ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացմանը միտված հայ-ֆրանսիական համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ կրթության տարբեր մակարդակներում ֆրանսերենի ուսուցման բարելավմանը: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանն անդամակցությունից ի վեր մեր երկրում բավականին տարողունակ կրթական ծրագրեր են իրականացվում, և այս հանդիպումը հերթական առիթն է քննարկելու համագործակցության ընդլայնման ներուժը և ուղենշելու զարգացման հեռանկարները:
Դեսպան Անն Լույոն իր հերթին ընդգծել է երկկողմ և բազմաշերտ համագործակցության օրակարգի ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությունը: Նա անդրադարձել է ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի խորացված ուսուցման կազմակերպման ծրագրին, որը, ըստ դեսպանի, կնպաստի Հայաստանում ֆրանսերենի զարգացմանը և հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը: Որպես հաջողված օրինակ՝ դեսպանն ընդգծել է Երևանի թիվ 119 դպրոցում ֆրանսերենի ուսուցման փորձն այլ հաստատություններում տարածելու հնարավորությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ֆրանսերենի դասավանդման գնահատման կազմակերպմանը, որը հնարավորություն կտա բացահայտելու առկա խնդիրներն ու ուղենշելու գործնական քայլեր ֆրանսերենի ուսուցման բարելավման համար: Ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստման կազմակերպման շրջանակում նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է դիտարկել Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոնի հետ համագործակցության հնարավորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի նախնական և միջին մասնագիտական հաստատությունների կրթական ծրագրերի զարգացման համագործակցությանը: Ողջունելով այս ուղղությամբ արդեն իսկ կատարված առանձին քայլերը՝ Արթուր Մարտիրոսյանը շեշտել է երկկողմ ձևաչափով նմանօրինակ նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը մի փուլում, երբ կրթություն-աշխատաշուկա կապի զարգացման համատեքստում գերակա է ՄԿՈՒ հաստատություններում նոր մասնագիտությունների ներդրումը, կրթական ծրագրերի վերափոխումը, մասնավորապես՝ դուալ կամ աշխատանքի վրա հիմնված կրթական ծրագրերի ներդրումը՝ կարևորելով ֆրանսիական փորձն ինչպես գյուղատնտեսության, այնպես էլ մասնագիտական կրթության այլ ոլորտներում:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի՝ որպես կրթական և հետազոտական ներդրումային ծրագրեր իրականացնող բուհի գործունեությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է մեր երկրում այդ համալսարանի գործունեության զարգացումը, այդ թվում՝ գիտահետազոտական բաղադրիչի զարգացման միջոցով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի ընդլայնման և համագործակցության խորացման այլ հարցերի:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Anne Louyot.
During the meeting, the sides touched upon the expansion of Armenian-French cooperation aimed at the development of the Armenian education system, including the advancement of French language teaching at various levels of education. The Deputy Minister noted that since joining the International Organization of La Francophonie, comprehensive educational programs have been implemented in our country, and this meeting is another occasion to discuss the potential for expanding cooperation and outline development perspectives.
Ambassador Anne Louyot, in turn, emphasized the need to expand and enhance the agenda of bilateral and multi-level cooperation. She referred to the program of organizing advanced French language teaching in the secondary schools of Armenia, which, according to the Ambassador, will contribute to the advancement of the French language in Armenia, and increase the efficiency of teaching French in secondary schools. As a successful example, the Ambassador underlined the possibility of sharing the experience of teaching French in school №119 of Yerevan to other institutions.
At the meeting, the parties also touched upon the organization of the assessment of French language teaching activities, which will identify current problems and outline practical steps to improving the process. In the scope of organizing French language teacher training, Deputy Minister Arthur Martirosyan suggested considering the possibility of cooperation with the National Center for Education Development and Innovation.
The parties also touched upon the collaboration in the development of educational programs of primary and secondary vocational institutions of Armenia. Welcoming the individual activities carried out in this direction, Arthur Martirosyan stressed the implementation of such initiatives in a bilateral format at a stage when, in the context of the development of education-labor market communication, the introduction of new specialties in vocational educational institutions, the transformation of educational programs, in particular, the implementation of dual or work-based educational programs, attaching importance to the French experience both in agriculture and in other sectors of vocational education, is a priority.
The parties considered issues related to the activities of the French University in Armenia as a university implementing education-research investment programs. The parties highlighted the importance of developing the activities of this university in our country, including through the development of the research component.
During the meeting, a reference was made to the issues of advancing the cooperation and expanding the programs implemented in the fields under the coordination of the ESCS Ministry within the framework of the International Organization of La Francophonie.