Անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանը կընդունի ծանրամարտի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը:
Մարզաձևի եվրոպական ֆեդերացիան Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիային ուղարկած պաշտոնական գրությամբ հաստատել է՝ 2023 թվականի առաջնությունը կանցկացվի Երևանում:
Ժամկետները դեռևս հստակեցման փուլում են, բայց առաջնությունը կանցկացվի ապրիլի 1-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդգծում է՝ ամեն ինչ պետք է անենք Եվրոպայի առաջնությունն ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար. «Սա իսկապես շատ լավ հնարավորություն է մեր ամենաուժեղ մարզաձևերից մեկը կրկին ցուցադրելու, Եվրոպային ասելու, որ մենք լավ ծանրամարտ ունենք: Դա էլ, ընդհանուր առմամբ, կօգնի մասսայականության աճին: Պետք է ամեն ինչ անենք, որ Եվրոպայի առաջնությունն անցկացնենք շատ բարձր մակարդակով»:
Հայաստանում կայանալիք առաջնությունը վարկանիշային է լինելու Փարիզի 2024 թվականի ամառային օլիմպիական խաղերի համար:
Հիշեցնենք՝ մարտի վերջին ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել էր Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի (EWF) նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտիին և գլխավոր քարտուղար Միլան Միխայլովիչին:
EWF ներկայացուցիչներն այցելել էին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր, որտեղ էլ հաջորդ տարվա գարնանը կանցկացվի Եվրոպայի առաջնությունը: Անտոնիո Կոնֆլիտին և Միլան Միխայլովիչը նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի և hամալիրի տնօրեն Կարեն Ղազարյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել էին մարզահամերգային համալիրի ենթակառուցվածքներին ու պայմաններին, քննարկել առաջնության կազմակերպչական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

Впервые в истории независимой Армении наша страна примет чемпионат Европы по тяжелой атлетике среди взрослых.
Европейская федерация спорта в официальном письме, направленном Федерации тяжелой атлетики Армении, подтвердила, что чемпионат Европы 2023 года пройдет в Ереване. Сроки еще находятся в стадии уточнения, но чемпионат пройдет с 1 по 30 апреля.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян подчеркивает, что необходимо сделать все возможное для проведения чемпионата Европы на самом высоком уровне: «Это действительно хорошая возможность снова показать один из наших сильнейших видов спорта, сказать Европе, что у нас хорошая тяжелая атлетика. Это также поможет росту популярности этого вида спорта. Мы должны сделать все, чтобы провести чемпионат Европы на очень высоком уровне».
Чемпионат Армении будет рейтинговым для летних Олимпийских игр 2024 года в Париже.
Напомним, что в конце марта министр ОНКС РА Ваграм Думанян принял председателя Европейской федерации тяжелой атлетики (EWF) Антонио Конфлити и генерального секретаря Милана Михайловича. Представители EWF посетили Спортивно-концертный комплекс им. К. Демирчяна, где весной следующего года будет проведен чемпионат Европы.
Антонио Конфлити и Милан Михайлович в сопровождении заместителя министра Карена Гилояна и директора СКК Карена Казаряна ознакомились с инфраструктурами и условиями спортивно-концертного комплекса, обсудили вопросы, касающиеся организационных работ чемпионата