Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունն ու «LOGOS EXPO Center» ցուցահանդեսային ընկերությունը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ ապրիլի 27-ից 29-ը կազմակերպել է «Կրթություն և կարիերա EXPO 2022» ցուցահանդեսը, որի բացման արարողությանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
«Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում անցկացվող ավանդական 21-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսին մասնակցում են 80-ից ավելի կրթօջախներ (բուհեր, քոլեջներ, ուսումնական կենտրոններ, դպրոցներ), ինչպես նաև միջազգային դոնոր կազմակերպություններ Հայաստանից, Բելառուսից, Ռուսաստանից: Մասնավորապես բավականին ներկայանալի տաղավարներով էին հանդես եկել ԿԳՄՍՆ ենթակայությամբ գործող Երևանի պետական հումանիտար քոլեջը, Վաղարշապարի Գ. Նարեկացու անվան համար 2 և Մ. Գորկու անվան 5 ավագ դպրոցները, Երևանի դեկորատիվ արվեստի պետական արհեստագործական ուսումնարանը և այլն:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողության ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունեց կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ կարևորելով նմանօրինակ միջոցառումների դերն ու նշանակությունը ոլորտի զարգացման գործում:
«ՀՀ կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում կրթական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին: Ուստի ԿԳՄՍ նախարարությունն աջակցել և շարունակելու է աջակցել նմանաբնույթ միջոցառումների և ցուցահանդեսների կազմակերպմանը: Հայտնի է, որ կրթությունը հասարակության բարեկեցության ու զարգացման հիմնական հենասյուներից է, որի վրա են կառուցվում մյուս բոլոր ոլորտների զարգացման հեռանկարները: Շնորհավորում եմ բոլոր մասնակիցներին և մաղթում արդյունավետ աշխատանք»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Նախարարը նաև շրջել է ցուցահանդեսում, այցելել մի շարք տաղավարներ, զրուցել մասնակիցների հետ և ծանոթացել նրանց ներկայացրած նյութերին:
Կազմակերպիչներն ընդգծել են, որ միջոցառման հիմնական նպատակն է դպրոցականներին և ուսանողներին տրամադրել տեղեկություն ժամանակակից կրթության ողջ սպեկտորի վերաբերյալ, նպաստել կրթօջախների և ձեռնարկությունների միջև գործնական հարաբերությունների կայացմանը, տեղեկացնել զբաղվածության շուկայում առավել պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունների մասին, հանդիպումներ կազմակերպել աշխատանք փնտրողների և իրական գործատուների միջև, ինչպես նաև ծրագրում ներգրավել պետական, մասնավոր և հասարակական կազմակերպություններ՝ իրենց նոր կրթական ծրագրերով:
Հավելենք, որ «Yerevan EXPO» հիմնական թեմատիկ բաժիններն են բարձրագույն կրթություն և ակադեմիաներ, համալսարաններ, ինստիտուտներ, միջին մասնագիտական կրթություն և քոլեջներ, ուսումնարաններ, վարժարաններ, կադրերի վերապատրաստում, շարունակական կրթություն, օտար լեզուներ, ուսուցումն արտասահմանում, փոխանակման ծրագրեր և այլն:

Союз промышленников и предпринимателей Армении и выставочная компания «LOGOS EXPO Center» при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА с 27 по 29 апреля организовали выставку «Образование и карьера EXPO 2022», в церемонии открытия которой принял участие министр ОНКС РА Ваграм Думанян.
В традиционной 21-й Международной специализированной выставке в выставочном комплексе «Yerevan EXPO» принимают участие более 80 очагов образования (вузы, колледжи, учебные центры, школы), а также международные донорские организации из Армении, Беларуси, России. В частности, с довольно презентационными павильонами выступили действующий в подчинении ОНКС РА Ереванский государственный гуманитарный колледж, старшие школы N 2 имени Нарекаци и N 5 имени Горького, Ереванское государственное ремесленное училище декоративно-прикладного искусства и др.
В ходе официальной церемонии открытия выставки министр ОНКС РА Ваграм Думанян поприветствовал организаторов и участников, подчеркнув важность роли и значения подобных мероприятий в деле развития сферы.
«Правительство Армении уделяет большое внимание осуществляемым в сфере образования реформам. Поэтому министерство ОНКС поддержало и продолжит содействовать организации подобных мероприятий и выставок. Известно, что образование является одним из основных столпов благополучия и развития общества, на котором строятся перспективы развития всех других сфер. Поздравляю всех участников и желаю плодотворной работы», - отметил Ваграм Думанян.
Министр также обошел выставку, посетил ряд павильонов, побеседовал с участниками и ознакомился с представленными ими материалами.
Организаторы подчеркнули, что основная цель мероприятия-предоставить школьникам и студентам информацию обо всем спектре современного образования, способствовать установлению деловых отношений между очагами образования и предприятиями, информировать о профессиях, наиболее востребованных на рынке занятости, организовывать встречи между ищущими работу и реальными работодателями, а также привлекать в программу государственные, частные и общественные организации со своими новыми образовательными программами.
Добавим, что основными тематическими отделами «Yerevan EXPO» являются высшее образование и академии, университеты, институты, среднее профессиональное образование и колледжи, училища, гимназии, переподготовка кадров, непрерывное образование, иностранные языки, обучение за рубежом, программы обмена и т.д.