Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Եվրոպայի առաջնության կազմկոմիտեի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Ումար Կրեմլյովը, Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահ Իոաննիս Ֆիլիպատոսը, Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան այլ այրեր:
Առաջնությանը մասնակցելու են 39 երկրների շուրջ 250 բռնցքամարտիկներ: Բացման արարողությանը նախ ներկայացվել են բոլոր երկրները: Հայաստանի դրոշակակիրը բռնցքամարտիկ Նարեկ Մանասյանն էր:
Արայիկ Հարությունյանը, ողջունելով ներկաներին, շնորհավորել է մարզական մեծամասշտաբ իրադարձության կայացման առթիվ: Նա ընդգծել է` այս քայլով մեր երկրում կխթանեն ինչպես բռնցքամարտի, այնպես էլ մասսայական սպորտի զարգացումը. «Երբ ստացանք առաջնությունը մեր երկրում անցկացնելու հնարավորությունը, ջանք ու եռանդ չխնայեցինք այն լավագույնս կազմակերպելու համար: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանում մեծ ներդրումներ են կատարվում մարզական ենթակառուցվածքներում: Մրցաշարի կազմակերպումն ու առաջնությունն անցկացնելու իրավունք ստանալը խթանեցին ենթակառուցվածքների զարգացումը»:
Ա. Հարությունյանը նաև հաջողություն է մաղթել Հայաստանի հավաքականի բռնցքամարտիկներին, իսկ երկրպագուներին էլ կոչ է արել աջակցել մեր թիմին, վայելել մարզական տոնը. «Հայաստանի հավաքականի սիրելի՛ մարզիկներ, մենք ուշի ուշով հետևելու ենք ձեր ելույթներին: Աջակցելու ենք տրիբունաներում: Սպասելու ենք մեծ հաղթանակների: Այսօր Հայաստանին այդ մեծ հաղթանակները շատ են պետք»:
Բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Ումար Կրեմլյովն ու Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահ Իոաննիս Ֆիլիպատոսը ևս հանդես են եկել ողջույնի խոսքով՝ առանձնակի շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին հյուրընկալության և առաջնությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մարզիկների և մրցավարների երդման արարողությունը: Մարզիկների անունից երդման տեքստը կարդացել է Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովը, իսկ մրցավարների անունից` Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչը:
Պաշտոնական արարողությանը հաջորդել է մշակութային մասը, որը հագեցած էր լուսային և գրաֆիկական նորովի լուծումներով: Շոուի ընթացքում յուրահատուկ ոճով ներկայացվել են Հայաստանի պատմությունը և մշակույթը: Հայաստանում առաջին անգամ կիրառվել են նաև կինետիկ գնդեր:
Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնությունն անցկացվելու է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մայիսի 22-30-ը: Եվրոպայի առաջնության ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 260 հազար դոլար է:
Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնության մրցութային առաջին օրը՝ մայիսի 23-ին, մենամարտերը կմեկնարկեն ժամը 18։00-ից: Հայաստանի ներկայացուցիչներից առաջինը պայքարի դուրս կգա 75 կգ քաշային Վախթանգ Հարությունյանը, որը մեկնարկային մենամարտում կմրցի Լեհաստանի ներկայացուցիչ Բարտոշ Գոլեբիևսկու հետ:

В Ереване в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоялась торжественная церемония открытия чемпионата Европы по боксу.
В мероприятии приняли участие руководитель аппарата премьер-министра РА, председатель оргкомитета чемпионата Европы Араик Арутюнян, вице-премьер РА Амбарцум Матевосян, заместитель министра ОНКС Карен Гилоян, президент Международной боксерской ассоциации Умар Кремлов, председатель Европейской конфедерации бокса Иоаннис Филиппатос, президент федерации бокса Армении Ованес Овсепян, представители международных структур, другие высокопоставленные лица.
В чемпионате примут участие около 250 боксеров из 39 стран. На церемонии открытия сначала были представлены все страны. Знаменосцем Армении был боксер нарек Манасян.
Араик Арутюнян, приветствуя присутствующих, поздравил с становлением широкомасштабного спортивного события. Он подчеркнул, что этим шагом в нашей стране будет стимулироваться развитие как бокса, так и массового спорта: «Когда мы получили предложение провести чемпионат в нашей стране, мы не пожалели усилий и энергии, чтобы организовать его наилучшим образом. Для достижения этой цели в Арменииии были осуществлены большие инвестиции в спортивные инфраструктуры. Организация турнира и получение права на проведение чемпионата стимулировали развитие инфраструктур».
А. Арутюнян также пожелал удачи боксерам сборной Армении, а болельщиков призвал поддержать нашу команду, насладиться спортивным праздником: «Дорогие спортсмены сборной Армении, мы будем внимательно следить за вашими выступлениями. Будем поддерживать на трибунах и ждать больших побед. Сегодня Армении очень нужны эти большие победы».
Президент Международной боксерской ассоциации Умар Кремлов и председатель Европейской конфедерации бокса Иоаннис Филиппатос также выступили с приветственной речью, выразив особую благодарность армянской стороне за гостеприимство и организацию чемпионата на высоком уровне.
Затем состоялась церемония присяги спортсменов и судей. От имени спортсменов текст присяги зачитал бронзовый призер Олимпийских игр в Токио Ованес Бачков, а от имени судей-представитель Великобритании.
За официальной церемонией последовала культурная часть, насыщенная инновационными световыми и графическими решениями. В ходе шоу в уникальном стиле были представлены история и культура Армении. Впервые в Армении были также применены кинетические сферы.
Чемпионат Европы по боксу пройдет 22-30 мая в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Общий призовой фонд чемпионата Европы составляет 260 тысяч долларов.
23 мая, в первый день чемпионата Европы по боксу, поединки начнутся в 18:00. Первым из представителей Армении выйдет на борьбу Вахтанг Арутюнян (75 кг), который в стартовом поединке встретится с представителем Польши Бартошем Голебиевским.