ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այցելել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ:
Նախարարը հանդիպում է ունեցել բուհի կառավարման խորհրդի անդամների, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, վարչական ղեկավարության և ուսանողական խորհրդի ներկայացուցիչների հետ: Ռեկտորի պարտականությունները կատարող Լիլիթ Արզումանյանը ներկայացրել է բուհի ընթացիկ գործունեությունը, անդրադարձել կրթական գործընթացի հիմնական խնդիրներին: Նա շնորհակալություն է հայտնել նախարարին` խնդիրները տեղում քննարկելու նախաձեռնության համար:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը կարևորել է բուհական կրթության որակի բարելավումը` հատկապես շեշտելով արվեստի ոլորտում ակադեմիական կրթության կարևորությունը:
«Բարձրագույն կրթության ոլորտում առաջնային խնդիր է կառավարման արդյունավետության բարձրացումը: Ընդամենը երեք մլն բնակչությամբ Հայաստանն այսօր ավելի քան 5 տասնյակ բուհեր ունի: Դա մեր երկրի համար իսկապես շատ է, և դրանից էլ ածանցվում է կրթության որակի խնդիրը, որի բարելավումը բոլորիս առաջնային մտահոգությունն է»,- փաստել է նախարարը և որպես օրինակ նշել, որ հարևան Իրանում, որտեղ բնակչության թիվը գերազանցում է 80 միլիոնը, բուհերի թիվը 4 տասնյակից մի քանիսով է ավելի:
Նախարարի խոսքով` պետությունը, ի դեմս նախարարության, չի կարող մտնել արվեստի կրթության բովանդակային խնդիրների և մասնագիտական ծրագրերի տիրույթ, սակայն պետությունը պարտավոր է սահմանել կրթության որակի չափանիշներ` հետևողականորեն պահանջելով որակի բարելավում:
Հանդիպման մասնակիցները կրթության կազմակերպման խնդիրների առնչությամբ ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու կարծիքները, հարցեր ուղղել նախարարին: Բարձրացվել են նաև բուհի զարգացմանն ու կառավարչական հետագա գործունեությանն առնչվող հարցեր և առաջարկներ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян посетил Ереванский государственный институт театра и кино.
Министр встретился с членами Совета управления вуза, профессорско-преподавательским составом, административным руководством и представителями студенческого совета. Исполняющая обязанности ректора Лилит Арзуманян представила текущую деятельность вуза, коснулась основных проблем образовательного процесса. Она поблагодарил министра за инициативу обсудить проблемы на месте.
Министр Ваграм Думанян отметил важность улучшения качества вузовского образования, особо подчеркнув важность академического образования в сфере искусства.
«В сфере высшего образования первоочередной задачей является повышение эффективности управления. В Армении с населением всего 3 млн человек сегодня насчитывается более 5 десятков вузов. Это для нашей страны действительно много, и от этого возникает проблема качества образования, улучшение которой является приоритетной заботой всех нас», - констатировал министр и в качестве примера отметил, что в соседнем Иране, где численность населения превышает 80 млн человек, число вузов увеличилось на 4 десятка.
По словам министра, государство в лице министерства не может войти в сферу содержательных проблем и профессиональных программ образования, однако государство обязано установить стандарты качества образования, последовательно требуя его улучшения.
Участники встречи представили свои наблюдения и мнения по вопросам организации образования, задали вопросы министру.
Были подняты также вопросы и предложения, касающиеся развития вуза и дальнейшей управленческой деятельности.