ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանն այսօր հանդիպել են Հակամարտության գոտիներում ժառանգության պաշտպանության միջազգային դաշինքի (ALIPH - International alliance for the protection of heritage in conflict areas) գործադիր տնօրեն Վալերի Ֆրելանդի և դաշինքի ծրագրերի պատասխանատու Էլզա Ուրիզվերեայի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԳՆ Բազմակողմ քաղաքականության և զարգացման համագործակցության վարչության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և բազմակողմ կրթամշակութային համագործակցության բաժնի պետ Վարդուհի Սահակյանը:
Հանդիպման ընթացքում փոխնախարարներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը կարևորել են համագործակցությունը Հակամարտության գոտիներում ժառանգության պաշտպանության միջազգային դաշինքի հետ և համապատասխան ծրագրեր ներկայացնելու պատրաստակամություն հայտնել՝ հետագա գործակցության իրականացման նպատակով:
Վալերի Ֆրելանդն իր հերթին ներկայացրել է դաշինքի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ այն հիմնադրվել է 2017 թ. Ֆրանսիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախաձեռնությամբ՝ միտված կոնֆլիկտային և հակամարտային ու հետհակամարտային տարածքներում մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը։ Նրա խոսքով՝ դաշինքը ֆինանսավորում են ութ երկրներ (Ֆրանսիա, ԱՄԷ, Սաուդյան Արաբիա, Քուվեյթ, Լյուքսեմբուրգ, Չինաստան, Մարոկկո, Մոնակո) և չորս մասնավոր դոնորներ։
Նշվել է, որ հիմնադրումից ի վեր դաշինքը գործունեություն է իրականացրել շուրջ 30 երկրում՝ ֆինանսական և գիտական օժանդակություն ցուցաբերելով տարբեր հուշարձանների, թանգարանների ու դրանց հավաքածուների, ձեռագրերի ու արխիվների և ոչ նյութական ժառանգության պաշտպանության և վերականգնման համար:
Վալերի Ֆրելանդի խոսքով՝ Արցախում մշակութային հուշարձանների վերանորոգման ծրագրերում դաշինքը դիտարկում է ֆրանսիական «Œuvre d’Orient» ՀԿ-ն (քրիստոնեական հուշարձանների վերանորոգմամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպություն) ներգրավելու հնարավորությունը։
Վալերի Ֆրելանդը փաստել է՝ Հայաստանում դաշինքը նպատակ ունի իրագործել հետևյալ ծրագրերը՝ Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի (Institut national du patrimoine) օժանդակությամբ ու հայ և ֆրանսիացի մասնագետների հետ Սյունիքի մարզում 17-18 դդ. Անապատ վանքի վերանորոգում և Հայաստանում հայկական պատմամշակութային հաստատությունների պահպանման, ամրապնդման և թվայնացման աշխատանքների իրականացում։

Заместители министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян и Альфред Кочарян сегодня встретились с исполнительным директором Международного альянса по защите наследия в зонах конфликтов (Alif - International alliance for or protection of heritage in conflict areas) Валерием Фреландом и ответственным за программы альянса Эльзой Уризвереа.
Во встрече приняла участие также начальник отдела ЮНЕСКО и многостороннего культурно-образовательного сотрудничества управления многосторонней политики и развития МИД РА Вардуи Саакян.
В ходе встречи замминистра Артур Мартиросян и Альфред Кочарян отметили важность сотрудничества с Международным альянсом по защите наследия в зонах конфликта и выразили готовность представить соответствующие программы для осуществления дальнейшего сотрудничества.
Валерий Фреланд, в свою очередь, представил деятельность альянса, подчеркнув, что он был основан в 2017 году по инициативе Франции и Объединенных Арабских Эмиратов, и направлен на защиту культурного наследия на конфликтных и конфликтных и постконфликтных территориях. По его словам, альянс финансируют восемь стран (Франция, ОАЭ, Саудовская Аравия, Кувейт, Люксембург, Китай, Марокко, Монако) и четыре частных донора.
Было отмечено, что с момента основания альянс осуществлял деятельность в 30 странах, оказывая финансовую и научную помощь для защиты и восстановления различных памятников, музеев и их коллекций, рукописей и архивов, а также нематериального наследия.
По словам Валерия Фреланда, альянс рассматривает возможность вовлечения в программы реконструкции памятников культуры в Арцахе французской общественной организации «Œuvre d’Orient» (общественная организация, занимающаяся реставрацией христианских памятников).
Валерий Фреланд констатировал, что в Армении альянс стремится реализовать программы при содействии Национального Института наследия Франции (Institut national du patrimoin) с армянскими и французскими специалистами по реставрации монастыря Анапат 17-18 вв., в Сюникской области и осуществление работ по сохранению, укреплению и оцифровке армянских историко-культурных учреждений в Армении.