ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր տեսակապի միջոցով զրուցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարար Մուհամմեդ Ալի Զոլֆիգոլի հետ:
Ողջունելով իրանցի գործընկերոջը՝ Վահրամ Դումանյանը հույս է հայտնել, որ երկու նախարարների առաջիկա հանդիպումն արդեն կանցկացվի դեմ առ դեմ: Նախարարը նշել է, որ երկու օրից լրանում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, և այն լավ առիթ է առկա համագործակցությունն առավել բարձր մակարդակի հասցնելու տեսանկյունից:
«Հաճելի է զարգացած ու սերտ հարաբերություններ ունենալ բարեկամական և եղբայրական հարևանի հետ: Ծանոթ եմ Իրանի ուսանողների նվաճումներին, մասնավորապես` ծրագրավորման ոլորտի համաշխարհային մրցույթներում նրանց գրանցած հաջողություններին: Այդ առումով կարևորում եմ բարեկամ Իրանի ուսանողների հետ շփումը և առաջարկում եմ դիտարկել Միջազգային ուսանողական ծրագրավորման համաշխարհային հեղինակավոր մրցույթի (ICPC) շրջանակում ուսանողական թիմերի միջև համագործակցության հնարավորությունը: Մենք բարձր ենք գնահատում նաև Իրանի գիտնականների նվաճումները և կարևորում Հիմնարար գիտությունների հետազոտական ինստիտուտի հետ համագործակցություն ծավալելու հնարավորությունը, ինչպես նաև մաթեմատիկայի և քիմիայի ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը՝ առաջարկելով խթանել համագործակցությունը նաև դպրոցների մակարդակում՝ համատեղ ամառային ճամբարների անցկացման և լեզուների ուսուցման շրջանակում:
ԻԻՀ գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարար Մուհամմեդ Ալի Զոլֆիգոլն իր գոհունակությունն է հայտնել երկու երկրների միջև գիտական, հասարակական և մշակութային համագործակցության առնչությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ Իրանում գործում են 44 համալսարան, որոնք համաշխարհային սանդղակում զբաղեցնում են բավականին բարձր տեղեր, տեխնոլոգիական բազմաթիվ պարկեր և գիտելիքահեն ընկերություններ: ԻԻՀ նախարարի փոխանցմամբ՝ Իրանի բուհերի դասախոսները և գիտնականները կարող են տարբեր ոլորտներում համագործակցել ՀՀ բուհերի հետ՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով օգտվել Հայաստանի գիտական և մարդկային ներուժից:
«Մենք բարեկամական և եղբայրական ձեռք ենք մեկնում Հայաստանին ու պատրաստ ենք սերտ համագործակցություն ծավալել գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում, փոխադարձ օգտագործել նորարարությունների ներուժը՝ իրագործելով բոլոր կառուցողական առաջարկները»,- փաստել է Մուհամմեդ Ալի Զոլֆիգոլը:
Կողմերը քննարկել են նաև համատեղ տեխնոլոգիական պարկեր ունենալու և համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու, երկու երկրների ուսանողների շարժունության, դիպլոմների փոխճանաչման և փոխայցերի կազմակերպման վերաբերյալ հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян посредством видеосвязи побеседовал с министром науки, исследований и технологий Исламской Республики Иран Мухаммедом Али Золфиголом.
Приветствуя иранского коллегу, Ваграм Думанян выразил надежду, что предстоящая встреча двух министров уже состоится лицом к лицу. Министр отметил, что через два дня исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, и это хороший повод для повышения существующего сотрудничества на более высокий уровень.
«Приятно иметь развитые и тесные отношения с дружественным и братским соседом. Я знаком с достижениями иранских студентов, в частности, с их успехами на всемирных конкурсах в области программирования. В этом плане я придаю важность общению со студентами дружественного Ирана и предлагаю рассмотреть возможность сотрудничества между студенческими командами в рамках престижного международного конкурса студенческого программирования (ICPC). Мы высоко ценим также достижения ученых Ирана и придаем важность возможности сотрудничества с исследовательским институтом фундаментальных наук, а также создание новых связей в области математики и химии»,- отметил Ваграм Думанян, предложив стимулировать сотрудничество также на уровне школ в рамках проведения совместных летних лагерей и обучения языкам.
Министр науки, исследований и технологий Ирана Мухаммед Али Золфигол выразил удовлетворение научным, общественным и культурным сотрудничеством между двумя странами. Он сообщил, что в Иране действуют 44 университета, которые занимают достаточно высокие места в мировой шкале, множество технологических парков и наукоемких компаний. По словам министра ИРИ, преподаватели и ученые иранских вузов могут сотрудничать с вузами РА в различных сферах, одновременно выразив готовность пользоваться научным и человеческим потенциалом Армении.
«Мы протягиваем дружественную и братскую руку Армении и готовы к тесному сотрудничеству в области науки и технологий, взаимному использованию потенциала инноваций, реализуя все конструктивные предложения», - констатировал Мухаммед Али Золфигол.
Стороны также обсудили вопросы создания совместных технологических парков и подготовки соответствующих специалистов, мобильности студентов двух стран, взаимного признания дипломов и организации взаимных визитов.