ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ այստեղ՝ հայրենիքում: Ի թիվս մեր բազմաթիվ հայրենակիցների՝ ես ևս Ձեր արվեստի երկրպագուն եմ և շատ բարձր եմ գնահատում ոչ միայն Ձեր մշակութային գործունեությունը, այլև Ձեզ՝ որպես ակտիվ քաղաքացու, որպես մտավորականի, ով անտարբեր չէ օրվա իրադարձությունների և հայրենիքի ճակատագրի նկատմամբ։ Իմ խորին համոզմամբ՝ իրական մտավորականը, անկախ իր աշխատանքային ու ստեղծագործական ոլորտից, պետք է իր գործունեությամբ ու հասարակական կեցվածքով նպաստի ազգային համախմբմանը և պետության հզորացմանը»,- ողջունելով հյուրին՝ ասել է նախարարը:
Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվել է երգչուհու ներկա գործունեությամբ, առաջիկա ծրագրերով: Ի պատասխան՝ Հասմիկ Պապյանը տեղեկացրել է, որ 32 տարի արտերկրում ապրելուց հետո 2020 թ.-ին վերադարձել է Հայաստան և ստանձնել Կոնսերվատորիայի օպերային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավարի պարտականությունները. «Սա լավագույնն էր, ինչով կցանկանայի զբաղվել: Սա հնարավորություն է՝ իմ օրինակով ուղղորդելու տեղացի երիտասարդներին, նրանց հասցնելու մեծ բեմեր՝ առավելագույնս օգտագործելով իմ ներուժն ու կարողությունները»:
Երգչուհին մատնանշել է երիտասարդների՝ Հայաստանից դուրս ելույթների անհրաժեշտությունը, ինքնահաստատումը, ինչպես նաև արտերկրում արդեն իսկ կայացած կատարողների փորձի փոխանակումը հայրենակիցների հետ: Այս համատեքստում Պապյանը հայտնել է, որ նախատեսում է մի ծրագիր՝ ներգրավելու հայ արվեստագետներին: Ըստ նրա՝ տաղանդավոր շատ գործիչներ պատրաստ են վերադառնալ հայրենիք և իրենց փորձը փոխանցել երիտասարդ կատարողներին՝ նրանց մրցունակ դարձնելով նաև եվրոպական թատրոններում:
Վահրամ Դումանյանը բարձր է գնահատել Հասմիկ Պապյանի նախաձեռնությունը. «Անկասկած, Ձեր ներդրումը շատ կարևոր է մեր պետության համար: Մենք ևս նպատակադրված ենք միավորելու առողջ և կարող ուժերը՝ ի շահ հայրենիքի և հանրության: Մեր ունեցած ռեսուրսներով պատրաստ ենք աջակցելու հայրենանվեր ցանկացած գործունեության»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակութային դաշտում առկա խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ճանապարհները: Կարևորել են երիտասարդների կայացման աջակցմանը միտված ռեսուրսների ներդրման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև արվեստի անքննելի դերը հանրության հոգևոր, մշակութային կյանքը հարստացնելու գործընթացում:

Министр НОКС РА Ваграм Думанян принял народную артистку РА, оперную певицу Асмик Папян. На встрече также присутствовал заместитель министра Ара Хзмалян.
«Очень рад видеть Вас здесь, на родине.В числе наших многочисленных соотечественников, я тоже поклонник Вашего искусства и очень высоко ценю не только Вашу культурную деятельность, но и Вас, как активного гражданина, как интеллигента, который не безразличен к событиям дня и судьбе Родины. По моему глубокому убеждению, реальная интеллигенция, независимо от своей трудовой и творческой сферы, должна своей деятельностью и общественной позицией способствовать национальному сплочению и усилению государства», - приветствуя гостью, сказал министр.
Ваграм Думанян поинтересовался текущей деятельностью певицы, предстоящими программами. В ответ Асмик Папян сообщила, что после 32 лет жизни за рубежом в 2020 году она вернулась в Армению и взяла на себя обязанности художественного руководителя оперной студии консерватории: «Это было лучшим, чем я хотела бы заняться. Но это также возможность на моем примере направить местных молодых людей, довести их до больших сцен, максимально используя мой потенциал и возможности».
Певица указала на необходимость выступлений молодежи за пределами Армении, самоутверждение, а также обмен опытом уже с состоявшимися за рубежом исполнителями с соотечественниками. В этом контексте Папян сообщила, что планирует программу по привлечению армянских деятелей искусства. По ее словам, многие талантливые деятели искусства готовы вернуться на родину и передать свой опыт молодым исполнителям, сделав их конкурентоспособными и в европейских театрах.
Ваграм Думанян высоко оценил инициативу Асмик Папян: «Несомненно, Ваш вклад очень важен для нашего государства. Мы также намерены объединить здоровые и способные силы на благо Родины и общества. Своими ресурсами мы готовы содействовать любой патриотической деятельности».
В ходе встречи стороны также обсудили существующие в культурном поле проблемы, возможные пути их решения. Они подчеркнули необходимость внедрения ресурсов, направленных на содействие становлению молодежи, а также неоценимую роль искусства в процессе обогащения духовной и культурной жизни общества.