ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի կազմի հետ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 13-րդ փառատոնը մարտի 23-30-ն իրականացրել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ու Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը:
Քննարկման ընթացքում արծարծվել են փառատոնի կազմակերպչական, անցկացման, ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ խնդիրները, ինչպես նաև ժամանակակից կոմպոզիտորական արվեստի դերի ու նշանակության, վերաիմաստավորման, համապատասխան միջավայրի ստեղծմամբ դրա մասին հանրային հետաքրքրության խթանման վերաբերյալ հարցերը:
Ըստ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այն եզակի հարթակներից է, որտեղ պարբերաբար հնչում են մեր կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Նա կարևորել է կոմպոզիտորական արվեստի հանրահռչակումը թե՛ երաժշտագետների, թե՛ կոմպոզիտորների անմիջական մասնակցությամբ: Նշվել է, որ փառատոնը՝ որպես այդ արվեստը հանրահռչակելու ճանապարհ, չբավարարվի միայն կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների հնչեցմամբ. այն պետք է լինի մասնագիտական ընդգրկվածության, կարծիքների փոխանակման, հանրային քննարկման հարթակ:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հավաստմամբ՝ համապատասխան ռեսուրսների առկայության դեպքում փառատոնի մասին հնարավոր է իրազեկել նաև միջազգային հարթակներում, քանի որ աշխարհն այսօր սիրում է լսել և տեղեկանալ ժամանակակից ստեղծագործությունների մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի գործառույթներին, կազմի ընդլայնմանը, ինքնազբաղ արվեստագետների ընդգրկմանը, ստեղծագործողներին հնարավորինս հանրայնացմանը և հասարակությանը կոմպոզիտորական արվեստին մոտեցնելուն առնչվող հարցեր:

RA ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan held a working meeting with the members of the Artistic Council of the Armenian Composing Art Festival.
It should be noted that with the assistance of the RA ESCS Ministry the 13th Armenian Composing Art Festival was held on March 23-30 by the Armenian State Symphony Orchestra and the Composers Union of Armenia.
During the discussion, the issues of the organizational and current activities of holding the festival, as well as the role and significance of modern composing art, rethinking, stimulating public interest in it with the creation of an appropriate environment were touched upon.
According to Deputy Minister Ara Khzmalyan, the Armenian State Symphony Orchestra is one of the unique platforms where the works of our composers are periodically performed. He noted the importance of popularizing composing art with the direct participation of both musicologists and composers. It was noted that the festival, as a way of popularizing this art, must not only be the performance of the works of composers, it should be a platform for professional engagement, exchange of opinions, and public discussion.
According to Sergey Smbatyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, with corresponding resources, the festival can also be disseminated on international platforms, as today the world likes to listen to and learn about contemporary artworks.
Issues related to the functions of the festival's artistic council, the expansion of the staff, the engagement of self-employed artists, the popularization of artists, and bringing the public closer to the composing art, were discussed at the meeting.