ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր տեսակապի միջոցով զրուցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարար Մուհամմեդ Ալի Զոլֆիգոլի հետ:
Ողջունելով իրանցի գործընկերոջը՝ Վահրամ Դումանյանը հույս է հայտնել, որ երկու նախարարների առաջիկա հանդիպումն արդեն կանցկացվի դեմ առ դեմ: Նախարարը նշել է, որ երկու օրից լրանում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, և այն լավ առիթ է առկա համագործակցությունն առավել բարձր մակարդակի հասցնելու տեսանկյունից:
«Հաճելի է զարգացած ու սերտ հարաբերություններ ունենալ բարեկամական և եղբայրական հարևանի հետ: Ծանոթ եմ Իրանի ուսանողների նվաճումներին, մասնավորապես` ծրագրավորման ոլորտի համաշխարհային մրցույթներում նրանց գրանցած հաջողություններին: Այդ առումով կարևորում եմ բարեկամ Իրանի ուսանողների հետ շփումը և առաջարկում եմ դիտարկել Միջազգային ուսանողական ծրագրավորման համաշխարհային հեղինակավոր մրցույթի (ICPC) շրջանակում ուսանողական թիմերի միջև համագործակցության հնարավորությունը: Մենք բարձր ենք գնահատում նաև Իրանի գիտնականների նվաճումները և կարևորում Հիմնարար գիտությունների հետազոտական ինստիտուտի հետ համագործակցություն ծավալելու հնարավորությունը, ինչպես նաև մաթեմատիկայի և քիմիայի ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը՝ առաջարկելով խթանել համագործակցությունը նաև դպրոցների մակարդակում՝ համատեղ ամառային ճամբարների անցկացման և լեզուների ուսուցման շրջանակում:
ԻԻՀ գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարար Մուհամմեդ Ալի Զոլֆիգոլն իր գոհունակությունն է հայտնել երկու երկրների միջև գիտական, հասարակական և մշակութային համագործակցության առնչությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ Իրանում գործում են 44 համալսարան, որոնք համաշխարհային սանդղակում զբաղեցնում են բավականին բարձր տեղեր, տեխնոլոգիական բազմաթիվ պարկեր և գիտելիքահեն ընկերություններ: ԻԻՀ նախարարի փոխանցմամբ՝ Իրանի բուհերի դասախոսները և գիտնականները կարող են տարբեր ոլորտներում համագործակցել ՀՀ բուհերի հետ՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով օգտվել Հայաստանի գիտական և մարդկային ներուժից:
«Մենք բարեկամական և եղբայրական ձեռք ենք մեկնում Հայաստանին ու պատրաստ ենք սերտ համագործակցություն ծավալել գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում, փոխադարձ օգտագործել նորարարությունների ներուժը՝ իրագործելով բոլոր կառուցողական առաջարկները»,- փաստել է Մուհամմեդ Ալի Զոլֆիգոլը:
Կողմերը քննարկել են նաև համատեղ տեխնոլոգիական պարկեր ունենալու և համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու, երկու երկրների ուսանողների շարժունության, դիպլոմների փոխճանաչման և փոխայցերի կազմակերպման վերաբերյալ հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan held a video conference with the Minister of Science, Research and Technology of the Islamic Republic of Iran Mohammad Ali Zolfigol today.
Welcoming his Iranian counterpart, Vahram Dumanyan expressed hope that the upcoming meeting of the two ministers will already be held face to face. The Minister noted that in two days it marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, and this is a good reason to bring the existing cooperation to a higher level.
“It is nice to have an advanced and close relationship with a friendly and brotherly neighbor. I am familiar with the achievements of Iranian students, in particular, with their success at world competitions in the field of IT programming. In this regard, I attach importance to the collaboration with students of Iran and suggest considering the possibility of cooperation between student teams within the framework of the prestigious International Collegiate Programming Competition (ICPC). We also highly appreciate the achievements of Iranian scientists and attach importance to the possibility of cooperation with the Institute for Research in Fundamental Sciences, as well as the establishment of new ties in the field of Mathematics and Chemistry,” noted Vahram Dumanyan, proposing to promote cooperation at the school level in the frame of holding joint summer camps and language teaching activities.
The Minister of Science, Research and Technology of the Islamic Republic of Iran Mohammad Ali Zolfigol expressed his gratitude for the scientific, social and cultural cooperation between the two countries. He noted that 44 high-ranking universities, many technology parks, and high-tech companies operate in Iran. According to the IRI Minister, the lecturers and scientists of Iranian universities can cooperate with Armenian universities in various fields, and expressed willingness to use the scientific and human potential of Armenia.
“We extend a friendly hand to Armenia and are ready for close cooperation in the field of science and technology, to mutually use the potential of innovation by implementing all the constructive proposals,” stated Mohammad Ali Zolfigol.
The parties also discussed issues of the creation of joint technology parks and the training of relevant specialists, the mobility of students of the two countries, the mutual recognition of diplomas, and the organization of mutual visits.