ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Միության «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին›› օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցողը ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն էր:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ծրագրի ընդհանուր բովանդակությունը և կիրառելիությունը ՀՀ-ում:
««Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության ԵՄ շրջանակային ծրագիրը հանդիսանում է գիտության ոլորտները ֆինանսավորող աշխարհի խոշորագույն ծրագրերից` €95.5 միլիարդ ընդհանուր բյուջեով: Ծրագրի անդամ են ԵՄ երկրները, իսկ ասոցացված անդամի կարգավիճակով կարող են մասնակցել նաև այլ պետություններ: Ծրագրին ասոցացված անդամ երկրների կազմակերպություններն ունեն ծրագրի շրջանակում իրականացվող մրցույթներին մասնակցելու գործնականում նույն հնարավորությունները, ինչ ԵՄ անդամ պետությունների կազմակերպությունները»,- իր ելույթում նշել է Ա. Մարտիրոսյանը:
‹‹Հորիզոն Եվրոպա›› ծրագրի երեք հենասյուներն են՝
• գիտության գերազանցությունը,
• գլոբալ մարտահրավերները և մրցակցային արդյունաբերությունը,
• նորարարությունները:
Այն 2020 թվականին ավարտված ԵՄ ‹‹Հորիզոն-2020» շրջանակային ծրագրին հաջորդող նախաձեռնություն է, որին ՀՀ-ն ասոցացված էր 2016 թվականից:
«Հորիզոն Եվրոպա» ծրագիրը հիմնված է «Բաց գիտության քաղաքականության» և ‹‹Ընդհանուր եվրոպական հետազոտական տարածքի» սկզբունքների վրա, որոնց հիմնական նպատակն է մասնակից երկրների գիտական համայնքներին հասանելի դարձնել ԵՄ առաջատար գիտական ենթակառուցվածքները և խթանել ընդլայնված մասնակցությունը ժամանակակից առաջադեմ հետազոտական և նորարարական նախագծերին:
Ծրագիրը միտված է խթանելու նոր գիտելիքների և տեխնոլոգիաների ստեղծմանն ու տարածմանն ուղղված համատեղ ջանքերը` որպես հիմնարար սկզբունք ունենալով միջազգային գիտական և նորարական համագործակցության խթանումը:
Ինչպես Ա. Մարտիրոսյանն է ներկայացրել, ծրագրի գերակայությունների մեջ են մտնում համամարդկային նշանակության խնդիրները.
• համաշխարհային մակարդակի գիտական հետազոտությունների իրականացում` ներգրավելով և պահպանելով բարձր մասնագիտական որակավորում ունեցող հետազոտողներին և զարգացնելով լավագույն հետազոտական ենթակառուցվածքները,
• կանաչ և թվային տեխնոլոգիաների զարգացում,
• գիտանորարարական գործընկերությունների խթանում,
• հասարակությանը և քաղաքացիներին ուղղված հետազոտությունների, ինչպես նաև առողջապահության, կլիմայի, շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի, կայուն գյուղատնտեսության, տրանսպորտի ոլորտներին առնչվող նորարարական նախաձեռնություններին աջակցություն:
Ծրագրի շահառուներ կարող են լինել ինչպես բուհերը և գիտական կազմակերպությունները, այնպես էլ նորարարական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունները, ՓՄՁ-ները և մասնավոր հատվածի այլ շահառուներ, ինչը հնարավորություն կտա ակտիվացնելու գիտություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը:
Ա. Մարտիրոսյանը ներկայացրել է նաև նախորդ տարիների փորձն ու ձեռքբերումները. «Նախորդ՝ ԵՄ «Հորիզոն-2020» ծրագրին Հայաստանի Հանրապետությունն ասոցացվել է 2016 թվականից: 2016-2020 թթ. ընթացքում հայաստանյան գիտական խմբերի մասնակցությամբ ներկայացվել են 312 հայտեր, որոնցից ֆինանսավորման են երաշխավորվել 35-ը` արժանանալով ընդհանուր մոտ 4 մլն եվրո ծավալով ֆինանսավորման: Ծրագրին հայաստանյան մասնակից կազմակերպությունների ցանկը գլխավորում են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան՝ իր մի շարք ինստիտուտներով, Երևանի պետական բժշկական համալսարանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանը, ինչպես նաև մի շարք գերատեսչություններ և այլ կազմակերպություններ»:
Ա. Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ հաշվի առնելով ոլորտում առկա ներուժը, ինչպես նաև ելնելով ՀՀ հետազոտական ենթակառուցվածքների եվրոպական հետազոտական տարածքին (ԵՀՏ) ինտեգրման առաջնահերթությունից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 2020 թվականին պաշտոնական հայտ է ներկայացրել Եվրոպական հանձնաժողով՝ հայտնելով «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության ժամկետների և պայմանների մասին բանակցություններ սկսելու մտադրության մասին: Բանակցությունները մեկնարկել են 2021 թվականի հունիսից և ավարտվել՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ին: Համաձայնագիրը ստորագրվել է ս/թ նոյեմբերի 12-ին Բրյուսելում. ՀՀ կողմից ստորագրել է Եվրոպական միությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության ղեկավար և Բելգիայի Թագավորությունում արտակարգ և լիազոր դեսպան Աննա Աղաջանյանը, ԵՄ կողմից՝ Եվրոպական հանձնաժողովի Հետազոտությունների և նորարարության հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սիգնե Ռացոն:
Ծրագրին ՀՀ մասնակցության ակտիվացման և հաջողության գործակցի ավելացման նպատակով ՀՀ կողմից արդեն իսկ ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ: Մասնավորապես, 2021 թվականի օգոստոսին վերաբացվել է «Գիտական և նորարարական գործընկերությանն աջակցման կենտրոն» (նախկինում՝«Գիտական ծրագրերի ինտեգրմանն աջակցության կենտրոն») հիմնադրամը, որի հիմնական նպատակներն է դրամաշնորհային ծրագրերի մասին համապատասխան տեղեկատվության հավաքագրումը և վերլուծությունը, խորհրդատվության տրամադրումը, ինչպես նաև «Հորիզոն Եվրոպա» շրջանակային նոր ծրագրին ՀՀ գիտական կազմակերպությունների և բուհերի մասնակցությանն աջակցությունը, ծրագրի ազգային կոնտակտային անձանց գործունեության համակարգումը, տեղեկատվական միջոցառումների կազմակերպումը և խորհրդատվությունների անցկացումը: Արդեն իսկ անցկացվել են մի շարք տեղեկատվական միջոցառումներ՝ ուղղված շահառուների իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը և ազգային կոնտակտային անձանց կարողությունների զարգացմանը: Հիմնադրամը միջոցառումների անցկացման հարցում համագործակցում է GIZ գերմանական ընկերության և CIVITTA խորհրդատվական ընկերությունների հայաստանյան ներկայացուցչությունների հետ: Հիմնադրամի կողմից անցկացվող միջոցառումները նախապես համաձայնեցվում են ՀՀ գիտության կոմիտեի հետ:
««Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրին մասնակցությունը կապահովի Հայաստանի Հանրապետության գիտական համակարգի Եվրոպական հետազոտական տարածքին ինտեգրվելու գործընթացի շարունակականությունը, ինչը համարվում է գերակա ուղղություն և ներառված է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում և վերջինիս կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկում («Գիտություն» բաժնի «Մրցունակ գիտական գործունեության համար նպաստավոր ենթակառուցվածքների զարգացում» ուղղության՝ Եվրոպական շրջանակային ծրագրերին ասոցացման և այդ ծրագրերում Հայաստանի ակտիվ մասնակցության խթանման ուղղությամբ նախատեսված միջոցառումներ)»,- ներկայացրել է Ա. Մարտիրոսյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Միության «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի ընդունման արդյունքում կապահովվեն վերջինիս՝ ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ընթացակարգերը, որից հետո համաձայնագրի կողմերը կարող են կատարել համաձայնագրով ստանձնած իրենց պարտավորությունները:
Համաձայնագրով Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնել է ֆինանսական պարտավորություններ:
Պետք է ընդգծել, որ 2021 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության, ինչպես նաև այլ անդամ և ասոցացված երկրների համար ծրագրին մասնակցությունը եղել է բաց:
Օրենսդիրը «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Միության «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին›› օրենքի նախագիծն արժանացրել է հավանության:
Քննարկման ընթացքում «հարց ու պատասխան» ձևաչափով նաև առաջարկներ են հնչել գործադրելու տարբեր մեխանիզմներ՝ բարձրացնելու գիտնականների՝ ծրագրին մասնակից լինելու ակտիվությունը, զարգացնելու շահառուների՝ որակյալ հայտեր մշակելու կարողությունները, խթանելու եվրոպական երկրների հետ համագործակցությունը:
Կարևորվել է արված աշխատանքի արդյունքով տարեկան զեկույցով հաշվետվություն ներկայացնելը՝ ապահովելու հանրության իրազեկումը:

The law on "Ratification of the agreement between the Republic of Armenia and the European Union on the participation of the Republic of Armenia in the “Horizon Europe” Framework Program for Research and Innovation” was discussed at the regular session of the RA National Assembly. The main speaker was ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
The Deputy Minister presented the general content and implementation of the program in Armenia.
“Horizon Europe” EU Framework Program for Research and Innovation is the world’s largest funding program in science with a budget of €95.5 billion. EU countries are the members of the program, and other states can participate as associate members. The organizations of the associate member states have almost the same opportunities to participate in competitions in the frame of the program as the EU full member States,” stated A. Martirosyan in his speech.
Three pillars of the “Horizon Europe” Program are:
• Excellent Science,
• Global Challenges and European Industrial Competitiveness,
• Innovations.
This is the initiative that followed the “Horizon 2020” Framework Program, to which Armenia has been an associate member since 2016.
The “Horizon Europe” program is based on the principles of the "Open Science Policy" and the "Common European Research Area", the main objective of which is to make the leading scientific infrastructures of the EU accessible to the scientific communities of the participating countries and to stimulate expanded participation in modern advanced research and innovation projects.
The program is aimed at enhancing joint efforts to create and disseminate new knowledge and technologies, with the promotion of international scientific and innovative cooperation as a key principle.
As presented by A. Martirosyan, the priorities of the program include issues of universal significance:
• Conducting world-class scientific research with the engagement and preservation of highly qualified researchers and the development of the best research infrastructures,
• Development of green and digital technologies,
• Advancement of science and innovation partnerships,
• Support for innovative research initiatives aimed at society and citizens, as well as in the field of health, climate, environment, energy, sustainable agriculture, transport.
The beneficiaries of the program can be both universities and scientific organizations, as well as organizations engaged in innovative activities, SMEs, and other beneficiaries of the private sector, which will boost the cooperation between science and the private sector.
A. Martirosyan also presented the experience and achievements of the past years: “The Republic of Armenia has been associated with the previous EU “Horizon 2020” program since 2016. During 2016-2020, 312 applications were submitted with the participation of scientific groups of Armenia, of which 35 were granted funding, receiving funding for about 4 million. The list of organizations participating in the program is headed by the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia with its institutes, Yerevan State Medical University, the American University of Armenia, the Russian-Armenian (Slavonic) University, as well as several departments and other organizations.”
A. Martirosyan informed that, based on the existing potential in the field, as well as on the priority of integration into the European Research Area of the research infrastructures of the Republic of Armenia, the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports submitted an official application to the European Commission in 2020, announcing its intention to start negotiations on the terms and conditions of Armenia's membership in the “Horizon Europe” program. The negotiations started in June 2021 and ended on September 15, 2021. The agreement was signed on November 12 in Brussels. On the Armenian side, the Head of the Representative Office of the Republic of Armenia in the European Union and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Belgium Anna Aghajanyan signed the Agreement, on the EU side the Agreement was signed by the Deputy Director-General of the European Commission for Research and Innovation Signe Ratso.
Several measures have already been taken by the Republic of Armenia to activate the country’s participation in the program and increase the success rate. In particular, in August 2021, the “Center for the Promotion of Scientific and Innovative Partnership” Foundation (formerly “Center for the Promotion of the Integration of Scientific Programs”) was reopened, the main objectives of which are to collect and analyze relevant information on grant programs, provide consultations, as well as to facilitate the participation of scientific organizations and universities of the Republic of Armenia in the new “Horizon Europe” Framework Program, coordination of the activities of national contact persons of the program, organization of information events and consultations. Several informational events have already been held aimed at raising the awareness level of beneficiaries and developing the capabilities of national contact points. The Foundation cooperates with the Armenian offices of the German company GIZ and CIVITTA consulting companies in organizing the events. The activities carried out by the Foundation are coordinated in advance with the RA Science Committee.
“Participation in the “Horizon Europe” program will ensure the continuity of the process of integration into the European Research Area of the scientific system of the Republic of Armenia, which is considered a priority and is included in the RA Government program for 2021-2026 and in the list of measures ensuring its implementation (The activities envisaged in the direction of “Development of favorable infrastructures for competitive scientific activity” of the “Science” section in the direction of European Framework Programs and stimulation of Armenia's active participation in these programs),” introduced A. Martirosyan.
As a result of the adoption of the Law of the Republic of Armenia on “Ratification of the Agreement between the Republic of Armenia and the European Union on the participation of the Republic of Armenia in the “Horizon Europe” Framework Program for Research and Innovation”, the procedures to ensure its entry into force will be provided, after which the parties can fulfill their commitment assumed by the Agreement.
Armenia has assumed financial commitments under the Agreement.
It should be noted that participation in the program has been open for the Republic of Armenia, as well as for other full or associate member countries since January 1, 2021.
The Legislative Body approved the law on "Ratification of the Agreement between the Republic of Armenia and the European Union on the participation of the Republic of Armenia in the “Horizon Europe” Framework Program for Research and Innovation”.
During the discussion in the "question and answer" format, proposals were also made on the implementation of various mechanisms to boost the activity of scientists to participate in the program, to advance the beneficiaries' capacities to develop high-quality applications, to foster cooperation with the European countries.
The importance of submitting an annual report on the outcomes of the work carried out was highlighted to raise public awareness.