Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Եվրոպայի առաջնության կազմկոմիտեի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Ումար Կրեմլյովը, Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահ Իոաննիս Ֆիլիպատոսը, Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան այլ այրեր:
Առաջնությանը մասնակցելու են 39 երկրների շուրջ 250 բռնցքամարտիկներ: Բացման արարողությանը նախ ներկայացվել են բոլոր երկրները: Հայաստանի դրոշակակիրը բռնցքամարտիկ Նարեկ Մանասյանն էր:
Արայիկ Հարությունյանը, ողջունելով ներկաներին, շնորհավորել է մարզական մեծամասշտաբ իրադարձության կայացման առթիվ: Նա ընդգծել է` այս քայլով մեր երկրում կխթանեն ինչպես բռնցքամարտի, այնպես էլ մասսայական սպորտի զարգացումը. «Երբ ստացանք առաջնությունը մեր երկրում անցկացնելու հնարավորությունը, ջանք ու եռանդ չխնայեցինք այն լավագույնս կազմակերպելու համար: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանում մեծ ներդրումներ են կատարվում մարզական ենթակառուցվածքներում: Մրցաշարի կազմակերպումն ու առաջնությունն անցկացնելու իրավունք ստանալը խթանեցին ենթակառուցվածքների զարգացումը»:
Ա. Հարությունյանը նաև հաջողություն է մաղթել Հայաստանի հավաքականի բռնցքամարտիկներին, իսկ երկրպագուներին էլ կոչ է արել աջակցել մեր թիմին, վայելել մարզական տոնը. «Հայաստանի հավաքականի սիրելի՛ մարզիկներ, մենք ուշի ուշով հետևելու ենք ձեր ելույթներին: Աջակցելու ենք տրիբունաներում: Սպասելու ենք մեծ հաղթանակների: Այսօր Հայաստանին այդ մեծ հաղթանակները շատ են պետք»:
Բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Ումար Կրեմլյովն ու Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահ Իոաննիս Ֆիլիպատոսը ևս հանդես են եկել ողջույնի խոսքով՝ առանձնակի շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին հյուրընկալության և առաջնությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մարզիկների և մրցավարների երդման արարողությունը: Մարզիկների անունից երդման տեքստը կարդացել է Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովը, իսկ մրցավարների անունից` Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչը:
Պաշտոնական արարողությանը հաջորդել է մշակութային մասը, որը հագեցած էր լուսային և գրաֆիկական նորովի լուծումներով: Շոուի ընթացքում յուրահատուկ ոճով ներկայացվել են Հայաստանի պատմությունը և մշակույթը: Հայաստանում առաջին անգամ կիրառվել են նաև կինետիկ գնդեր:
Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնությունն անցկացվելու է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մայիսի 22-30-ը: Եվրոպայի առաջնության ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 260 հազար դոլար է:
Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության մրցութային առաջին օրը՝ մայիսի 23-ին, մենամարտերը կմեկնարկեն ժամը 18։00-ից: Հայաստանի ներկայացուցիչներից առաջինը պայքարի դուրս կգա 75 կգ քաշային Վախթանգ Հարությունյանը, որը մեկնարկային մենամարտում կմրցի Լեհաստանի ներկայացուցիչ Բարտոշ Գոլեբիևսկու հետ:

The opening ceremony of the European Boxing Championship was held at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan.
The event was attended by the Chief of Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Chairman of the Organizing Committee of the European Championship Arayik Harutyunyan, Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan, ESCS Deputy Minister Karen Giloyan, President of the International Boxing Association Umar Kremlev, Chairman of the European Boxing Confederation Ioannis Filippatos, President of the Boxing Federation of Armenia Hovhannes Hovsepyan, representatives of international structures, other high-ranking officials.
About 250 boxers from 39 countries will participate in the championship. All the countries were first represented at the opening ceremony. The flag bearer of Armenia was boxer Narek Manasyan.
Welcoming those present, Arayik Harutyunyan congratulated on the large-scale sports event. He emphasized that this step will stimulate the development of both boxing and mass sports in our country: “When we got the opportunity to host the championship in our country, we spared no effort and energy to organize it in the best possible way. To achieve this goal, large investments are being made in sports infrastructure in Armenia. The organization of the tournament and the right to host the championship stimulated the advancement of infrastructures.”
A. Harutyunyan also wished the best of luck to the boxers of the Armenian national team and called on the fans to support our team and enjoy the sports holiday: “Dear athletes of the Armenian national team, we will closely follow your performances. We are expecting big victories. Today Armenia really needs these victories”
President of the International Boxing Association Umar Kremlev and Chairman of the European Boxing Confederation Ioannis Filippatos also made a welcoming speech, expressing special gratitude to the Armenian side for the hospitality and the organization of the championship at a high level.
Then the oath-swearing ceremony of athletes and judges was held. On behalf of the athletes, the text of the oath was recited by the bronze medalist of the Olympic Games in Tokyo, Hovhannes Bachkov, and on behalf of the judges - the representative of Great Britain
The official ceremony was followed by the cultural part, organized with new lighting and graphic solutions. The history and culture of Armenia were presented in a unique style during the show. Kinetic light balls were used for the first time in Armenia.
The European Boxing Championship will be held at the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex on May 22-30. The total prize fund of the European Championship makes 260 thousand dollars.
Vakhtang Harutyunyan (75 kg) will be the first of the representatives of Armenia to fight, who will compete with the representative of Poland Bartosz Golebiewski in the opening match.