Անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանը կընդունի ծանրամարտի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը:
Մարզաձևի եվրոպական ֆեդերացիան Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիային ուղարկած պաշտոնական գրությամբ հաստատել է՝ 2023 թվականի առաջնությունը կանցկացվի Երևանում:
Ժամկետները դեռևս հստակեցման փուլում են, բայց առաջնությունը կանցկացվի ապրիլի 1-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդգծում է՝ ամեն ինչ պետք է անենք Եվրոպայի առաջնությունն ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար. «Սա իսկապես շատ լավ հնարավորություն է մեր ամենաուժեղ մարզաձևերից մեկը կրկին ցուցադրելու, Եվրոպային ասելու, որ մենք լավ ծանրամարտ ունենք: Դա էլ, ընդհանուր առմամբ, կօգնի մասսայականության աճին: Պետք է ամեն ինչ անենք, որ Եվրոպայի առաջնությունն անցկացնենք շատ բարձր մակարդակով»:
Հայաստանում կայանալիք առաջնությունը վարկանիշային է լինելու Փարիզի 2024 թվականի ամառային օլիմպիական խաղերի համար:
Հիշեցնենք՝ մարտի վերջին ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել էր Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի (EWF) նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտիին և գլխավոր քարտուղար Միլան Միխայլովիչին:
EWF ներկայացուցիչներն այցելել էին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր, որտեղ էլ հաջորդ տարվա գարնանը կանցկացվի Եվրոպայի առաջնությունը: Անտոնիո Կոնֆլիտին և Միլան Միխայլովիչը նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի և hամալիրի տնօրեն Կարեն Ղազարյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել էին մարզահամերգային համալիրի ենթակառուցվածքներին ու պայմաններին, քննարկել առաջնության կազմակերպչական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

For the first time in the history of independent Armenia, Armenia will host the European Weightlifting Adults Championship.
The European Sports Federation, in an official letter sent to the Armenian Weightlifting Federation, confirmed that the 2023 Championship will be held in Yerevan.
The dates are still being clarified, but the Championship is to be held from April 1 to April 30.
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan emphasizes that we must do everything possible to hold the European Championship at the highest level: “This is a really good opportunity to demonstrate one of our strongest sports again, to tell Europe that we have good weightlifting. And this, in general, will enhance the promotion. We must spare no effort to hold the European Championship at a very high level.”
The Championship scheduled in Armenia will be a ranking tournament for the Summer Olympics 2024in Paris.
Note that ESCS Minister Vahram Dumanyan had received the President of the European Weightlifting Federation (EWF) Antonio Conflitti and Secretary-General Milan Mihajlovic at the end of March.
EWF representatives visited the K. Demirchyan Sports and Concert Complex, where the European Championship will be held next spring. Antonio Conflitti and Milan Mihajlovic, accompanied by Deputy Minister Karen Giloyan and Director of the Complex Karen Ghazaryan, got acquainted with the infrastructures and conditions of the sports and concert complex, discussed issues related to the organizational activities of the championship.