ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին պատգամավորական բարեկամական խմբի փոխնախագահ Տալալ ալ-Խալիլը, խմբի զեկուցող Յասեր ալ-Սալամաhը, Ժողովրդական ժողովի հասարակայնության հետ կապերի վարչության վարչական հարցերով պատասխանատու Մանազել Հասանը, ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալատհբա Ահմադ Հասսանը և այլք:
Ողջունելով պատգամավորական բարեկամական խմբի անդամներին՝ Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը համակարգում է տարբեր ոլորտներ, և այդ համատեքստում անհրաժեշտ է դիտարկել համագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում: Նախարարը փաստել է, որ Սիրիայում գործում է հայկական հրաշալի համայնք, որը բացառիկ նշանակություն ունի մեր երկրի համար՝ հանդիսանալով յուրօրինակ կամուրջ:
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է Սիրիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը՝ առաջարկելով դիտարկել երկու երկրների միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը՝ վերջինիս հաղորդելով նոր բովանդակություն և չափելի արդյունքներ:
Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանն իր հերթին նշել է, որ խոստումնալից երիտասարդներն են ցանկացած երկրի հույսը և շարժիչ ուժը՝ գոհունակությամբ փաստելով, որ Հայաստանում մեծ ուշադրություն են դարձնում նրանց հիմնախնդիրներին: Նրա խոսքով՝ չնայած պատերազմով պայմանավորված մարտահրավերներին՝ Սիրիայում գործող գիտակրթական հաստատությունները երբեք չեն դադարեցրել իրենց գործունեությունը: Լյուսի Իսկանյանն առաջարկել է թարմացնել երկու երկրների միջև եղած համաձայնագիրը՝ մասնավորապես փոխադարձության սկզբունքով ուսանողական կրթաթոշակների տրամադրման հարցով:
Վահրամ Դումանյանը՝ փաստելով, որ ՀՀ բուհերում հիմնականում սովորում են սիրիահայ երիտասարդներ, հույս է հայտնել, որ մեր երկրի բուհերը գրավիչ կլինեն նաև ազգությամբ սիրիացի ուսանողների համար, ինչն առավել կամրապնդի երկու պետությունների միջև կապերը: Նախարարի խոսքով՝ երկու երկրներն էլ անցել են պատերազմի միջով. «Պատերազմները և մարդկային դաժանությունները ճիշտ կրթության բացակայության հետևանք են: Ամենահզոր զենքը կրթությունն ու մշակույթն են, որոնցով պետք է ներկայանալ աշխարհին»:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաև ուսանողների փոխանակման և երիտասարդների միջև շփումների ակտիվացման կարևորությանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ աշխատանքային խմբերը կմշակեն երկու երկրների միջև համագործակցության մասին հուշագրի նախագիծ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян сегодня принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Сирия-Армения Народного собрания Сирийской Арабской Республики Люси Исканян. Во встрече принял участие и заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
В состав делегации вошли заместитель председателя депутатской группы дружбы Талал Аль-Халил, докладчик группы Ясер Аль-Саламах, ответственный по административным вопросам управления по связям с общественностью Народного собрания Маназель Хасан, временный поверенный в делах посольства Сирии в РА Алатхба Ахмад Хасан и другие.
Приветствуя членов депутатской группы дружбы, Ваграм Думанян подчеркнул, что министерство ОНКС координирует различные сферы, и в этом контексте необходимо рассмотреть возможность реализации программ сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи. Министр констатировал, что в Сирии действует замечательная армянская община, которая имеет исключительное значение для нашей страны, являясь своеобразным мостом.
Ваграм Думанян отметил важность развития дружественных отношений с Сирией, предложив рассмотреть возможность подписания меморандума о сотрудничестве между двумя странами, передав последнему новое содержание и измеримые результаты.
В свою очередь руководитель группы дружбы Сирия-Армения Люси Исканян отметила, что многообещающие молодые люди-надежда и движущая сила любой страны, с удовлетворением констатируя, что в Армении большое внимание уделяется их проблемам. По ее словам, несмотря на обусловленные войной вызовы, действующие в Сирии научно-образовательные учреждения никогда не прекращали свою деятельность. Люси Исканян предложила обновить существующее между двумя странами соглашение, в частности, по вопросу предоставления студенческих стипендий по принципу взаимности.
Ваграм Думанян, констатировав, что в вузах Армении в основном учатся молодые армяне из Сирии, выразил надежду, что вузы нашей страны будут привлекательны и для студентов-сирийцев, что еще более укрепит связи между двумя государствами. По словам министра, обе наши страны прошли через войну: «Войны и человеческая жестокость являются следствием отсутствия правильного образования. Самое мощное оружие - это образование и культура, с помощью которых можно представиться миру».
На встрече стороны также коснулись важности обмена студентами и активизации контактов между молодежью. Достигнута договоренность, что рабочие группы разработают проект меморандума о сотрудничестве между двумя странами.