ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին պատգամավորական բարեկամական խմբի փոխնախագահ Տալալ ալ-Խալիլը, խմբի զեկուցող Յասեր ալ-Սալամաhը, Ժողովրդական ժողովի հասարակայնության հետ կապերի վարչության վարչական հարցերով պատասխանատու Մանազել Հասանը, ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալատհբա Ահմադ Հասսանը և այլք:
Ողջունելով պատգամավորական բարեկամական խմբի անդամներին՝ Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը համակարգում է տարբեր ոլորտներ, և այդ համատեքստում անհրաժեշտ է դիտարկել համագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում: Նախարարը փաստել է, որ Սիրիայում գործում է հայկական հրաշալի համայնք, որը բացառիկ նշանակություն ունի մեր երկրի համար՝ հանդիսանալով յուրօրինակ կամուրջ:
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է Սիրիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը՝ առաջարկելով դիտարկել երկու երկրների միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը՝ վերջինիս հաղորդելով նոր բովանդակություն և չափելի արդյունքներ:
Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանն իր հերթին նշել է, որ խոստումնալից երիտասարդներն են ցանկացած երկրի հույսը և շարժիչ ուժը՝ գոհունակությամբ փաստելով, որ Հայաստանում մեծ ուշադրություն են դարձնում նրանց հիմնախնդիրներին: Նրա խոսքով՝ չնայած պատերազմով պայմանավորված մարտահրավերներին՝ Սիրիայում գործող գիտակրթական հաստատությունները երբեք չեն դադարեցրել իրենց գործունեությունը: Լյուսի Իսկանյանն առաջարկել է թարմացնել երկու երկրների միջև եղած համաձայնագիրը՝ մասնավորապես փոխադարձության սկզբունքով ուսանողական կրթաթոշակների տրամադրման հարցով:
Վահրամ Դումանյանը՝ փաստելով, որ ՀՀ բուհերում հիմնականում սովորում են սիրիահայ երիտասարդներ, հույս է հայտնել, որ մեր երկրի բուհերը գրավիչ կլինեն նաև ազգությամբ սիրիացի ուսանողների համար, ինչն առավել կամրապնդի երկու պետությունների միջև կապերը: Նախարարի խոսքով՝ երկու երկրներն էլ անցել են պատերազմի միջով. «Պատերազմները և մարդկային դաժանությունները ճիշտ կրթության բացակայության հետևանք են: Ամենահզոր զենքը կրթությունն ու մշակույթն են, որոնցով պետք է ներկայանալ աշխարհին»:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաև ուսանողների փոխանակման և երիտասարդների միջև շփումների ակտիվացման կարևորությանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ աշխատանքային խմբերը կմշակեն երկու երկրների միջև համագործակցության մասին հուշագրի նախագիծ:

RA ESCS Minister Vahram Dumanyan received the delegation headed by the head of the Syria-Armenia Friendship Group of the People's Assembly of the Syrian Arab Republic Lucy Iskanyan. ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also participated in the meeting.
The delegation included Deputy Chairman of the Parliamentary Friendship Group Talal Al-Khalil, Speaker of the group Yasser Al Salamah, official, responsible for administrative issues of the Public Relations Department of the People's Assembly Manazel Hassan, Charge d'affaires of the Syrian Embassy in Armenia Alathba Ahmad Hassan, and others.
Welcoming the members of the Parliamentary Friendship Group, Vahram Dumanyan emphasized that the Ministry coordinates various fields, and in this context, it is necessary to consider the possibility of implementing cooperation programs in the fields of education, science, culture, sports and youth. The Minister stated that there is a wonderful Armenian community in Syria, which is of exceptional importance for our country, serving as a kind of bridge.
Vahram Dumanyan underlined the importance of advancing friendly relations with Syria, and suggested considering the possibility of signing a memorandum of cooperation between the two countries, giving it new meaning and significant results.
In turn, the head of the Syria-Armenia Friendship Group Lucy Iskanyan noted that promising young people are the hope and driving force of any country, noting with satisfaction that much attention is paid to their issues in Armenia. According to her, despite the challenges caused by the war, scientific and educational institutions operating in Syria have never ceased their activities. Lucy Iskanyan proposed to upgrade the agreement between the two countries, in particular, on the issue of mutually granting student scholarships.
Stating that mainly young Armenians-Syrians study at Armenian universities, Vahram Dumanyan expressed hope that the universities of our country will be attractive to Syrian students, which will further strengthen the ties between the two states. According to the Minister, both countries have gone through a war: “Wars and human cruelty are a consequence of the lack of proper education. The most powerful weapon is education and culture, which should be presented to the world.”
During the meeting, the parties also highlighted the importance of advancing student exchanges and strengthening communication among the youth. An agreement was reached, according to which the working groups will develop a draft memorandum of cooperation between the two countries.