ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ԿԳՄՍՆ հանրակրթության վարչության պետ Արսեն Բաղդասարյանը, Արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության արտաքին կապերի բաժնի պետ Անգելինա Հովհաննիսյանը և Մասնագիտական կրթության և ուսուցման քաղաքականության մշակման և ռազմավարության բաժնի պետ Արմենուհի Պողոսյանը:
Փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին այցելության և շարունակական համագործակցությանը նպաստելու համար: Ժաննա Ադրեասյանը շեշտել է, որ կրթությունը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է, ուստի ոլորտում հաջողությամբ իրականացվում են մի շարք բարեփոխումներ:
«Կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման տեսանկյունից բավականին արդյունավետ է եղել հայկական պատվիրակության այցն Էստոնիայի Հանրապետություն՝ «Էստոնական կրթության լավագույն փորձի փոխանակման ծրագրի» շրջանակում կրթական համակարգի առանձնահատկություններն ու վերջին տարիներին միջազգային տարբեր ստուգատեսներում լավագույն արդյունք ցուցաբերելու փորձառությունն ուսումնասիրելու նպատակով: Շնորհակալ ենք, հայկական պատվիրակության այցելությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և արդյունավետ իրականացնելու համար»,- նշել է փոխնախարարը և հավելել, որ հայկական կողմը պատրաստակամ է զարգացնել նաև միջբուհական երկխոսությունը, որը կներառի համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների ու դասախոսների փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Այդ կապակցությամբ Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանին առաջարկել է դիտարկել համագործակցության ծրագրի կամ հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը. «Ուրախ կլինենք հյուրընկալել մեր գործընկերներին Հայաստանում՝ հետագա ծրագրերն ու փոխգործակցության ուղղությունները քննարկելու նպատակով»:
Արտակարգ և լիազոր դեսպանը դրական է գնահատել հայ-էստոնական համագործակցության հեռանկարները և նշել, որ առաջիկայում կքննարկի գործընկերների հետ Հայաստան այցելության հարցը:
«Ուրախ եմ, որ հայկական պատվիրակության այցն արդյունավետ է եղել: Վստահ եմ, որ հանդիպումները պետք է շարունակական լինեն: Իմ այցելության հիմնական նպատակն է կամուրջ հանդիսանալ էստոնացի և հայ մասնագետների միջև: Կարծում եմ՝ փոխադարձ այցելությունները լավագույն ճանապարհն են փորձի փոխանակման համար»,- ասել է Ռինա Կալյուրանդին:
Կարևորելով հայ-էստոնական բարեկամական կապերի ամրապնդումը և համագործակցության զարգացումը, փոխնախարարն առաջարկել է խորացնել մշակույթի և ստեղծագործական ոլորտում գործող փոխհամագործակցությունը:
«Այդ նպատակով կարելի է դիտարկել նաև Էստոնիայում կազմակերպվող միջազգային մշակութային միջոցառումներին ՀՀ մշակութային գործիչների և խմբերի մասնակցության հնարավորությունը: Միաժամանակ Հայաստանում կազմակերպվող մշակութային միջոցառումներին պատրաստ ենք հյուրընկալել Էստոնիայի մշակութային գործիչներին»,- ամփոփել է նախարարի տեղակալը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Эстонской Республики в Армении Рину Калюранд.
На встрече присутствовали также начальник управления общего образования МОНКС РА Арсен Багдасарян, начальник отдела внешних связей и внешних связей управления диаспоры Ангелина Ованнисян и начальник отдела разработки и стратегии политики профессионального образования и обучения Арменуи Погосян.
Замминистра поблагодарила посла за визит и содействие в продолжительном сотрудничестве. Жанна Адреасян подчеркнула, что образование является одним из приоритетов правительства РА, поэтому в этой сфере успешно осуществляется ряд реформ.
«С точки зрения осуществления реформ в сфере образования весьма эффективным был визит армянской делегации в Республику Эстония с целью изучения особенностей образовательной системы в рамках эстонской программы по обмену лучшим опытом, а также с целью изучения опыта наилучших результатов в различных международных обзорах за последние годы. Мы благодарны за организацию и эффективное осуществление визита армянской делегации на высоком уровне», - отметила замминистра и добавила, что армянская сторона также готова развивать межвузовский диалог, который будет включать возможность реализации совместных образовательных и исследовательских программ, а также программ обмена студентами и преподавателями.
В этой связи Жанна Андреасян предложила послу рассмотреть возможность подписания программы сотрудничества или меморандума: «Мы будем рады принять наших партнеров в Армении для обсуждения дальнейших программ и направлений сотрудничества».
Чрезвычайный и полномочный посол положительно оценила перспективы армяно-эстонского сотрудничества и отметила, что в ближайшее время обсудит с коллегами вопрос визита в Армению.
«Рада, что визит армянской делегации был плодотворным. Я уверена, что встречи должны быть продолжительными. Основная цель моего визита-стать мостом между эстонскими и армянскими специалистами.. Я думаю, что взаимные визиты-лучший путь для обмена опытом», - сказала Рина Калюранд.
Подчеркнув важность укрепления армяно-эстонских дружественных связей и развития сотрудничества, замминистра предложила углубить сотрудничество, действующее в сфере культуры и творчества.
«С этой целью можно также рассмотреть возможность участия деятелей культуры и творческих групп Армении в международных культурных мероприятиях, организуемых в Эстонии. В то же время на организуемых в Армении культурных мероприятиях мы готовы принять деятелей культуры Эстонии», - резюмировала заместитель министра.