ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի կազմի հետ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 13-րդ փառատոնը մարտի 23-30-ն իրականացրել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ու Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը:
Քննարկման ընթացքում արծարծվել են փառատոնի կազմակերպչական, անցկացման, ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ խնդիրները, ինչպես նաև ժամանակակից կոմպոզիտորական արվեստի դերի ու նշանակության, վերաիմաստավորման, համապատասխան միջավայրի ստեղծմամբ դրա մասին հանրային հետաքրքրության խթանման վերաբերյալ հարցերը:
Ըստ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այն եզակի հարթակներից է, որտեղ պարբերաբար հնչում են մեր կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Նա կարևորել է կոմպոզիտորական արվեստի հանրահռչակումը թե՛ երաժշտագետների, թե՛ կոմպոզիտորների անմիջական մասնակցությամբ: Նշվել է, որ փառատոնը՝ որպես այդ արվեստը հանրահռչակելու ճանապարհ, չբավարարվի միայն կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների հնչեցմամբ. այն պետք է լինի մասնագիտական ընդգրկվածության, կարծիքների փոխանակման, հանրային քննարկման հարթակ:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հավաստմամբ՝ համապատասխան ռեսուրսների առկայության դեպքում փառատոնի մասին հնարավոր է իրազեկել նաև միջազգային հարթակներում, քանի որ աշխարհն այսօր սիրում է լսել և տեղեկանալ ժամանակակից ստեղծագործությունների մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի գործառույթներին, կազմի ընդլայնմանը, ինքնազբաղ արվեստագետների ընդգրկմանը, ստեղծագործողներին հնարավորինս հանրայնացմանը և հասարակությանը կոմպոզիտորական արվեստին մոտեցնելուն առնչվող հարցեր:

Заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян провел рабочую встречу с составом художественного совета Фестиваля армянского композиторского искусства.
Напомним, что при содействии министерства ОНКС РА Государственный симфонический оркестр Армении и Союз композиторов Армении с 23 по 30 марта провели 13-й Фестиваль армянского композиторского искусства.
В ходе обсуждения были затронуты вопросы организации, проведения фестиваля, текущих работ, а также роли и значения современного композиторского искусства, его переосмысления, стимулирования общественного интереса с созданием соответствующей среды.
По словам заместителя министра Ара Хзмаляна, Государственный симфонический оркестр Армении – одна из немногих площадок, где периодически звучат произведения наших композиторов. Замминистра отметил важность популяризации композиторского искусства при непосредственном участии и музыковедов, и композиторов. Было отмечено, что фестиваль как путь популяризации этого искусства не ограничится только исполнением произведений композиторов: это должен быть профессиональный охват, обмен мнениями, общественное обсуждение платформы.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян обратил внимание на то, что при наличии соответствующих ресурсов можно информировать общественность о фестивале на международных площадках, поскольку мир сегодня любит слушать и узнавать о современных произведениях.
На встрече обсуждались также вопросы, касающиеся функций художественного совета фестиваля, расширения его состава, вовлечения самозанятых деятелей искусства, популяризации по возможности творческих личностей и приближения общественности к композиторскому искусству.