ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահրամ Դումանյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը նշանավորվում է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ընդլայնվող ու խորացող բարեկամական հարաբերություններով: Նախարարը փաստել է, որ կրթության, մշակույթի և նախարարության համակարգման մյուս ոլորտներում հայ-ղազախական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է, և այդ համագործակցության հետագա զարգացմանն օժանդակելու պատրաստակամություն հայտնել:
Վահրամ Դումանյանը հատկապես կարևորել է միջբուհական փոխգործակցության կայուն զարգացման հնարավորությունը՝ համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների ու դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի գրեթե բոլոր առաջատար բուհերն արդեն իսկ համագործակցում են Ղազախստանի գործընկեր կառույցների հետ:
Նախարարը շեշտել է, որ այս տարի Հայաստանում կանցկացվեն համաշխարհային կարևորության մի շարք միջոցառումներ՝ Եվրոպայի բռնցքամարտի առաջնությունը, Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադան ու գիտության և արվեստի «STARMUS-VI» փառատոնը, որոնց ակնկալվում է նաև Ղազախստանի ներկայացուցիչների մասնակցությունը:
Դեսպան Բոլատ Իմանբաևն իր հերթին նշել է, որ երկու երկրներն ունեն հարաբերությունների հետագա զարգացման մեծ ներուժ, որոնց համար հիմք են հանդիսանում կրթության և գիտության, ինչպես նաև սպորտի ու մշակույթի ոլորտներում համագործակցության մասին միջպետական համաձայնագրերը: Նա շնորհակալություն է հայտնել ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ ղազախական կողմի նախաձեռնած միջոցառումները նախորդ տարի Հայաստանում պատշաճ անցկացնելու համար: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակում այս տարի ևս նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ:
Կողմերը գիտության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել՝ գիտական նոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման առումով, ինչպես նաև կարևորել մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ միջոցառումներ կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян сегодня принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан в РА Болатом Иманбаевым. Во встрече принял участие и заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Приветствуя посла, Ваграм Думанян высоко оценил сотрудничество между двумя странами, подчеркнув, что 30-летие установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Казахстан ознаменуется расширяющимися и углубляющимися дружественными отношениями в двустороннем и многостороннем форматах. Министр констатировал, что в сфере образования, культуры и других сферах координации министерства армяно-казахстанское сотрудничество динамично развивается, и выразил готовность содействовать дальнейшему развитию этого сотрудничества.
Ваграм Думанян особо отметил важность возможности стабильного развития межвузовского взаимодействия путем реализации совместных образовательных и исследовательских программ, а также программ обмена студентами и преподавателями. Он подчеркнул, что почти все ведущие вузы Армении уже сотрудничают с партнерскими структурами Казахстана.
Министр подчеркнул, что в этом году в Армении будет проведен ряд мероприятий мирового значения: чемпионат Европы по боксу, 33-я Международная олимпиада по биологии и Фестиваль науки и искусства «STARMUS-VI», в которых ожидается участие представителей Казахстана.
Посол Болат Иманбаев, в свою очередь, отметил, что обе страны имеют большой потенциал для дальнейшего развития отношений, основой для которых являются межгосударственные соглашения о сотрудничестве в сферах образования и науки, а также спорта и культуры. Он выразил благодарность Министерству ОНКС за надлежащее проведение мероприятий, инициированных казахской стороной в прошлом году в Армении. Посол сообщил, что в рамках 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами в этом году также планируется ряд мероприятий.
Стороны выразили готовность развивать сотрудничество в сфере науки в плане реализации новых научных программ и инициатив, а также подчеркнули необходимость реализации совместных мероприятий в сферах культуры и спорта.