ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն այսօր ընդունել է Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Անդրիյա Յորգիչին:
Սերբական պատվիրակության կազմում էին Սերբիայի հայ ազգային համայնքի նախագահ Բիլիանա Օբրադովիչը, Սերբիայի Ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Դարկո Օբրադովիչը և «Borba» ամսագրի խմբագիր Լիլիանա Ստոյանովիչը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, ողջունելով հյուրերին, հայ-սերբական մարզական հարաբերություններն իր լիազորությունների շրջանակում ամրապնդելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Անդրիյա Յորգիչը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է՝ առաջին անգամ է Հայաստանում և մեծ տպավորություններ ունի, իսկ մեր երկիր է ժամանել հատուկ առաքելությամբ. «Գիտենք, որ Հայաստանում շախմատը դասավանդվում է դպրոցում, ու կցանկանայինք այդ օրինակը կիրառել նաև մեր երկրում: Հայաստանը շախմատային մեծ պատմություն և ավանդույթներ ունեցող երկիր է, ու մենք շատ ուրախ կլինենք ձեզ հետ համագործակցության համար: Իմ առաքելությունն է ուսումնասիրել Հայաստանում շախմատի ուսուցման մեթոդաբանությունը և աշխատել այդ փորձը Սերբիայում ևս կիրառելու ուղղությամբ»:
Փաստելով, որ բարեկամների հետ պատրաստ ենք կիսվել մեր փորձով, Կարեն Գիլոյանը նշել է. «Հանրակրթական դպրոցներում շախմատ առարկայի դասավանդումը, անկասկած, իր դրական ազդեցությունն է ունեցել մարզաձևի մասսայականացման վրա: Կարող ենք հնարավորություն տալ ձեր մասնագետներին այստեղ վերապատրաստում անցնելու, ուսումնասիրելու մեր փորձը: Կարող ենք նաև մասնագետներ տրամադրել՝ Սերբիայում վարպետության դասեր անցկացնելու համար»:
Սերբիայի Ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Դարկո Օբրադովիչը և մյուս հյուրերը ևս կարևորել են հայ-սերբական հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացման և երկու երկրների միջև մշակութային, սպորտային և կրթական կամուրջների ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Հավելենք, որ Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարն այսօր կայցելի նաև Հայաստանի շախմատի ակադեմիա և կհանդիպի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ Սմբատ Լպուտյանի հետ:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян сегодня принял генерального секретаря шахматной федерации Сербии Андрию Йоргич.
В составе сербской делегации были президент Армянской национальной общины Сербии Билиана Обрадович, руководитель программы Центра стратегического анализа Сербии Дарко Обрадович и редактор журнала «Borba» Лилиана Стоянович.
На встрече присутствовал также начальник управления внешних связей и диаспоры ОНКС РА Аркадий Папоян. Приветствуя гостей, заместитель министра Карен Гилоян, выразил готовность укреплять армяно-сербские спортивные отношения, в рамках своих полномочий.
Генеральный секретарь шахматной федерации Сербии Андрия Йоргич, поблагодарив за прием, отметила, что впервые находится в Армении и получила большие впечатления, а в нашу страну прибыла с особой миссией: «Мы знаем, что в Армении шахматы преподаются еще в школе, и хотели бы применить этот пример и в нашей стране. Армения-страна с большой шахматной историей и традициями, и мы будем очень рады сотрудничеству с вами. Моя миссия-изучить методологию обучения шахматам в Армении и работать над применением этого опыта в Сербии».
Констатируя, что мы готовы поделиться своим опытом с друзьями, Карен Гилоян отметил: «Преподавание шахмат в общеобразовательных школах, несомненно, оказало положительное влияние на популяризацию этого вида спорта. Мы можем дать вашим специалистам возможность пройти здесь обучение, изучить наш опыт. Мы также можем предоставить специалистов для проведения мастер-классов в Сербии».
Руководитель программы Центра стратегического анализа Сербии Дарко Обрадович и другие гости также подчеркнули необходимость поднятия армяно-сербских отношений на новый уровень и создания культурных, спортивных и образовательных мостов между двумя странами.
Добавим, что сегодня генеральный секретарь шахматной федерации Сербии посетит шахматную академию Армении и встретится с учредителем и председателем Академии Смбатом Лпутяном.