ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ այստեղ՝ հայրենիքում: Ի թիվս մեր բազմաթիվ հայրենակիցների՝ ես ևս Ձեր արվեստի երկրպագուն եմ և շատ բարձր եմ գնահատում ոչ միայն Ձեր մշակութային գործունեությունը, այլև Ձեզ՝ որպես ակտիվ քաղաքացու, որպես մտավորականի, ով անտարբեր չէ օրվա իրադարձությունների և հայրենիքի ճակատագրի նկատմամբ։ Իմ խորին համոզմամբ՝ իրական մտավորականը, անկախ իր աշխատանքային ու ստեղծագործական ոլորտից, պետք է իր գործունեությամբ ու հասարակական կեցվածքով նպաստի ազգային համախմբմանը և պետության հզորացմանը»,- ողջունելով հյուրին՝ ասել է նախարարը:
Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվել է երգչուհու ներկա գործունեությամբ, առաջիկա ծրագրերով: Ի պատասխան՝ Հասմիկ Պապյանը տեղեկացրել է, որ 32 տարի արտերկրում ապրելուց հետո 2020 թ.-ին վերադարձել է Հայաստան և ստանձնել Կոնսերվատորիայի օպերային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավարի պարտականությունները. «Սա լավագույնն էր, ինչով կցանկանայի զբաղվել: Սա հնարավորություն է՝ իմ օրինակով ուղղորդելու տեղացի երիտասարդներին, նրանց հասցնելու մեծ բեմեր՝ առավելագույնս օգտագործելով իմ ներուժն ու կարողությունները»:
Երգչուհին մատնանշել է երիտասարդների՝ Հայաստանից դուրս ելույթների անհրաժեշտությունը, ինքնահաստատումը, ինչպես նաև արտերկրում արդեն իսկ կայացած կատարողների փորձի փոխանակումը հայրենակիցների հետ: Այս համատեքստում Պապյանը հայտնել է, որ նախատեսում է մի ծրագիր՝ ներգրավելու հայ արվեստագետներին: Ըստ նրա՝ տաղանդավոր շատ գործիչներ պատրաստ են վերադառնալ հայրենիք և իրենց փորձը փոխանցել երիտասարդ կատարողներին՝ նրանց մրցունակ դարձնելով նաև եվրոպական թատրոններում:
Վահրամ Դումանյանը բարձր է գնահատել Հասմիկ Պապյանի նախաձեռնությունը. «Անկասկած, Ձեր ներդրումը շատ կարևոր է մեր պետության համար: Մենք ևս նպատակադրված ենք միավորելու առողջ և կարող ուժերը՝ ի շահ հայրենիքի և հանրության: Մեր ունեցած ռեսուրսներով պատրաստ ենք աջակցելու հայրենանվեր ցանկացած գործունեության»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակութային դաշտում առկա խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ճանապարհները: Կարևորել են երիտասարդների կայացման աջակցմանը միտված ռեսուրսների ներդրման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև արվեստի անքննելի դերը հանրության հոգևոր, մշակութային կյանքը հարստացնելու գործընթացում:

“I am very glad to see you here in the motherland. Among our numerous compatriots, I am also a fan of your art and I highly appreciate not only your cultural activities but also you as an active citizen, as an intellectual who is not indifferent to the daily events and the fate of the motherland,” noted the Minister when greeting the guest.
Vahram Dumanyan inquired about the singer's current activities, upcoming programs. In response, Hasmik Papyan informed that after 32 years of living abroad, she returned to Armenia in 2020 and took the duties of the artistic director of the Opera Studio of State Conservatory: “This is the best activity I would like to get engaged in. This is an opportunity to use my practice to guide the local youth, lead them to big stages while making the most of my potential and capacities.”
The singer emphasized the need for performances of the youth outside Armenia, self-affirmation, as well as the exchange of experience of already renowned performers from abroad with their compatriots. In this context. Papyan informed that she is going to implement a project to engage the Armenian artists. According to her, many talented artists are willing to return to their homeland and share their experience with the young performers, making them competitive in European theaters as well.
Vahram Dumanyan highly appreciated the initiative of Hasmik Papyan: “Definitely, your contribution is very important for our state. We are also determined to unite the healthy and capable forces for the benefit of the motherland and society. We are willing to contribute to any patriotic activity with the resources we have.”
During the meeting, the parties also discussed the current issues in the field of culture, possible ways of solving them. They emphasized the need to introduce resources aimed at promoting youth development, as well as the invaluable impact of art in enriching the spiritual and cultural life of society.