ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի նորանշանակ ղեկավար Ստեֆան Մալերիուսին:
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի աջակցությամբ «Հասարակագիտություն» առարկայի դասագրքի և մեթոդական ուղեցույցի մշակման աշխատանքներին, ինչպես նաև ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրին:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է Ստեֆան Մալերիուսին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ նախարարության և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի՝ տարիներ շարունակ ձգվող հաջող համագործակցությունն առավել կխորանա և կընդլայնվի: Նրա խոսքով՝ ներկայում ընթանում են հանրակրթության ոլորտի բովանդակային բարեփոխումներ, և այս փուլում նախարարությունը կարևոր աջակցություն է ստացել հիմնադրամից՝ «Հասարակագիտություն» առարկայի չափորոշիչի վերանայման և ուսումնական նյութերի մշակման աշխատանքներում:
«Այս ամենն օգնում է մեզ իրականացնել նաև հանրակրթության պետական չափորոշչով սահմանված արդյունքների ստացումը: Մասնավորապես ցանկանում եմ ընդգծել նախագծային ուսուցման կարևորությունը, որը հնարավորություն ունենք իրականացնել «Հասարակագիտություն» առարկայի շրջանակում, և քաղաքացիական ակտիվ դիրքորոշման ձևավորումը»,- նշել է նախարարի տեղակալը՝ շնորհակալություն հայտնելով «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամին:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև հիմնադրամի աջակցությունն ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրին՝ ընդգծելով, որ ուսուցիչների մասնագիտական շարունակական զարգացումը նախարարության առաջնահերթություններից է:
Ստեֆան Մալերիուսը հավաստել է, որ նախարարության և հիմնադրամի համագործակցությունը շարունակական բնույթ է կրելու՝ այլ ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն հայտնելով:
«Ուրախ եմ, որ հիմնադրամի աջակցությամբ մշակված դասագրքերն ու մեթոդական ուղեցույցներն օգնում են, որպեսզի ՀՀ հանրակրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն ավելի դյուրին և արագ տեղի ունենան»,- շեշտել է նա՝ ընդգծելով, որ հիմնադրամը շարունակելու է նաև հասարակագիտության ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը՝ դրանում ներառելով բոլոր մարզերը:
Կողմերը դիտարկել են նաև հիմնադրամի հնարավոր աջակցությունն առարկայական չափորոշիչների փորձարկումից հետո՝ դրանց լրամշակման փուլում, ինչպես նաև ավելի հեռանկարային ծրագրերում՝ ուսուցիչների պատրաստման գործընթացում:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the newly appointed Director of the Regional Program “Political Dialogue South Caucasus" of the “Konrad Adenauer” Foundation Stephan Malerius.
The participants of the meeting touched upon the activities on the development of a textbook and a methodological manual on the subject of “Social Studies" with the assistance of the “Konrad Adenauer” Foundation, as well as the teacher training program.
Zhanna Andreasyan congratulated Stephan Malerius on his appointment, expressing hope that the successful long-lasting collaboration between the Ministry and the “Konrad Adenauer” Foundation, will further advance. According to her, essential reforms are currently underway in the field of general education, and at this stage, the Ministry has received important assistance from the Foundation in revising the standard for the subject of "Social Studies" and in developing educational materials.
“All this helps us to also achieve the results set by the state standard of general education. In particular, I want to emphasize the importance of project-based learning, which we have the opportunity to implement within the framework of the subject "Social Studies", and the formation of an active civic position,” noted the Deputy Minister expressing her gratitude to the “Konrad Adenauer” Foundation.
Zhanna Andreasyan also highlighted the importance of the Foundation's support to the teacher training program, underlining that the consistent professional development of teachers is one of the priorities of the Ministry.
Stephan Malerius assured that the cooperation between the Ministry and the Foundation will be long-standing, expressing willingness to implement other programs.
“I am glad that textbooks and methodological manuals developed with the assistance of the Foundation contribute to the reforms carried out in the field of general education in Armenia,” noted the Director, underlining that the Foundation will continue the training program for teachers of Social Studies, including all regions of the country.
The parties also considered the possible assistance of the Foundation after testing the subject standards at the stage of their completion, as well as in further activities of teacher education.