ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացմանը միտված հայ-ֆրանսիական համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ կրթության տարբեր մակարդակներում ֆրանսերենի ուսուցման բարելավմանը: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանն անդամակցությունից ի վեր մեր երկրում բավականին տարողունակ կրթական ծրագրեր են իրականացվում, և այս հանդիպումը հերթական առիթն է քննարկելու համագործակցության ընդլայնման ներուժը և ուղենշելու զարգացման հեռանկարները:
Դեսպան Անն Լույոն իր հերթին ընդգծել է երկկողմ և բազմաշերտ համագործակցության օրակարգի ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությունը: Նա անդրադարձել է ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի խորացված ուսուցման կազմակերպման ծրագրին, որը, ըստ դեսպանի, կնպաստի Հայաստանում ֆրանսերենի զարգացմանը և հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը: Որպես հաջողված օրինակ՝ դեսպանն ընդգծել է Երևանի թիվ 119 դպրոցում ֆրանսերենի ուսուցման փորձն այլ հաստատություններում տարածելու հնարավորությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ֆրանսերենի դասավանդման գնահատման կազմակերպմանը, որը հնարավորություն կտա բացահայտելու առկա խնդիրներն ու ուղենշելու գործնական քայլեր ֆրանսերենի ուսուցման բարելավման համար: Ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստման կազմակերպման շրջանակում նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է դիտարկել Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոնի հետ համագործակցության հնարավորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի նախնական և միջին մասնագիտական հաստատությունների կրթական ծրագրերի զարգացման համագործակցությանը: Ողջունելով այս ուղղությամբ արդեն իսկ կատարված առանձին քայլերը՝ Արթուր Մարտիրոսյանը շեշտել է երկկողմ ձևաչափով նմանօրինակ նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը մի փուլում, երբ կրթություն-աշխատաշուկա կապի զարգացման համատեքստում գերակա է ՄԿՈՒ հաստատություններում նոր մասնագիտությունների ներդրումը, կրթական ծրագրերի վերափոխումը, մասնավորապես՝ դուալ կամ աշխատանքի վրա հիմնված կրթական ծրագրերի ներդրումը՝ կարևորելով ֆրանսիական փորձն ինչպես գյուղատնտեսության, այնպես էլ մասնագիտական կրթության այլ ոլորտներում:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի՝ որպես կրթական և հետազոտական ներդրումային ծրագրեր իրականացնող բուհի գործունեությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է մեր երկրում այդ համալսարանի գործունեության զարգացումը, այդ թվում՝ գիտահետազոտական բաղադրիչի զարգացման միջոցով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի ընդլայնման և համագործակցության խորացման այլ հարցերի:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Франция в Армении Анн Луйо.
В ходе встречи стороны коснулись расширения армяно-французского сотрудничества, направленного на развитие образовательной системы Армении, в том числе, улучшения обучения французскому языку на различных уровнях образования. Заместитель министра отметил, что со дня вступления в Международную организацию Франкофонии в нашей стране осуществляются довольно емкие образовательные программы, и эта встреча-очередной повод обсудить потенциал расширения сотрудничества и наметить перспективы развития.
Посол Анн Луйо в свою очередь подчеркнула необходимость расширения и углубления повестки двустороннего и многослойного сотрудничества. Она коснулась программы организации углубленного обучения французскому языку в общеобразовательных школах Армении, которая, по словам посла, будет способствовать развитию французского языка в Армении и повышению эффективности преподавания французского языка в общеобразовательных школах. В качестве успешного примера посол подчеркнула возможность распространения опыта обучения французского языка в ереванской школе № 119 и в других учреждениях.
На встрече стороны коснулись также организации оценки преподавания французского языка, которая позволит выявить существующие проблемы и наметить практические шаги для улучшения обучения французскому языку. В рамках организации переподготовки учителей французского языка заместитель министра Артур Мартиросян предложил рассмотреть возможность сотрудничества с Национальным центром развития образования и инноваций.
Стороны коснулись также сотрудничества в области развития образовательных программ начальных и средних специальных учреждений Армении. Приветствуя отдельные шаги в этом направлении, Артур Мартиросян подчеркнул претворение в жизнь подобных инициатив в двустороннем формате на этапе, когда в контексте развития связи образование-рынок труда приоритетным является внедрение новых специальностей в учебных заведениях, трансформация образовательных программ, в частности, внедрение дуальных или основанных на работе образовательных программ, придавая важность французскому опыту как в сельском хозяйстве, так и в других сферах профессионального образования.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся деятельности французского университета в Армении как вуза, осуществляющего образовательные и исследовательские инвестиционные программы. Обе стороны отметили важность развития деятельности этого университета в нашей стране, в том числе посредством развития научно-исследовательской составляющей.
На встрече были также затронуты вопросы расширения программ, осуществляемых в сферах координации министерства ОНКС в рамках Международной организации Франкофонии, и другие вопросы углубления сотрудничества.