ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդունել է Խուլերի հայկական սպորտային կոմիտեի ներկայացուցիչներին, ովքեր մայիսի 1-ից 15-ը Բրազիլիայի Կալիաս քաղաքում մասնակցել են ամառային սուրդլիմպիկ խաղերին և 5 բրոնզե մեդալ նվաճել:
Հայաստանի սուրդլիմպիկ հավաքականի կազմում ընդգրկված է եղել 7 մարզիկ: Բրոնզե մեդալներ են նվաճել հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Սարգիս Սարգսյանը (55 կգ), Ժորա Գրիգորյանը (67 կգ), Նարեկ Նիկողոսյանը (87 կգ), ազատ ոճի ըմբիշ Սենիկ Սերոբյանը (57 կգ) և ձյուդոիստ Ռոբերտ Գևորգյանը (-60 կգ):
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի հետ հանդիպմանը, բացի մեդալակիր մարզիկներից, ներկա են գտնվել նաև Խուլերի հայկական սպորտային կոմիտեի նախագահ Գրիգոր Գրիգորյանը, մարզիչներ Գագիկ Սերոբյանը, Մարտին Ալիխանյանը, Ժիրայր Հովհաննիսյանը և Արտյոմ Մելքոնյանը:
Կարեն Գիլոյանը շնորհավորել է մրցանակակիրներին և շնորհակալություն հայտնել գոհացնող արդյունքների համար. «Շատ շնորհակալ եմ այս մասնակցության համար: Հաջորդ տարվա համար բյուջեն հաստատված է, կստանաք այն բոլոր ֆինանսական հատկացումները, որոնք նախատեսված են օրենքով: Ի դեպ, այդ մասով մենք մտադիր ենք նաև որոշակի աճ տալ՝ հավաքների և մրցումների մասնակցության քանակն ավելացնելու համար»:
Կարեն Գիլոյանը նաև նշել է՝ շուտով ունենալու ենք բարձրագույն վարպետության մարզադպրոց և նույն շենքում ադապտիվ սպորտի կենտրոն, ինչը մեծ հնարավորություններ կընձեռի հաշմանդամություն ունեցող անձանց և կօգնի դառնալ ավելի պրոֆեսիոնալ:
«Խուլերի հավաքականը մեր լավագույն թիմերից է և ադապտիվ սպորտի կենտրոնում հնարավորություն կստանա օգտվելու նոր ստեղծվող դահլիճի ծառայություններից, կլինի նաև որոշակի ֆիզիոթերապևտիկ և հոգեբանական օգնության հնարավորություն: Հավատացնում եմ՝ դուք մշտապես գտնվում եք պետության ուշադրության կենտրոնում: Ինքս ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի հետզհետե ամեն ինչ ավելի լավ լինի և ձեզ ավելի հարմարավետ զգաք»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Խուլերի հայկական սպորտային կոմիտեի նախագահ Գրիգոր Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել ԿԳՄՍ նախարարությանը մշտական աջակցության համար. «Շնորհակալ ենք աջակցության և համագործակցության համար: Ի դեպ, սա երկրորդ անգամ է, որ մեր տղաները մեդալներ են նվաճում սուրդլիմպիկ խաղերում: Շատ գոհ ենք նրանց գրանցած արդյունքներից: Սա իսկապես մեծ նվաճում է: Մեր մարզիկներն ու մարզիչները երկար տարիների փորձառություն ունեն, և վստահ ենք՝ դեռ շատ հաջողություններ են գրանցելու»:
Հավելենք, որ Բրազիլիայի Կալիաս քաղաքում անցկացված սուրդլիմպիկ ամառային խաղերը պետք է կայանային 2021 թվականին, սակայն հետաձգվել էին կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян принял представителей армянского спортивного комитета глухих, которые с 1 по 15 мая в бразильском городе Калиас приняли участие в летних Сурдлимпийских играх и завоевали 5 бронзовых медалей.
В состав Сурдлимпийской сборной Армении вошли 7 спортсменов. Бронзовые медали завоевали борцы греко-римского стиля Саркис Саркисян (55 кг), Жора Григорян (67 кг), Нарек Никогосян (87 кг), борец вольного стиля Сеник Серобян (57 кг) и дзюдоист Роберт Геворгян (-60 кг).
На встрече с заместителем министра ОНКС РА, помимо медалистов, присутствовали также председатель армянского спортивного комитета глухих Григор Григорян, тренеры Гагик Серобян, Мартин Алиханян, Жирайр Ованнисян и Артем Мелконян.
Карен Гилоян поздравил призеров и поблагодарил за удовлетворительные результаты: «Большое спасибо за это участие. Бюджет на следующий год утвержден, и вы получите все те финансовые ассигнования, которые предусмотрены законом. Кстати, по этой части мы также намерены дать определенный финансовый рост для увеличения числа участников сборов и соревнований».
Карен Гилоян также отметил, что скоро у нас будет спортивная школа высшего мастерства и Центр адаптивного спорта в том же здании, что предоставит большие возможности для людей с ограниченными возможностями и поможет стать более профессиональными.
«Сборная глухих-одна из лучших наших команд, и в Центре адаптивного спорта получит возможность пользоваться услугами нового зала, будет также возможность физиотерапевтической и психологической помощи. Уверяю вас, вы всегда находитесь в центре внимания государства. Я сам сделаю все возможное, чтобы все стало лучше и вам было удобнее», - сказал заместитель министра ОНКС РА.
Председатель армянского спортивного комитета глухих Григор Григорян выразил благодарность Министерству ОНКС за постоянное содействие: «Спасибо за поддержку и сотрудничество. Кстати, это второй раз, когда наши ребята завоевывают медали на Сурдлимпийских играх. Мы очень довольны их результатами. Но это действительно большое достижение. Наши спортсмены и тренеры имеют многолетний опыт, и мы уверены, что еще добьются больших успехов».
Добавим, что летние Сурдлимпийские игры в бразильском городе Калиас должны были состояться в 2021 году, но были отложены из-за пандемии коронавируса.