ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Կիրստի Նարինենին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Կողմերը քննարկել են կրթության ոլորտին առնչվող երկկողմ համագործակցության ծրագրեր:
Ողջունելով դեսպանին` նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ ֆինական կրթության մոդելի արդյունքները տպավորիչ են, փորձը` հետաքրքրության արժանի:
Ընդգծելով, որ ինքը Հայաստանում է գտնվում Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ, դեսպանը փաստել է, որ ֆինական կողմը ոչ ֆորմալ կրթության ձևաչափով Հայաստանում մի շարք զարգացման ծրագրերի նախաձեռնություններ ունի` Ֆինլանդիայի ոլորտային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ:
Հայկական կողմն առաջարկել է փոխհամագործակցության ծրագրեր միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում, մասնավորապես՝ ուսանողների և հետազոտողների փոխանակման, մանկավարժական կրթության բնագավառում համատեղ հետազոտական ծրագրեր:
Նախարարը նշել է, որ կրթության համակարգը Կառավարության ուշադրության կենտրոնում է, ոլորտին առաջնային տեղ է տրված Կառավարության ծրագրում:
«Կառավարության ծրագրով մինչև 2026 թվականը նախատեսվում է 500 մանկապարտեզի և 300 դպրոցի կառուցում: Այդ ծրագրի իրագործումն արդեն մեկնարկել է»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը և տեղեկացրել, որ բոլոր դպրոցներն ապահովվելու են նոր գույքով և առարկայական լաբորատորիաներով` ԲՏՃՄ (STEM) առարկաների ուսուցման որակի բարձրացման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են ֆինական կրթության փորձի գործնական օրինակներ:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ Հայաստանում այժմ ընթացող հանրակրթական բարեփոխումների համատեքստում ֆինական փորձը կարող է դիտարկվել Հանրակրթության պետական չափորոշչի փորձարկման և ներդրման շրջանակում: Նա նաև առաջարկել է իրականացնել փոխհամագործակցության ծրագրեր գիտության, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Финской республики в Республике Армения г-жу Кирсти Наринен. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Стороны обсудили двусторонние программы сотрудничества в сфере образования.
Приветствуя посла, министр Ваграм Думанян отметил, что результаты модели финского образования впечатляют, а опыт заслуживает интереса.
Подчеркнув, что она находится в Армении в связи со 107-й годовщиной Геноцида армян, посол констатировала, что финская сторона имеет инициативы по ряду программ развития в Армении в формате неформального образования в сотрудничестве с отраслевыми организациями Финляндии.
Армянская сторона предложила программы сотрудничества в сфере среднего профессионального и высшего образования, в частности, совместные исследовательские программы в сфере обмена студентами и исследователями, педагогического образования.
Министр отметил, что система образования находится в центре внимания правительства, сфере отведено приоритетное место в программе правительства. «По программе правительства к 2026 году планируется строительство 500 детских садов и 300 школ. Реализация этой программы уже стартовала»,- отметил Ваграм Думанян и сообщил, что все школы будут обеспечены новым имуществом и предметными лабораториями с целью повышения качества обучения предметам по естественным наукам, информационно-коммуникационным технологиям (STEM).
В ходе встречи были представлены практические примеры опыта финского образования.
Заместитель министра Артур Мартиросян отметил, что в контексте осуществляемых в настоящее время в Армении общеобразовательных реформ финский опыт может быть рассмотрен в рамках тестирования и внедрения государственного стандарта общего образования. Он также предложил осуществить программы сотрудничества в сферах науки, спорта и молодежи.