял специального представителя Президента Российской Федерации по вопросам международного культурного сотрудничества Михаила Швыдкого.
На встрече присутствовал также заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян.
Приветствуя визит Михаила Швыдкого в министерство ОНКС РА, Ваграм Думанян коснулся программ «Дни культуры Армении в России» и «Дни духовной культуры России в Армении».
Мероприятие «Дни культуры Армении в России» состоится 10-11 июня 2022 года в Москве и 13 июня в Кисловодске.
Организация мероприятия закреплена подписанным 19 апреля 2022 года в рамках визита правительственной делегации Республики Армения в Российскую Федерацию соглашением между Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Министерством культуры Российской Федерации на 2022-2025 годы, и посвящено 30-летию установления дипломатических отношений между Армеией и Россией. В рамках мероприятия намечаются концерты Национального филармонического оркестра Армении и Национального квартета имени Комитаса. В программу мероприятия также будут включены официальные выступления армянской и российской сторон. Армянскую делегацию возглавляет заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян.
Мероприятие «Дни духовной культуры России в Армении» намечено на осень 2022 года. Ваграм Думанян коснулся также 100-летнего юбилея армянского кино, который намечен на 2023 год и включен в календарь юбилеев знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО. Также было отмечено, что в 2024 году ожидаются 100-летние юбилеи Шарля Азнавура и Сергея Параджанова.
Ваграм Думанян предложил рассмотреть организацию оцифровки армянских фильмов, снятых во время СССР в рамках юбилейных мероприятий и хранящихся в архиве Государственного фонда кинофильмов РФ, на что Михаил Швыдкой отреагировал положительно.