ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այցելել է Հայաստանի գեղարվեստի ակադեմիա:
Շրջայցին մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալներ Արա Խզմալյանն ու Կարեն Թռչունյանը:
Նախարարը շրջել է բուհի ուսումնական լաբորատորիաներում, ծանոթացել կրթական գործընթացին: Այնուհետև Վահրամ Դումանյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի Հոգաբարձուների խորհրդի, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, վարչական ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ: Ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանը ներկայացրել է բուհի ընթացիկ գործունեությունը՝ անդրադարձ կատարելով նաև արտերկրի արվեստի բուհերի հետ համագործակցության հարցերին:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է արվեստի ոլորտում ակադեմիական կրթության կարևորությունը. «Մեզ համար մշակութային արժեքների ստեղծումը, հանրահռչակումն ու տարածումն առաջնային խնդիրներ են: Համոզված եմ, որ խորքային բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք այսօր ծառացած են մեր պետության և հասարակության առջև, կարող են արդյունավետ լուծումներ ստանալ կրթության և մշակույթի միջոցով: Այս իմաստով մշակութային կրթությունը մեզ համար, բացի հոգևոր արժեքների ստեղծումից, ունի նաև անվտանգության բաղադրիչ»:
Նախարարը նաև նշել է, որ նախարարությունը չի կարող մտնել արվեստի կրթության բովանդակային խնդիրների մասնագիտական տիրույթ. դրանով զբաղվելն ու կրթական ծրագրերի զարգացումն ապահովելը բուհի խնդիրն են: Պետությունը, սակայն, պարտավոր է խթանել բարձրագույն կրթության, մասնավորապես արվեստի ոլորտում ակադեմիական կրթության զարգացումը` բարձրացնելով կառավարման արդյունավետությունը, նպաստելով կրթական միջավայրի ձևավորմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բուհի զարգացմանն ու հետագա գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Վահրամ Դումանյանը պատասխանել է հանդիպմանը ներկա դասախոսների և ուսանողների հարցերին:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян посетил Академию изобразительных искусств Армении.
В визите также приняли участие заместители министра Ара Хзмалян и Карен Трчунян.
Министр осмотрел учебные лаборатории университета, ознакомился с учебным процессом. Затем Ваграм Думанян провел рабочую встречу с членами Попечительского совета Академии изящных искусств Армении, преподавательским составом, представителями административного совета. Ректор Арам Исабекян представил текущую деятельность университета, коснувшись вопросов сотрудничества с зарубежными художественными университетами.
Министр Ваграм Думанян подчеркнул важность академического художественного образования: “Для нас создание, популяризация и распространение культурных ценностей являются приоритетами. Я убежден, что многочисленные ключевые проблемы, с которыми в настоящее время сталкиваются наше государство и общество, могут быть эффективно решены с помощью образования и культуры. В этом смысле культурное образование имеет для нас компонент безопасности в дополнение к созданию духовных ценностей”.
Министр также отметил, что ведомство не может вмешиваться в профессиональное содержание вопросов образования: задачей университета является администрирование и обеспечение развития образовательных программ. Однако государство обязано способствовать развитию высшего образования, в частности, академического образования в области искусства, повышая эффективность управления, способствуя созданию учебной среды.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы, связанные с развитием и дальнейшей деятельностью университета. Ваграм Думанян ответил на вопросы присутствующих на встрече преподавателей и студентов.